معرفی بازی محلی پتیگله مزا

پتیگله مزا جز آن دسته از بازی‌های مردانه محلی است که در فصل بهار اجرا می‌شود.

این بازی مردانه در فصل بهار توسط مردان به اجرا در می‌آید. شرکت کنندگان ابتدا به دو گروه مساوی تقسیم می‌شود، سپس چال و گودال کوچکی در یک محلی که به عنوان مبدا یا مقصد اول است حفر می‌کنند.

سپس دو قطعه چوب یکی به طول ۲۰ سانتی متر و قطر ۵ سانتی متر ودیگری به طول یک متر و همان قطر آماده می‌کنند. برای شروع بازی با استفاده از یک سنگ کوچک و صاف‌تر خشک می‌کنند و هر تیمی که نوبت قرعه به وی رسید روی چال می‌ماند وگروه دیگر به فاصله ۲۰ الی ۳۰ متری قرا ر می‌گیرند.

تیم آغاز گر با قرار دادن یک قطعه چوب کوچک که در اصطلاح محلی به آن گله gale می‌گویند، به صورت افقی بر روی چال به وسیله چوب دستی که به آن پیت pit می‌گویند بازی را آغاز می‌کنند. زمانی که چوب کوچک به طرف افراد تیم مقابل می‌رودآانان سعی می‌کنند که قبل ا ز فرو د آمدن به زمین یا با دست بگیرند و یا این که با چوب دستی‌های خود آن را بزنند، چنانچه موفق به این کار شوند، آن فرد با زنده ونوبت نفر بعدی است، ولی اگر موفق به این کار نشدند با چوب دستی سعی می‌کنند آن را دورتر نمایند، در همین لحظه فردی که بازی را آغاز کرده از محل شروع تا نقطه‌ای که چوب کوچک یا گله به زمین افتاده باید با صدای بلند بدون نفس کشیدن بگوید: یا علی، یا علی.

چنانچه قبل از افتادن چوب صدایش قطع شود بازند می‌شود، وگر نه برنده شده و مجدداً خودش بازی می‌کند. این کار ادامه دارد تا اینکه افراد یک تیم از نظر تعداد بازنده‌ها بیشتر شود. در خاتمه تیمی که با زنده شد باید از قسمت اول تا جایی که حریف تعیین می‌کند بر پشت آنان سوار شوند.

نماد اجرای این بازی نشان دهنده قدرت تنفس ومهارت وچابکی افراد است. یادآوری می‌کنم که افرادی که در حین طی کردن مسیر اول تا محل ا فتاده گله می‌باشد در حالت دویدن این این عمل را انجام می‌دهند.

منبع: راسخون

برچسب ها: بازی محلی ، فصل بهار
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار