اجباری یا داوطلبانه/ چرا بازنگری در قانون سربازی مهم است؟

بازنگری در قانون سربازی می‌تواند راهگشای بسیاری از مسائل مثل اشتغال و ازدواج جوانان شود.

از زمان پهلوی اول که سربازی اجباری در کشور تبدیل به قانون شد تا به امروز خدمت مقدس سربازی به شکل کلاسیک آن اجرا شده است.

در سال‌های گذشته طرح‌هایی برای تحول در خدمت سربازی مطرح شده، اما سربازان وظیفه کماکان به صورت اجباری لباس نظامی بر تن می‌کنند.

آموزش مهارت‌های مختلف به سربازان، فروش سربازی و اقدامات صورت گرفته در زمینه سربازی مشمولان خارج از کشور از جمله اقدامات صورت گرفته در سال‌های اخیر برای سربازان بوده، اما این موارد امری نیست که بتواند تخصصی شدن سربازی را در پی داشته باشد به همین دلیل رهبر انقلاب بر ضرورت بازنگری در خدمت سربازی تاکید کرده‌اند.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در ۲۲ اسفند در مصاحبه‌ای تلویزیونی اظهار کرد: امروز با پیگیری که در مجلس با ستاد کل نیرو‌های مسلح انجام گرفت و در محضر حضرت آقا صحبت شد، همه به این جمع‌بندی رسیدیم که اصل موضوع سربازی نیاز به یک بازنگری و طرح جدید برای بهینه کردن بحث سربازی دارد که ان‌شاء الله این موضوع را با هماهنگی ستاد کل، پس از دستوری که حضرت آقا صادر کرده‌اند در حال بررسی هستیم که بتوانیم درباره شیوه سربازی تجدیدنظر کنیم.

محمدباقر قالیباف

وی درباره زمان بازنگری در موضوع سربازی گفت: نمی‌توان اکنون زمان آن را مشخص کرد، اما این موضوع در دستور کار است. چندین دهه است با همین روال کار را دنبال می‌کنیم که احتیاج به تجدیدنظر دارد.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: زمانی جوان‌ها احساس می‌کردند وقتی به سربازی می‌روند یک نوع بیگاری برای آن‌ها است، البته یک زمانی جنگ است که این موضوع فرق دارد، در حال حاضر افرادی که تحصیلات بالایی دارند یا نیروی نخبه هستند دقیقاً در راستای تخصص خود به کارگیری می‌شوند، این اقدام مدت‌هاست که در نیروی مسلح انجام می‌شود.

قالیباف تصریح کرد: نکته دیگری که به آن توجه شده این است که ستاد کل برنامه‌ای دارد که همه جوان‌هایی که به سربازی می‌روند حتماً در پایان خدمت خود در یک حرفه خاص مهارت پیدا کرده باشند و کارت حرفه‌ای را دریافت کنند که امسال در بودجه ما این کار را انجام دادیم و رقم قابل توجهی حدود چند هزار میلیارد تومان در تبصره ۱۸ برای این موضوع گذاشتیم تا سربازانی که خدمتشان به پایان می‌رسد و حرفه دارند به آن‌ها وام اشتغال بدهیم که بتوانند خودشان سرمایه‌گذاری کنند و شغلی داشته باشند.

حمید نساج عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان یکی از ایده پردازان تحول در خدمت سربازی است. وی درباره ایده خود به خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان گفت: ایده طرح من این بود که خدمت سربازی در ایران حرفه‌ای شود.

وی ادامه داد: ارتش حرفه‌ای به این معناست به جای اینکه وقتی جوانان به یک سن مشخصی می‌رسند و آن‌ها را به صورت اجباری به سربازی می‌بریم آن‌ها را به یک سربازی داوطلبانه حرفه‌ای ببریم یعنی کسانی که مایل هستند به جای اینکه یک دوره آموزش چهل روزه داشته باشند یک دوره آموزشی یک ساله ببینند.

نساج افزود: در این دوره یک ساله، سربازان آموزش‌های مد نظر را می‌گذارنند بعد به مدت چهار سال به خدمت نیرو‌های مسلح درمی‌آیند یعنی یک سربازی دو ساله به یک سربازی پنج ساله داوطلبانه تبدیل می‌شود.

دوره آموزشی سربازی

عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان بیان کرد: این شیوه‌ای است که بیشتر کشور‌های دنیا به سمت آن رفته‌اند که یک دلیل آن تغییر ماهیت جنگ‌هاست، چون در قدیم جنگ متکی بر نیروی انسانی بود و هرچه نیروی انسانی بیشتری داشتید توان رزمی هم بیشتر می‌شد و ادواتی هم که به کار می‌بردند پیچیده نبود، اما هم اکنون در جنگ اوکراین می‌بینیم که جنگ وارد سطحی دیگر شده است و به جنگ پهپاد‌ها تبدیل شده و هوش مصنوعی وارد جنگ شده و این یعنی تعداد نیرو مهم نیست بلکه مهارت نیرو مهم است، چون مهارت را نمی‌توان با آموزش یک یا دو ماهه منتقل کرد.

وی ادامه داد: دومین دلیل، انگیزه نیروهاست، چون کسانی که روحیه جنگ دارند بروند پنج سال خدمت کنند خیلی بهتر است تا افرادی بروند که انگیزه یا روحیه جنگ را ندارند.

نساج گفت: مسئله دیگر این است کسانی که استعداد مسائل نظامی را ندارند می‌توانند جایی بروند که استعداد آن را دارند تا به کشور خدمت کنند و به جای اینکه دو سال از بهترین سال‌های عمرشان صرف سربازی شود می‌توانند صرف یک بخش دیگر کنند تا به سرمایه علمی و اقتصادی کشور افزوده شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان با بیان اینکه ستاد کل نیرو‌های مسلح با این طرح موافقت نکرد، تصریح کرد: این طرح در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هشتم هم مطرح شد که برخی نمایندگان با آن موافق نبودند و می‌گفتند اگر بخواهیم سربازی اجباری را به سربازی داوطلبانه تغییر دهیم ممکن است باعث تضعیف نیرو‌های مسلح شود که ما اعلام کردیم هر سال ۱۰ درصد این کار را انجام دهید و ۱۰ سال هم زمان ببرد که لطمه‌ای وارد نشود، اما در آن موقع نگاهی سنتی حاکم بود و ضرورت این امر احساس نشده بود.

سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح در خصوص خدمت سربازی اعلام کرده بود در حال بررسی هستیم تا بتوانیم در سال آینده قدری از طول خدمت سربازی را کاهش دهیم.

سرلشکر باقری

وی تصریح کرد: سربازی و فراهم کردن زمینه شرکت‌های دانش بنیان برای همکاری با نخبگان از دیگر قالب‌هایی است که نیرو‌های مسلح برای استفاده از جوانان در اختیار دارد، در قالب طرح نخبگان وظیفه نیز حدود ۲۳ هزار نفر از نخبگان کشوری در مسیر همکاری قرار گرفتند.

در بهمن ماه هم روح الله دهقانی فیروزآبادی، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفته بود: هم اکنون این شرایط فراهم است که جوانان و نخبگان توانمند با استفاده از طرح‌های علمی و پژوهشی بتوانند دوران خدمت را در شرکت‌های دانش بنیان بگذرانند، اما به زودی تغییرات در ساز و کار شناسایی نخبگان برای خدمت سربازی ایجاد خواهد شد.

بازنگری در قانون سربازی می‌تواند راهگشای بسیاری از مسائل مثل اشتغال و ازدواج جوانان شود چرا که داشتن حقوق مکفی حین خدمت، مهارت آموزی برای ایجاد اشتغال پس از پایان سربازی و حرفه‌ای شدن سربازی می‌تواند به شکل گیری نیروی نظامی متخصص در بین سربازان منجر شود.

 

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱۷۷
در انتظار بررسی: ۱۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۳۲ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
بعنوان یه دختر دوست دارم برم سربازی
Iran (Islamic Republic of)
omid
۰۸:۰۲ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
سلام این همه تعیین وتکلیف میکنید برای سربازا پس اونایی که واقعن نمیتونن بخاطر شرایط زندگیشون وپدر مادرشون برن سربازی پس چی پس چرا اجبار میکنید چرا باهاشون کنار نمیاید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۱۸ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
بازنشسته سازمان تامین اجتماعی هستم وباماهی 2میلیون تومان که ازسازمان تامین اجتماعی میگیرم . شورای عالی کار حالیش نیست . به چه بدبختی زندگی میکنم و اینکه تورم مسکن 1000درصد است وتورم خوراکی ها 500درصداست وقیمت پسته کیلویی 800هزارتومان است
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۴۰ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
مدت سربازی را کم کنند خیلی بهترجواب میده
Germany
ناشناس
۰۹:۱۶ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
بیاید یه سری امتیازهای برای رفتن بزارید مثال هرکسی مبخواد در دولت استخدام بشه باید سربازی رفته باشه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۰۰ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
الاانم همینطوره
Germany
ناشناس
۰۹:۱۶ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
بیاید یه سری امتیازهای برای رفتن بزارید مثال هرکسی مبخواد در دولت استخدام بشه باید سربازی رفته باشه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۲۸ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
من پسرم تصمیم گرفته تا در رشته دیگری در دانشگاه ادامه تحصیل دهد متاسفان خدمت سربازی و قانون نظام وظیفه مانع تحصیل اوست چرا قانون برای نخبه هایی که تحصیل می کنندیا می خواهند باتوجه به نیاز جامعه تغییر رشته و ادامه تحصیل دهند تغییر نمی کند.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۳۱ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
آیا در حال تبدیل خدمت سربازی به شغل سربازی هستید؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۳۶ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
خب این مدت سربازی که میگین زیاد بشه شاید هدفه دیگه ای برای آینده خودش داره .با دو سال سربازی طرف با هزار تا بدبختی طی می‌کنه تا یه کارت پایان خدمت بگیره .با چه هدف و آینده شغلی می‌خوایین مدت سربازی رو افزایش بدین . مخالفه افزایش مدت سربازی هستیم چون .۵ سال خدمت سربازی برای یه جوون یعنی دیپورت از زندگی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۰۳ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
آدم ناحسابی میگه داوطلبانه متنو اول درست بخون بعد اظهارنظر کن .میگه هرکی دوست داشت بره سربازی این میشه داوطلبانه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۴۰ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
داوطلبانه دد ایران جواب نخواهد داد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۲۵ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
اجباری در ایران جواب نخواهد داد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۵۹ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
بدین زودتر پایان خدمت رو جمع کنیم بریم شما رو به خیر و ما را به سلامت ...
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۰۱ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
فقط حرف فقط حرف فقط حرف
هیچ قانون جدیدی درباره سربازی تصویب نمیکنن فقط حرف میزنن.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۱۲ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
حذف این بردگی اجباری و فلاکت بسيار مهم است
با وجود این همه نیرو برای محافظت از کشور از جمله :
ارتش و سپاه و بسیج و پلیس و یگان ویژه و نیروهای امنیتی و......
نیازی به دو سال تباهی و اسراف عمر جوانان نیست
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۱۴ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
ما هم که نرفتیم خیلی هم زندگی خوبی دارم
مجبور نیستم که از صبح تا شب در یک زندان (پادگان) در کنار کلی ارازل و اوباش باشم و فحش و ناسزا بشنوم و دور یک محیط زجر آور بی دلیل بدوم. و مثل ماکت و مجسمه چند ساعت وایسم و آخرش هم شب نتونم حتی خواب درست و حسابی داشته باشم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۲۰ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
120 کشور این بیگاری و بدبختی رو ندارند
20 کشور باقی مانده هم این مصیبت که شرافت و عزت جوانان رو به باد می‌دهد به 6 ماه کاهش دادند
به نظر می‌رسه الگوی ایران کره و عراق جنگ زده است!
الان این بهانه برای دفاع از کشور خیلی بهانه مزخرفی است الان جنگ ها با موشک و جنگنده و بمب اتم و ارتش حرفه ای و پهپاد و..... است
جوان مردم هم در یک محیطی که مثل زندانی هستش و داره زجر میکشه چه ربطی به دفاع از کشور داره؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۲۰ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
کانالهای
Iran (Islamic Republic of)
جواد
۱۰:۲۱ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
افزایش خدمت سربازی طرح خوبی نیست و جواب نمی‌دهد الآن نیروی کادر بالای ۲۰ سال خدمت ۱۰ میلیون دریافتی نداره و دنبال فرار کردن از شغلش هست شما مجلسی ها که حقوق نجومی میگیرید برای جوانان تصمیم غیر اصولی نگیرید.لطفا
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۴۶ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
یک روز این بیگاری هم زیاده چه برسه به سال
Iran (Islamic Republic of)
مهدی نصیری
۱۴:۰۷ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
درود بر شرفت
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۲۱ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
امیدوارم این قانون حذف سربازی تصویب شود
Iran (Islamic Republic of)
مهدی
۱۴:۰۶ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
الهی امین
Iran (Islamic Republic of)
احمد
۱۰:۲۷ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
سربازی باید اجباری ومدت ثابت داشته باشد و این تبصره و بندهای فرار کردن از خدمت مثل کسری ایثارگری بسیج و.. باید حذف شود.همه باید به مدت یکسان مثلا ۱۸ ماه در شهر خودشان و با حقوق مناسب خدمت نمایند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۳۴ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
وقتی یه نظامی بادرجه افسر ارشدی اندازه یه جوجه کارمند حقوق نمیگیره و ارزش و منزلت و شان آنها به خاطر شما مجلسی ها حفظ نمیشه چه توقعی دارید که جوان ۵ سال از بهترین زمان عمرش را داوطلبانه یا اجباری هدر بده
افزایش خدمت سربازی جواب نمی‌دهد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۵۰ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
درود بر شرفت گل گفتی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۰۹ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
یک روزش هم زیاد و بیخوده
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۳۹ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
اگه ما کارمندای فنی وحرفه ای در سطح کشور رو جوجه کارمند حساب کنی بازم برادران نظامی از ما بیشتر میگیرن وتازه از پرداخت مالیات حقوق هم معاف هستند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۵۲ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
مقایسه نظامی با کارمند اشتباهه.
کارمندا از هزار فیلتر استخدامی و مدرک و هوش و آزمون رد میشن
هرکسی نمیتونه کارمند بانک یا معلم بشه
ولی همه میتونن نظامی بشن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۲۲ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
ما خودمون ۵ سال پیش سرباز بودیم
تعداد سرهنگای ایران ۶۸ برابر جمعیت چین شده
یجوری خودشونو با کارمندا مقایسه میکنن انگار واقعا قابل مقایسه هستن
Iran (Islamic Republic of)
امین
۱۲:۴۶ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
عزیز دل من کارمند سازمان امور مالیاتی کشور هستم که الان بالاترین سهم از میزان بودجه مملکت رو تامین میکنه. با 9 سال سابقه با مدرک ارشد، چند روز پیش یه کادر نیروی انتظامی اومده بود که دو سال از من سابقه اش کمتر بود و مدرکش هم دیپلم بود، دو میلیون بیشتر از من زیر حکمش بود. چی داری میگی برا خودت.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۵۷ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
آقای کارمند امور مالیاتی یعنی تامین بودجه کشور به عهده شماست؟
شماها فقط زورگیر سرکوچه اید.همین
بدون اینکه امکانات و شفافیت بدین پول زور به اسم مالیات از مردم میگیرید
یجوری میگی بودجه رو ما تامین میکنیم انگار صبح تا شب بیل میزنی واسه ۸۵ میلیون نفر
شما هم یه مفت خورید منتها مفت خور باکلاس
Iran (Islamic Republic of)
امین
۰۷:۲۴ ۲۸ اسفند ۱۴۰۱
آقای ناشناس این حرف مال کسانیه که میخوان از مالیات فرار کنن و دولت الان خفتشون کرده. دیگه همه میدونن که کم کم داره راههای فرار مالیاتی بسته میشه و امثال شماها که نمیخوایین مالیات بدین دارین زجر میکشین. ضمناً همینکه ما صبح تا شب با امثال شماها برای وصول مالیات سر و کله میزنیم از 100 تا بیل زدن سخت تره. حالا باز اگه نمیخوایی مالیات بدی بگو نمیخوام بدم چرا دیگه توهین میکنی. الان دیگه کدوم هموطنی هست که نخواد از اونایی که تو بازار و مطب و ... خون مردم رو به شیشه کردن مالیات گرفته بشه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۳۷ ۲۸ اسفند ۱۴۰۱
درجواب امین
برادر عزیز مالیات واجبه.بله.
باید مالیات بدیم و اداره مالیات و دولت هم بیلان شفاف ارائه کنه که مالیات ما در کجا صرف شده
چرا مردم با مالیات مشکل دارن؟چرا ازش فرار میکنن؟چون بجای اینکه مالیات ما صرف بودجه عمومی و رفاه و ساخت پل و سد و مدرسه و بیمارستان بشه صرف خونه بالاشهر و شاسی بلند مفت خورایی مثه شما و کارمندان رده بالا میشه
کل بالاشهر رو کارمندا برداشتن.بیشترین خرید ماشین لوکس مال کارمندان.از کجا میارید با ماهی ۸ تومن حقوق خونه ۱۵ میلیاردی میخرید؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۳۴ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
خدمت سربازی اگه ازبین ببرید از نظر نظامی ضعیف میشیم نیست که خاورمیانه همه تو صلح و آرامش زندگی میکنند و سویس جهان هست میخواین خدمتش ازبین ببرید!!!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۳۹ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
خودت فهمیدی چی گفتی؟
یکی بیاد ترجمه کنه
Iran (Islamic Republic of)
مهدی
۱۳:۵۵ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
هر کشوری باید یه نظامی قدرتمند از هر لحاظ داشته باشه ولی در ایران حتی حقوقی هم که میدهند کفاف انها را نمیدهد مشخصه برای اینکه عمر فرزندانمان در کشور ببرند سرباز اجباری و مشاغل به درد نخور ایجاد میشه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۳۸ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
سی سال پیش خانواده ها پرجمعیت بودن خب سرباز هم زیاد بود الان که تک فرزندی و دو فرزند به دیگه جوانی نیست بره سربازی . مدت سربازی رو کم نمیکنن بلکه زیاد می کنن چون سرباز ندارن عزیزان . تو خونه تک فرزند بودی ، میوه دل بودی، ناز می کردی درست . ولی شرمنده ، جور افزایش مدت سربازی رو باید بکشی.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۳۴ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
جور خیلی چیزای دیگه رو میکشیم اینم یکی روش عیب نداره
Iran (Islamic Republic of)
مرتضى كاشفى
۱۰:۴۴ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
با سلام. واقعا سربازى اجبارى مانع خيلى موارد براى جوان ها ميشه از جمله ازدواج، الان بنده ٢٨ سالم هست كار و درآمد ندارم اما الان يك سال هست مدام دنبال كار هستم تا بتونم درامد داشته باشم و ازدواج كنم. الان هم مى خواهم ازدواج كنم اما پدر عروس بدون كارت سربازى اجازه نميده. الان هم دو سال برم سربازى با اين تورم دوسال ديگه خرج خودم هم نميتونم در بيارم چه برسه به ازدواج و خرج خانمم بدم. لطفا رسيدگى كنيد به درد جوان ها ما هم علاقه داريم ازدواج كنيم خانواده جديد تشكيل بديم اما اين سربازى بزرگترين مانع براى ما هست
Iran (Islamic Republic of)
مرتضى كاشفى
۱۰:۴۴ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
با سلام. واقعا سربازى اجبارى مانع خيلى موارد براى جوان ها ميشه از جمله ازدواج، الان بنده ٢٨ سالم هست كار و درآمد ندارم اما الان يك سال هست مدام دنبال كار هستم تا بتونم درامد داشته باشم و ازدواج كنم. الان هم مى خواهم ازدواج كنم اما پدر عروس بدون كارت سربازى اجازه نميده. الان هم دو سال برم سربازى با اين تورم دوسال ديگه خرج خودم هم نميتونم در بيارم چه برسه به ازدواج و خرج خانمم بدم. لطفا رسيدگى كنيد به درد جوان ها ما هم علاقه داريم ازدواج كنيم خانواده جديد تشكيل بديم اما اين سربازى بزرگترين مانع براى ما هست
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۵۱ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
سربازی باعث نجاتت میشه
برو سربازی تا نتونی ازدواج کنی
عدو شود سبب خیر اگر خداخواهد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۵۷ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
اگه تو همون ۱۸ سالگیت رفته بودی سربازی تو ۲۰ سالگیت تموم شده بود و همون موقع هم اگه میرفتی سرکار الان هم کارت سربازی داشتی و هم کار و در آمد. خودت تنبلی کردی الان هم از دولت طلبکاری و هم از بابای اون دختر
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۵۸ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
من صبر کردم سربازی تموم شه بعد ازدواج کنم بر که گشتم طرف ازدواج کرده بود ، الآن ۳۴ سالم هست مجردم
Iran (Islamic Republic of)
مهدی
۱۳:۱۱ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
واقعاگل گفتی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۵۰ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
12:57
این دو سال اسمشه اندازه 20 سال عمر رو حرام می‌سازد
Iran (Islamic Republic of)
یک استاد دانشگاه
۱۰:۴۷ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
این مصیبت و فلاکت اجباری مانع تحصیل جوانان هم هستش
از طرفی 80 درصد دانشجو ها هم دختر هستند
Iran (Islamic Republic of)
سینا
۱۲:۰۲ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
جناب استاد هرکی بره دانشگاه که دیگه سربازی نمیره تا زمانی که دانشگاهش تموم شه
Iran (Islamic Republic of)
مهدی
۱۳:۵۲ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
سربازی اجباری با این شرایط ظلم است در حق پسران و حقوق ۱۰ میلیون هم در جامعه دردی را دوا نمیکنه که میخاهند بدهند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۲۹ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
12:02
وقتی هیچی نمیدونی ساکت باشی بهتره
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۵۱ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
ما در دوران صدر اسلام و حتی در دوران تمام پیغمبران حتی موقع جنگ هم هیچ وقت سربازگیری اجباری نداشتیم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۵۴ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
شکل زندگی در آن موقع طوری بوده که همه به استفاده از شمشیر و رزم آشنایی داشتند و نیازی به سربازی نبوده
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۳۰ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
14:54
آموزش کار با سلاح های جديد هم 3 روز بیشتر زمان نمیخواد
بچه 3 ساله هم بلده ماشه تفنگ رو بزنه
Iran (Islamic Republic of)
محمد
۱۰:۵۱ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
واقعا ظلمه جوون ایرانی رو به اجبار سربازی میبرن ولی جوون افغانی میاد ایران راحت میره سر کار و کسب درآمد میکنه و از هم جور امکانات استفاده میکنه و تمام شعلها رو در کارخونه ها و معازه ها و کارگاه اشغال میکنه ولی ایرانی از سربازی میاد باید بیکار بگرده و کار نیست چون افغانی اون کار رو اشغال کرده
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۰۱ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
گل گفتی
چرا بجای اینکه جوان ایرانی رو توی منگنه قرار بدهند یه فکری به حال مهاجران قانونی یا غیر قانونی که دارند از یارانه آب، برق، گاز، بنزین، مواد غذایی بگیر برو تا آخر دارند استفاده می کنند که بماند در 60_70 درصد جرایم گوشی قاپی، زورگیری، مال خری پای یک تبعه مهاجر هم هست علل خصوص در مشهد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۵۵ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
عجب اگر جوان ها از سربازی خوشحال هستند پس چرا سالیانه در پادگان ها این همه خودکشی داریم؟
جوابی دارید؟
Iran (Islamic Republic of)
آرتمیس
۱۲:۳۸ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
چرا از خودت دروغ میبافی کدوم خودکشی؟؟ فیلم آمریکایی زیاد نگاه می‌کنی ...
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۳۲ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
12:37
بی خبری یا خودت رو زدی به نفهمی و گیجی؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۵۴ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
پس نرفتی ندیدی ..... ما که رفتیم و با هزار مشکل روحی روانی بیرون اومدیم . امیدوارم یه کار درست انجام بشه و اجباری نباشه دیگه ...
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۵۹ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
کی خود کشی کرده ما که تو کل شهر نشنیدیم کسی تو دوره سربازی مرده باشه
Iran (Islamic Republic of)
امید
۲۱:۲۵ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
19:59
همه چی که رسانه ای نمیشه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۱۵ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
من میخواستم آرایش گری داشته باشم برای پروانه کسب گفتند باید کارت اجباری داشته باشی
رفتم برای تعمیرات ماشین 1 سال دوره دیدم خواستم مغازه بزنم گفتند باید برای شروع کسب کارت پایان اجباری داشته باشی!!!!
این چه قانون مسخره مضحکی است؟ مغازه داری چه ربطی به این بیگاری داره؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۳۱ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
ما که دو سال خدمت رو رفتیم وجالبه بیمه هم از مختصر دریافتی کسر شد ولی برای احتساب مدت خدمت ناچار دوباره بیمه خدمت رو بروز حساب کردن ودوباره از ما گرفتند. قابل توجه اونای که میگن حلال وحرام در دولت اسلامی رعایت میشود.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۴۰ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
آقایون و داداشا همه باید رزم و دفاع از مملکت رو یاد بگیرن.،،
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۴۱ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
با مدرک فوق لیسانس برق از دانشگاه دولتی 2 سال مرزبانی خدمت کردم. هرچی میگن کشکه. سربازی حرفه ای و .... فقط راه در رو واسه اقازاده های خودشونه.
من که هیچوقت ازتون نمگیذرم بابت 2 سالی که از زندگیم هدر رفت.
توی 28 سالگی ادم باید تازه دنبال کار باشه؟ بعد میگین ازدواج کنید. خدایی خودتون خندتون نمیگیره از این همه تناقض؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۴۳ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
متاسفانه سربازی اجباری بدترین معضل کشور است
این بیگاری حتی بدتر از مشکل اقتصادی و جنگ روانی دشمن است
تباهی و اسراف عمر جوانان
کاهش تحصیل و بدبختی راه زندگی یک جوان
ورودی سربازی ‌‌=یک جوان بی آزار سالم
خروجی سربازی = به احتمال زیاد یک عیاش وحشی فاسد بی بند و بار
خودکشی و مشکلات روحی روانی
مشکل در شغل و اشتغال
بدبینی به کشور
خروج و فرار نخبگان بخاطر سربازی
افزایش تحصیل دختران و حذف تمامی مردان از دولت
کاهش ازدواج
افزایش مصرف مواد مخدر
نداشتن سود و فایده برای کشور
آموزش کار با سلاح به ارازل و اوباش خیابانی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۵۳ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
مگه نمیخواین ۵سالش بکنین خوب راحت بیایین نیرو ۳۰ساله بگیرین هر کسی دلش خواست میره تو نظام و خدمت میکنه برا دولت هر کسیم نمیخواد بخرتش و پولش خرج بقیه بشه ؟مثلا یک ملیون سرباز میخواد دولت همونا رو رسمی کنه خودش یه نوع شغل برا جوانها ایجاد کردین و دیگه کسی هم ناراضی نیست ولی حقوق در خور شان بهشون تعلق بگیره
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۵۸ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
فقط فقط به خاطر بیگاری هست من خودم خدمت کردم سال ۷۱ کادرها همه خاکی بودند ولی الان کادری هست فکر میکنه بچه سر چهارراه آمده آنقدر اذیتشون میکنه که قادر نیستند از خدمتش تعریف کنه درست خدمت بخور بخواب نیست ولی شرایطی داره حتی آنها که سنشان که به خدمت می‌رسند نمی‌روند باید بازنگری شود آنم با فرماندهان بالا رده و بازنشستگان نه جوان کادری،با سواد نیست با عقل هست پسرم اولم رفته برامون از خدمت تعریف کرده از دست کادرها پسرم دومین و سومین صرف نظر کردند از خدمت حق با ایشان و جوانان کشور هست
Iran (Islamic Republic of)
ناجی
۱۲:۱۶ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
طرح جالب ولی اگه اجباری نباشه خود افراد اگر مایل باشند و در اونجا مهارت ها یاد بدهند مثل صافکاری و مکانیکی گچ کشی یا نقاشی ساختمان نما کاری آموزش تعمیرات اسلحه و تسلیحات و کار های دیگر وگرنه در قدیم سربازی اجباری بسیار ضعیف بود و بعضا دیده می‌شد که سرباز جز یک پادو و بله قربان گو چیز دیگری نبود حتی در ارتش سایبری هم میشه از این افراد کار گرفت و حقوق افراد حفظ بشه
Iran (Islamic Republic of)
ناجی
۱۲:۱۹ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
دوستانه میگم مسئولان عزیز گوش کنن لطفا کاری کنید که جوری نشود که دختر و پسری که همزمان با یک سطح علمی از یک دانشگاه فارغ التحصیل می‌شوند دختر دو سال از پسران جوان ما بیشتر سابقه کار داشته باشد و وظیفه مقدس تشکیل خانواده و حفظ حریم خانواده که برگردن مردان جامعه است دچار خدشه شود
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۵۶ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
با دو سال خدمت اتفاقی نمیفته... برو خدمت برادر
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۳۷ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
اتفاقاً ازدواج و اشتغال هیچ ربطی به سربازی ندارن اینا بهونه آدم اگر کاری و زرنگ باشه هم سربازی می‌ره هم کار می‌کنه هم ازدواج الان حقوق سربازان خوبه که من نمی‌فهمم باز چرا پسرا غرغر میکنن سربازی اجباری باشه لطفا
India
ابوالفضل
۰۰:۵۰ ۲۸ اسفند ۱۴۰۱
ای کاش یه قانون بیاد شما دخترا هم برید سربازی بفهمید چیه فکتو ببندی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۴۴ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
لطفا طرح خرید مدت دانشگاه را هم مثل سربازی فعال کنید .
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۴۷ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
در دوره سربازی باید
1..اموزش حرفه مورد نیاز کشور و کشور های همسایه
2...اموزش زبان انگلیسی .عربی .و زبان کشورهای همسایه
3.اموزش همسرداری و فرزندداری
4.اموزش روان شناسی .اخلاق .وطن پرستی و روش های جذب جاسوسی
5.اموزش زندگی ساده و اقتصادی و امور مدیریت هزینه ها
Iran (Islamic Republic of)
محسن
۲۱:۲۵ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
دوازده سال تا دیپلم درس خوندیم یاد ندادن یا نتونستن حالا تو دوسال میخای فیلسوف بشی
Iran (Islamic Republic of)
مجتبی
۱۲:۵۶ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
یکسال باشه برای همه باشه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۲۶ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
یک روزش هم زیاده
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۰۲ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
یک نفر داوطلب به اندازه ۱۰ فرد مجبور کارایی داره
Iran (Islamic Republic of)
سهراب
۱۳:۱۱ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
هیچ کس رو نباید مجبور به کار ی که دوست نداره کرد سربازی اجباری باعث وقفه بین کار وزندگی ودرس وورزش و ازدواج جوانان می‌شود وبیشتر نوجوانان در دوران سربازی که همه ما تجریه کردیم باعث دوری از کار وزندگی وبعضا آلودگی می‌شود بخاطر همین باعث نگرانی خانواده ها می‌شود بایدسربازی یک شغل تخصصی وحرفه ای شود وسربازان واقعی وعاشق این حرفه هزینه وتربیت کرد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۵۵ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
هیچ کس عاشق سربازی نیست پس همه باید برن تا عدالت رعایت بشه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۲۶ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
اتفاقاً خود نکبت اجباری ظلم هستش
عدالت حذف این بیگاری است که رضا پالانی آورد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۱۴ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
سلام ، دررابطه با خدمت نظامیان و وظیفه و بازنگری قوانین درسطح نیروی مسلح به طور یکنواخت مد نظر قرار گیرد همچون فاکتورهای حقوقی و مدرک تحصیلی کارکنان نظامی پایور وبازنشسته .
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۲۲ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
لطفا دخترا رو ببرید سربازی
Iran (Islamic Republic of)
آرام
۱۳:۲۷ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
خیلی مزخرف هست که یک نفر برای خدمت به کشورش حتما باید در یک پادگان نظامی کار کنه حداقل کسانی که مدرک دارند در یک اداره ای با حقوق کم کار کنند بعدش هم مدت آن کم شود مثلا یک سال نه اینکه دوسال بری بردگی کنی هر جور هم دوست دارند باهت صحبت کنند
Iran (Islamic Republic of)
علی
۱۳:۳۸ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
این سربازی اجباری باید برداشته بشه. هر کسی روحیه سرباز بودن و پیروی از دستور رو نداره. همون طوری که هر کسی نمی تونه آتش نشان بشه و جون خودش رو به خطر بندازه.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۴۶ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
به نظر من به خاطر برطرف شدن تبعیض در جامعه باید سربازی اختیاری و با حقوق بالا و بعد از ۵ سال برقرای مستمری باشد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۵۳ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
بهترین کاری که حکومت میتونه در حق جوانان کنه همین اختیاری کردن سربازیه نصف بیشتر جوونا دست ار اعتراض بر میدارن
Iran (Islamic Republic of)
پرویز
۱۷:۵۳ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
باید بری خدمت راهی نیست !
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۵۶ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
پرویز کی گفته باید بریم بردگی؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۵۶ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
پرویز ببند فکت رو
Finland
ناشناس
۱۳:۵۹ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
میشه حقوق سربازی روزیاد کنید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۲۱ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
سلام دررابطه با ارائه مدرک تحصیلی کارکنان هم امتیاز درنظر گرفته شود.
Czechia
ناشناس
۱۴:۲۶ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
به نظر من سربازی باید یکسال باشه سه ماه آموزشی و نه ماه آماده به خدمت و هر وقت لازم شد بیان
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۳۷ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
موضوع اصلی را فراموش نکنیم. یاد سخنان شهید باقری می افتم. چقدر نگران بود که نیروهای آموزش ندیده برخلاف نص صریح قرآن (ولا تلقوا بایدیکم الی تهلکه) جان خود را بی دلیل از دست میدادند. ما به سربازانی نیاز داریم که کار بلد و از جان گذشته باشند. سرباز حرفه ای که حتما" نیاز داریم .سربازی عمومی که بنیانش توسط رضا ماکسیم ابله تکنوکرات بیسواد بنا نهاده شده است- که این موضوع هم باید برای جوانان تبیین شود- کاریی ندارد و مانند جمع آوری قشون در دوران قبل ایجاد ارتشهای نوین است و باید جای خود را به دوره ای با طول منطقی با ساختاری به شدت جذاب برای جوانان بدهد که در آن، آموزش زندگی در شرایط سخت، زندگی مشارکتی، زندگی در طبیعت، آموزشهای نظامی (شامل تبیین اصول کشورداری، اهمیت قوای نظامی در داشتن زندگی امن و اقتصاد قوی، آموزش نظم و انضباط و آمادگی بدنی، آشنایی با اصول پدافند غیرعامل، آشنایی با سلاح های جنگی)هدف اصلی هستند و در پایان دوره نیز باید آزمون عملی و نظری از جوانان گرفته و کسانی کارت موقت پایان دوره نظام وظیفه را دریافت کنند که نمرات قبولی میگیرند. اثربخشی دوره نیز باید 2 سال بعد به صورت سپردن یک پروژه مرتبط با دوره به افراد، ارزیابی گردد و سپس به فرد گواهی پایان دوره نظام وظیفه داده شود. البته این ایده خام است و لازم است با تشکیل کارگروهی چند تخصصی به سرعت مشخص و اجرا شود.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۴۴ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
سربازی باید یک نمونه از شغل تو کشور باشه هر کس میره باید با حقوق وزمان مشخص بره طوری که به چشم یه کارمن بهش نگاه کنن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۵۰ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
من دکتری ادبیات دارم ولی هنوز سربازی نرفتم ولی شاغلم
اگه بیام خدمت کجا دقیقا منو به کار میگیرید؟
منشی فرمانده گروهان؟
Germany
ناشناس
۰۱:۱۷ ۲۸ اسفند ۱۴۰۱
سرباز معلم ادبیات!
Iran (Islamic Republic of)
علی
۱۴:۵۵ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
چند وقت یکبار این بحث را داغ می کنید بعد هم یادتون میره
الان چند سال هست که این سوال مطرح هست و جواب مشخص هم داره سربازی باید حدف بشه و به جاش نیروی نظامی ۳۰ ساله بگیرن
United States of America
ناشناس
۱۵:۰۸ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
اگرخریدخدمت سربازی واسه ایرانیان مقیم خارج ازکشورنذاریدچون اونا احتیاجی به کارت پایان خدمت ندارن کسیکه رفته دیگه بر نمیگرده. یه عده محدودی داخل کشور دهه60و70هستن که نرفتن به اونا بفروشید هم کلی خوشحال وراضی ودعا گوی شما می‌شوند وهم دولت مقداری ازبودجه اش تامین میکنه.
Iran (Islamic Republic of)
سعید
۱۶:۱۴ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
سلام واقعا امیدوارم زودتر حل بشه و سربازی حذف بشه
مزخرف ترین چیزه سربازی منی که برنامه نویس هوش مصنوعی هستم با مدرک ارشد باید برم تو پادگان قزوین برگ جارو بزنم آخه چرا ؟؟ تازه پدرم هم رزمنده بوده پنج سال جبهه بوده ولی کارت ایثار نمیگیره میگه حق بقیه ضایع میشه
Germany
ناشناس
۰۱:۱۶ ۲۸ اسفند ۱۴۰۱
میشه حرفه ای بشه و توی ارگان ها استفاده شه!
Iran (Islamic Republic of)
محمد
۱۶:۲۳ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
مدت آموزشی سربازی رو بکنن ۳ الی ۶ ماه در مقابل خدمت در یگان را اختیاری کنن با حقوق مکفی و بیمه و خونه سازمانی و سایر مزایا ...
شاید مشکلات سربازی تا حدودی رفع بشه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۱۶ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
از سال ۶۷ تا ۶۹ درکردستان سربازی کردیم پول بیمه را هم دوباره دادیم برای کارت ایثار رفتیم میگن بعدقطعنامه قبول نیست میخواستی نری. بزور بردن حالا هرکی پارتی داره کارت ایثار میدن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۵۲ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
همه تون باید برید سربازی همونطور که ما ۲۱ ماه از جوونی مون رو برا شما گذاشتیم. راه دررویی هم ندارید ! برنامه نویس، پزشک، مهندس و...همه تون رو آماده به خدمت میخوام ببینم !
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۲۴ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
بیچاره حداقل به فکر برادران یا فرزندان خودت باش
خیلی بدبختی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۳۹ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
برو پی بازیت
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۰۸ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
اولاً خدمت نیست و بردگی و بیگاری است و جوان مردم در یک زندان (پادگان) باید بی دلیل بدوه و فحش و ناسزا بشنوه و مثل ماکت چند ساعت وایسه و شب هم نمیتونه استراحت درست و حسابی داشته باشه. که هیچ فایده ای هم برای کشور نداره
دوم : چه سودی برای تو داره؟ این بهانه رو نیاز چون من رفتم!!!! رفتی برای خودت رفتی خب غلط کردی که رفتی

امنیت ما هم بخاطر سپاه و ارتش و بسیج از همه مهم تر تسلیحات ساخت خودمان هستش که خداروشکر ایران ابرقدرت تسلیحاتی هست برای خودش
مطمئنم از اون درجه دار هایی هستی که وقتی جوان مردم بَرده و نوکرت هستش و کفشت رو هم واکس میزنه باید هم مخالف جمع این فلاکت باشی
سوم : بیچاره حداقل به فکر برادر یا فرزند خودت باش
البته درجه داری براشون معافیت میگیری برای همین اصلاً برات مهم نیست
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۴۹ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
منم رفتم ولی امیدوارم دیگه اجباری نباشه و بقیه عمر و جونی و سلامت روحی و روانی شون رو بتونن حفظ کنن .
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۵۳ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
میخواستی نری !
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۴۲ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
همین دیگه ما تو ایران پیشرفت نمی کنیم منطق طرف اینه که چون دهن من سرویس شده باید دهن بقیه هم سرویس بشه و مشکلات باقی بمونه چند نسل باید تاوان این طرز فکر بدن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۱۱ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
دخترها خوش بحالتون میشه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۱۲ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
پس تکلیف اونایی که دوسال عمرشون تلف شد چی میشه این عادلانه نیست
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۱۷ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
پاسخ شما رو دوتا کامنت پایین فرستادند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۱۳ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
این 2 نفری که نوشتند ما رفتیم پس شما هم باید برید!!!!!
خیلی حرفشون مزخرف و یاوه است

یعنی چون تو خودت قبول کردی به بردگی و بیگاری اجباری بری حالا ما باید جواب دهیم؟
این چه منطق و بهانه ای که دارند؟
گاو هم خنده اش میگیره از حرف شما
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۲۷ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
با سلام درمورد ارتقا مدرک تحصیلی با بالاتر برخی از کارکنان پایور نظامی بازنشسته درحین خدمت مدرک تحصیلی کارشناسی دریافت نموده لطفا ترتیبی اتخاذ وبازنگری که دراین رابطه امتیاز ورتبه ه آتان عطا گردد باتشکر
Iran (Islamic Republic of)
منصور
۲۰:۰۸ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
موقعیی که جایی خبر از استخدام نباشه // خدمت سربازی چه معنی داره ؟؟
پیک موتوری و میوه فروشی عقب وانت که لازم به خدمت رفتن نداره
Iran (Islamic Republic of)
داود
۲۰:۱۷ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
مقام محترم رهبری لطف نمایند
سربازانی که بعلت مشکلات خانوادگی و متاهل بودن ، خدمت سربازی رو نیمه تمام ول کردند و فراری هستند رو عف نمایند

چون بعلت نبود کارت پایان خدمت اشتغال نمی‌دهند و خانواده بدون بیمه اجتماعی در مضیقه هستند
لطفا یک عف همگانی مثل عف اغتشاشات رو مورد بررسی قرار دهید و عده‌ای را از این مشکلات نجات دهید
Iran (Islamic Republic of)
علیرضا قربانزاده
۲۳:۲۲ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
پدری که دخترش رو به آدم سربازی نرفته بده معلومه دخترش مورد داره
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۴۳ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
خداروشکر ماکه معاف شدیم از دست این فاجعه نجات پیدا کردیم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۱۱ ۲۸ اسفند ۱۴۰۱
تنبل و تن پرور و نازک نارنجی هم داریم مثل برادرم که مثه تو حرف میزنه اینقده نازک نارنجی عین دخترها هس
Iran (Islamic Republic of)
بهرام
۲۰:۴۹ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
خدالعنت کندپهلوی ملعون وحامیان آنهالازم است که سربازی حرفه ای واختیاری باشداحسنتم به آنهایی که این طرح پیشنهادکردند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۵۸ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
21 ماه ماهی 2999 تومن سال 1378 تهران
فقط تلف کردن عمر بود و جوانی و پول
کدوم قداست کدوم سربلندی فقط هرز رفتن بود
Iran (Islamic Republic of)
میلاد
۲۰:۵۹ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
من از خدمت فرار کردم و الان ۵ساله که کارت ملیم مسدود شده و از هرگونه خدماتی محروم شدم اخه این چه قانونیه اگه قرار بر مسدود کردن کارت ملی باشه اونیم که اصلا نرفته خدمت باید کارت ملیش مسدود بشه...امیدوارم این موضوع هرچی سریعتر اصلاح بشه واقعا من الان تکلیفم چیه چرا باید محروم از خدمات بشم واقعا متاسفم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۰۹ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
لدفا ما دخترا رو ببرید سربازی
Iran (Islamic Republic of)
عزیز سامانیا نپور
۲۱:۲۵ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
خیلئ ها به سربازی نرفتن دولت هم کار ندارن .این یعنی چی .واقعا عدالت کجا .فقط عده ای داوطلب میرن خدمت بقیه به ریش اینها میخندن ..میگن چن سال رفتی خدمت هیچ ولی من موندم کار کردم الان شغل دارم ماشین دارم .ولی شما چی .عدالت خوابه .کو گوش شنوا .یادم است زمان شاه هیچکس جرات فرار ازخدمت رانداشت .ولی حالا چن هزار جوونا خدمت نرفتن چون انگیزه نیس .برای چی برن .نه شعل است نه انگیزه .هرچه زودتر امام زمان بیاد خدمت سربازی ول بشه .
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۴۳ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
چرت و پرت گفتن هات تموم شد؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۴۵ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
زمان پالانی دیکتاتور که باباش بردگی اجباری رو آورد
بزور مردم رو می انداختند تو جیپ می‌بردند لب مرز
خوب یادمه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۴۶ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
شغل نیست؟ انگیزه نیست؟ بله بخاطر اینکه اربابت رضا پالانی ملعون سربازی اجباری آورد.جوان مردم چرا دنبال تحصیل و کار باشه وقتی این مصیبت سر راهشه؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۳۸ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
به کوری چشمت به جای چندهزار ۴ ميليون غایب داریم باید با همین فرمون بریم جلو تا مجبور بشن سربازی اجباری بردارن و نسل های آینده زندگی راحت تری داشته باشن
Iran (Islamic Republic of)
م
۲۱:۳۹ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
سلام من ۲۶ سالمع با پدرم زندگی میکنم خواهر و برادرام رفتن پی زندگی خودشون من بخاطر شرایط مریضی پدرم و اینکه نمیتونم تنهاش بزارم نمیتونم حتی درست سرکار برم هرجام میرم پایان خدمت میخوان نمیتونم سربازی برم اخه این چ بدبختی هستش ک از زمان پهلوی ماینه ننگ هستش برا جونای مملکت ساختین تو این مدت باید دستخوش تغییر باشه حداقل کمش کنید یا اختیاریش کنید هرجام میرم میگن حتما باید پدرت زمین گیر باشه یا بالا ۷۵ باشه اخه اینم شد زندگی واقعا منصفانه نیست
Germany
ناشناس
۲۱:۴۳ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
کاش حداقل باخریدسربازی موافقت می شد.فرزندم باوجودچندبیماری سربازاست واین مدت به قدری ازلحاظ جسمی وروحی ضعیف شده است که درروزهای مرخصی تمام مدت درخانه است وبیش ترموهایش اززمان سربازی به خاطراسترس وفشارهای روانی که بدون دلیل برسربازان واردمی شود سفیدشده
Germany
ناشناس
۲۱:۴۳ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
کاش حداقل باخریدسربازی موافقت می شد.فرزندم باوجودچندبیماری سربازاست واین مدت به قدری ازلحاظ جسمی وروحی ضعیف شده است که درروزهای مرخصی تمام مدت درخانه است وبیش ترموهایش اززمان سربازی به خاطراسترس وفشارهای روانی که بدون دلیل برسربازان واردمی شود سفیدشده
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۲۵ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
چون خوب تربیت نشده.پسر نباید مریض و دست و پاچلفتی و چلمنگ بار بیاد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۴۵ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
باید قشر متوسط و کم درآمد به اجبار سرباز بروند ولی ژنهای خوب به آمریکا و کانادا اعزام شوند.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۴۷ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
امیدوارم این قانون اختیاری تایید شود ان شاء الله
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۱۳ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
ما‌۲۳ ماه خدمت کردیم خدمت شد ۲۸ ماه سال ۶۶
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۲۴ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
۲۹ ماه زمان جنگ در پشتیبانی ابی خاکی منطقه جنگی جنوب خدمت کردم که فکر کنم فقط آن جزئ مفید عمرم بو د که برای وطنم انجام دادم وابنکه یک عده خوشحالند که به خدمت نرفته اند باید گفت پس امنیت کشورت چه میشود وچگونه انتظار دا ی دبگران برای تو امنیت تامین کنند بهترین دوستانم در جنگ شهید شدند که من حسرت آنها را میخورم همین الان در مرز ها بهترین جوانها این کشور دارند از مرزها حفاظت میکنند قانون پولی کردن خدمت توحین به کسانی بود که جانشان را برای امنیت کشور دادند وآب دوغی کردن خدمت مقدس سربازی بود الان که من ابن مطلب را مگویم میدانم یک عده آدم تن پرور ترسو مخالف نظر من هستند که هیچ مهم نیست
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۳۲ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
دررابطه موضوع مدرک تحصیلی نیز رسیدگی وپی گیری شود.
Iran (Islamic Republic of)
مهزیار
۲۲:۴۳ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
لطفا دیگه نگید مقدس
این مقدس ما رو سه چهار سال از زندگی عقب انداخت
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۰۷ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
این ایده هم خوبه که سربازا رو ۱ سال آموزش بدین و بعد هم ۴ سال خدمت کنن به علاوه امکانات و اینا رو هم بهشون بدید ولی دو تا نکته اینجا مهمه:
۱ . اگر نخواستین بعد پنج سال اونا رو جذب کنید تکلیفشون چیه؟ اون بدبخت با ۳۰ سال سن پرت میشه بیرون از ارتش؟
۲. تکلیف اونایی که نمیخوان این کار رو کنن چی میشه؟
Iran (Islamic Republic of)
هادی
۲۳:۲۵ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
خداوکیلی این سربازی رو بردارید، چرا من با 27 سال سن و مدرک ارشد از دانشگاه معتبر دوسال از عمرم رو هدر بدم؟ میتونم دو سال با حقوق خیلی بالاتر کار کنم و زندگی تشکیل بدم. اگه برم سربازی میشم 29 سال و یه سال هم باید دنبال کار بگردم دیگه انگیزه ای واسه امسال ما نمیمونه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۳۸ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
عمر ما که به بهانه سربازی به مدت ۲۱ ماه تلف در تلف شد
خدا لعنت شون کنه
Iran (Islamic Republic of)
ک رمضانپور
۲۳:۵۲ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
سلام،سربازی یکی ازدوره های پر چالش ، مهم وتاثیرگذار در دوران اوایل جوانی پسران در یک مقطع دو ساله است، از تاثیرات مهم ایجاد استقلال ،پذیرش قوانین اجتماعی وخصوصا جمع پذیری وتعاون و...نامبرد ولی این آموزشهای جسمانی ومعنوی چنان سخت گیرانه است که در بدو امر ورود سرباز از محیط خانواده به نظامی دچار افسردگی وانزجار درانجام وظیفه محوله که در نهایت منجر به عادت وقسمتی از تفکرات برای فرار از مسئولیت میشه،که آلان در جامعه شاهدش هستیم و پیشنهاد میکنم قبل فراخوان فرزندان به سربازی در یک دوره مناسب آنها برای پذیرش این محیط وحتی آموزش فنون حرفه ای آماده کنیم،با تشکر
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۵۴ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
یکصد سال است که سربازی به سبک برره و یاور طغرل در این مملکت عمر جوانان را تلف و هدر می کند. سربازی باید حرفه ای باشد و از این روش بیسوادی خارج شود!!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۵۴ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
این قانون را برای بازگشت آقا زاده ها تصویب میکنند که به دلیل فرار از سربازی نمی‌توانند به کشور برگردند و منتظر هستن با مبلغی ناچیز دوباره به ایران بیان و جای پدران خود را بگیرند و مدیران این کشور شوند. دلم برای خانواده سربازان مرزی که بدست اشرار شهید شدند میسوزه. عدالت در این دنیا به وجود نمیاد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۵۵ ۲۷ اسفند ۱۴۰۱
هیچکس در این مملکت به فکر جوانها نیست.
Iran (Islamic Republic of)
ممد
۰۰:۱۲ ۲۸ اسفند ۱۴۰۱
اگه اختیاری بشه خودم میرم ولی اگه اختیاری نشه صد تا کارت ملیمم مسدود کنن نمیرم مگه کارت ملی کمه مال یکی دیگرو میخرم سیم یکی دیگ بانک یکی دیگ استفاده میکنم خونه ماشینمم به نام مادرم میزنم
Iran (Islamic Republic of)
قدرت طهماسبی
۰۰:۳۴ ۲۸ اسفند ۱۴۰۱
هر چیزی به روز رسانی می شود حتی سربازی تا بهتر جواب بده
Germany
ناشناس
۰۱:۱۵ ۲۸ اسفند ۱۴۰۱
قانون برای قدیم با فرزندان بیشتر بود!
الان سرباز باید حرفه ای بشه
مثل سرباز حرفه ای آتش نشانی
سرباز حرفه ای شهرداری
سرباز حرفه ای معلم
سرباز حرفه ای حفاظت محیط زیست کشاورزی و دامداری!
سرباز حرفه ای پرستاری و پیراپزشکی
سرباز حرفه ای نظامی!
و خیلی رشته های دیگر دولتی که دولت باید قبلش استخدام کنه!
با این طرح هر سرباز دانشجو رو می توان به هر شهر فرستاد و از این امکانات استفاده خوب کرد
با گزینش انجام بشه و آخر با حسن خوب خدمت استخدام بشن!
با سه روز خدمت سه روز دانشگاه!
سرباز دانشجو فرقش با دانشگاه این باشه که پول دریافت کنه و آخر خدمت حرفه ش رو خوب یاد گرفته باشه!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۲:۲۷ ۲۸ اسفند ۱۴۰۱
اجباری باشه ..
ولی ن دو سال بلکه نهایت6 ماه
ما ها هم ک دانشجوییم میتونیم ی دو ترم مرخصی بگیریم از شر این سربازی خلاص شیم
Iran (Islamic Republic of)
ایرانیومU-238
۰۳:۵۱ ۲۸ اسفند ۱۴۰۱
جناب سرلشکر باقری عزیز. کجایند مردان بی ادعا؟ کجا رفتند مردان مرد؟ کجاست سکه ی پر رونق شهادت طلبی؟ اعلاترین درجه مگر برادر نبود؟ عشق به امام حسین(ع) و امام خمینی(ره). اشک و آه و التماس و زاری برای اعزام به جبهه و رسیدن به فیض شهادت. وای بر ما بازماندگان. ما همنشین شهدا بودیم ولی حالا تنهاترین تنهاها ماییم. زخم زبان ها ما را رها نمی کنند. ای وای بر ما که بازنده و حسرت خوردنده تر از ما نیست. خار مغیلان ما هستیم. سرزنش شونده ترین ها ما هستیم. امروز و دیروز همه جا صحبت از همت است ولی. همت دیروز کجا و همت امروز کجا. همت دیروز شهادت بود و همت امروز عبارت است از یک هزار میلیارد تومان پول نقد.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۲۸ ۲۸ اسفند ۱۴۰۱
آقا یکی به سوال من پاسخ بده من یه نوجوان 21سالم دیپلمم ندارم آیا برم سربازی یا نه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۰۹ ۲۸ اسفند ۱۴۰۱
نوجوان تا هجده سال است نه تو که مرد۲۱ساله بزرگسال هس
Iran (Islamic Republic of)
منم ناشناس
۱۹:۰۸ ۲۸ اسفند ۱۴۰۱
نرو
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۱۲ ۲۸ اسفند ۱۴۰۱
نرو ...
همین زمان و تلاش سربازی بری سرکار بهتره برات
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۰۹ ۲۸ اسفند ۱۴۰۱
اگه خدمت اختیاری میکنید پس اونهایی که رایگان برای امنیت اونهایی که الان باکلی داد بیداد و حقوق بالا هم نمیرن خدمت رفتن خدمت کردن تکلیفشون چیست؟؟؟
دهه شصتی ها نه شغل پیدا کردن نه ازدواج کردن رایگان هم خدمت کردن
Iran (Islamic Republic of)
محسن
۱۵:۲۱ ۲۸ اسفند ۱۴۰۱
بله درست میفرمایید ما دهه شصتی ها با چه فلاکتی خدمت کردیم مثل برده با ما رفتار شد 05 کرمان چقدر کتک خوردیم فهش خوردیم با حقوق چهار هزار تومنی،، خدمت الان شده محد کودک با حقوق خوب
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۱۹ ۲۸ اسفند ۱۴۰۱
میگن زنها پشت همدیگه هستن مردها پشت هم رو خالی می کنن همینه دیگه کامنتا رو می خونی کسایی که خودشون رفتن می گن باید بقیه پسرها هم برن . همین طور پیش بره زنها قشنگ با اتحادشون سوارتون میشن چون همه تون تکین . از مردونگی میندازنتون ولی کو گوش شنوا . من ده سال پیش سربازی رفتم نه آب دست و حسابی بود نه غذا نه استراحت و نه از همه مهمتر حرمت و احترام ولی لزومی نمی بینم بگم پسرهای دیگه حتما باید برن . مغزتون رو به کار بندازین یه کم . .... . نمی دونم چون اسم زن رو آوردم کامنت رو منتشر می کنید یا طبق معمول تو این جامعه فمنیستی قرار صدای مردها نشنیده خفه بشه . خودتون و شرفتون دیگه بر مبنای اون عمل کنین ... یاعلی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۴۳ ۲۸ اسفند ۱۴۰۱
اگر خدمت وظیفه ثواب داشته باشد اما نتیجه جنگ ها به نیروهای حرفه‌ای و تخصصی مربوط می‌شود. پس خدمت وظیفه هرچه آسان باشد ثواب دارد. یا حتی غیراجبار . اما از نظر علمی اجبار در خدمت وظیفه به جز دوره آموزشی، نوعی دگر آزاری محسوب می‌شود. با توجه به سطح پرداختی به عنوان دستمزد نشان دهنده این است که مسؤلان برای جوانان ارزش قائل نیستند . مسؤلان می‌توانند حتی به دانشجویان نیز مبلغ کمک تحصیل پرداخت نمایند اما آنچه شاهد آن هستیم مسؤلان تماشاچی شکنجه جوانان با عنوان خدمت و تحصیل هستند .مسؤلان باید به دلیل خدمت اجباری از جوانان عذرخواهی نمایند .
کدام خبرنگار یا دانشجو از مسؤلان یک کمکی گرفته. برای امتحان شما به عنوان خبرنگار به وزارت علوم تماس بگیرید و بگویید با معدل ۱۸ از دانشگاه فنی و حرفه ای که نمرات مهارتی شما ۲۰ میباشد غیر مستقیم اخراج شده اید که اشتباه بوده است و پاسخ آنها را بررسی نمائید.
اما دوره آموزشی خیلی خوب هست .
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۰۸ ۲۸ اسفند ۱۴۰۱
مرد باید برود به سربازی چون امر مقدسی است و باید از مام وطن دفاع نماید و باید مدت سربازی را بیشتر کنند و بر سربازان با دقت نظارت کنند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۳۷ ۲۸ اسفند ۱۴۰۱
خدمت سربازی مقدس است،
ولی قشر عظیمی از جوانان از این خدمت مقدس معاف هستند و بهره ای از این ثواب الهی نمی‌برند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۱۱ ۲۸ اسفند ۱۴۰۱
آفرین پس اینترنتت خاموش کن از خونه بلند شو و برو سربازی .... جوانان جوانیشون از سر راه نیاوردن هزینه امسال شما کنن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۲۰ ۲۸ اسفند ۱۴۰۱
" سلام فرمانده " به انتخاب ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نوجوان بهترین سرود سال ۱۴۰۱ در نخستین جایزه مردمی سرود سال نونوا شد.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۳۷ ۲۸ اسفند ۱۴۰۱
برای فقط در کمتر ۲۴ ساعت ۲ میلیون بازدید داشت میدونی یعنی چی کمتر ۲۴ ساعت
۱۲
آخرین اخبار