کمر دوغ، آبشاری زیبا در کهگیلویه به ارتفاع ۱۰۰ متر

آبشار کمردوغ با چشم اندازی زیبا با ارتفاع یکصد متر در شهرستان کهگیلویه منظره‌ای زیبا در دل تخته سنگهای سخت برای بازدید گردشگران ایجاد کرده است.

آبشار دوغ مانند کمر دوغ با ارتفاعی بیش از ۱۰۰ متر یکی از آبشار‌های نمکی و بزرگ منحصر به فرد جنوب غربی کشور محسوب می‌شود که هر ساله بخاطر ویژگی‌های طبیعی و زیبایش میزبان گردشگران زیادی از مناطق مختلف کشور در طول سال است.

طبیعت هفت رنگ و زیبایی‌های طبیعی و دل انگیز آبشار کمردوغ منظره‌ای بدیع برای هر گردشگر خطه‌ی سرسبز جنوب ایجاد کرده که دیدن آن در این فصل از ایام سال خالی از لطف نیست.

برای رسیدن به این آبشار طبیعی باید راه‌های پرپیچ وخم دهدشت به سمت بخش چاروسا را به طول ۷۵ کیلومتر از میان جنگل‌های انبوه بلوط و گندمزار‌های محصور در گل‌های زرد رنگ طبیعت تا روستای کمر دوغ در بالادست این آبشار طی کرد.

کمر دوغ، آبشاری زیبا
به شکوفه نشستن درختان تنومند بلوط در میان گردنه‌های زیبا و سرسبز بخش چاروسا چشم اندازی طبیعی در هوای بهاری برای هر مسافری به تصویر کشیده که ارزش این اثر طبیعی را برای دوباره دیدن چند برابر کرده است.

آبی که رنگ آن به دوغ شباهت دارد از دل صخره‌ها در پایین دست روستا جوشیده و سرازیر شدن آن بر روی سنگی با شیب تند منظره‌ای بسیار زیبا و مفرح برای هر گردشگران نوروزی خلق کرده است.

از ویژگی‌های منحصربفرد این آبشار، نمکی بودن آب این چشمه است و شباهت آب آبشار به دوغ باعث نامگذاری آن به کمردوغ شده است.

کمر دوغ، آبشاری زیبا
در پایین دست خروجی چشمه‌ی آبشار، حوضچه‌های پرورش ماهی جلوه‌ای زیبا در میان خزه‌ها و جلبک‌های سبز رنگ به وجود آورده که چشم هر طبیعت دوستی را به خود خیره می‌کند.

نشستن بر روی سکو‌های آلاچیقی احداث شده از سوی میراث فرهنگی در میان سرازیر شدن آب زلال و دوغ مانند شیار‌های تخته سنگ‌های موجود روح خسته هر مسافری را نوازش می‌دهد.

کمر دوغ، آبشاری زیبا

بعد از عبور از راه سنگلاخی و سخت این مسیر در پایین دست دره صدای دل انگیز و مشاهده رنگین کمان‌های آبشار روح تازه‌ای را در نفس‌های خسته انسان ارزانی می‌دهد که در نوع خود بی نظیر است.

غلتیدن آب بر کف صخره در پایین دست آبشار حوضچه‌هایی زیبا رنگ را برای آبتنی گردشگران خونگرم حوزه جنوب کشور در این فصل سرد از سال به وجود آورده است.

آبشار کمر دوغ در فاصله ۷۵ کیلومتری شهر دهدشت، مرکز شهرستان کهگیلویه، ۱۵ کیلومتری شرق شهر قلعه رییسی و در کنار روستای کمر دوغ واقع شده است.

فرماندار کهگیلویه آبشار کمر دوغ را یکی از مهمترین جاذبه‌های گردشگری استان چهار فصل کهگیلویه وبویراحمد دانست و گفت: این آبشار زیبا هر ساله در طول ایام سال پذیرای گردشگران زیادی بخصوص در ایام نوروز است.

سید عبدالعزیز موسوی تصریح کرد: آبشار کمر دوغ در تمامی فصول سال جاری است و احداث اردوگاه در این مکان زیبا پیش بینی حضور گردشگران را بیشتر کرده است.

وی افزود: وجود امامزادگان سید محمود و میرسالار در نزدیکی این آبشار هر ساله تعداد زیادی زائر را به این منطقه فرا می‌خواند و ارزش این اثر طبیعی را دو چندان کرده است.

موسوی اظهار کرد: آبشار کمر دوغ نخستین میراث طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد است که ثبت آثار ملی شده است.

آبشار کمر دوغ یکی از مهم‌ترین آثار طبیعی کشور است که در سال ۱۳۸۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

منبع: ایرنا

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.