آغاز طرح حفاظت و مرمت اشیای تپه تاریخی بازگیر با همکاری پژوهشگران ژاپنی

مدیرکل میراث‌فرهنگی گلستان از آغاز طرح مقدماتی تحقیقاتی، علمی و مرمتی اشیاء فلزی تپه تاریخی بازگیر مینودشت با همکاری پژوهشگران ژاپنی خبر داد.

محمدجواد ساوری مدیرکل میراث‌فرهنگی گلستان گفت: پیرو انعقاد تفاهم‌نامه بین موزه ملی ایران و دانشگاه تیکیو ژاپن در خصوص حفاظت و مرمت آثار فلزی، گروهی از پژوهشگران ژاپنی در سال ۱۳۹۸ با حضور در استان گلستان از مجموعه فلزی تپه تاریخی بازگیر در موزه باستان‌شناسی گرگان بازدید کردند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گلستان با اشاره به این‌که تاکنون چندین کارگاه آموزشی با حضور اساتید و محققان دانشگاه تیکیو ژاپن، کارشناسان موزه ملی ایران، اداره‌کل موزه‌ها و پژوهشکده حفاظت و مرمت پژوهشگاه میراث‌فرهنگی برگزار شده است، افزود: اکنون با حضور آکیرا فوجیساوا، تاکاشی اویکاوا و هیروکی یامادا پژوهشگران موسسه تحقیقاتی اموال فرهنگی دانشگاه تیکیو ژاپن در استان گلستان به‌صورت مشترک طرح حفاظت و مرمت اشیای تپه تاریخی بازگیر شهرستان مینودشت آغاز شد.

او افزود: در این پروژه کارشناسان ایرانی و ژاپنی نسبت به انجام طرح مقدماتی تحقیقاتی، علمی و مرمتی اشیاء فلزی بازگیر موجود در موزه باستان‌شناسی گرگان مشغول هستند و امکان‌سنجی، تجهیز کارگاه و مستند نگاری چند اثر برای پیش نمونه مطالعاتی در حال اجراست که به‌طور حتم انجام این تحقیقات علمی و پژوهشی در حفاظت و معرفی بهتر این آثار نقش مهمی خواهد داشت.
ساوری یادآور شد: کشفیات مجموعه فلزی بازگیر متعلق به دوره مفرغ جدید (حدود ۲۱۰۰ تا ۱۶۰۰ پیش از میلاد) یکی از مجموعه‌های فلزی در مقیاس بزرگ در کشور است که در موزه باستان‌شناسی گرگان و تعدادی نیز در موزه مینودشت نگهداری می‌شوند.

او بیان کرد: برنامه‌های آتی این طرح بین‌المللی مشترک، حفاظت و مرمت محوطه بازگیر و تبدیل آن به محل بازدید، آزادسازی حرایم محوطه، حفاظت و مرمت اشیای فلزی با استفاده از ظرفیت‌های ملی و بین‌المللی است که در دستور کار جدی استان نیز قرار دارد.

تپه بازگیر در ۲ کیلومتری شمال شهرستان مینودشت قرار دارد که کشف اتفاقی و پژوهش‌های باستان‌شناسی از این محوطه تاریخی، چندین لایه باستانی از هزاره پنجم پیش از میلاد تا دوره اسلامی را نشان می‌دهد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار