دبیر شورای عالی امنیت ملی خبر داد؛

سازوکارهای جدید برای استفاده از مطالبات ایران از عراق

دریابان علی شمخانی گفت: در جریان سفر به عراق موفق شدیم به راه‌حل‌های مؤثری در خصوص رفع برخی موانع موجود در مسیر همکاری‌های همه‌جانبه برسیم.

دبیر شورای عالی امنیت ملی که در صدر هیأتی سیاسی، اقتصادی و امنیتی به عراق سفر کرده، در پایان سفر یک روزه خود به این کشور در گفت‌وگویی اظهار کرد: خوشبختانه سفرهایی که با دستور رئیس‌جمهور و با اهداف سیاسی، اقتصادی و امنیتی به چین و امارات متحده عربی انجام شد، دستاوردهای قابل ملاحظه‌ای به‌دنبال داشته و بر این اساس تصمیم گرفته شد که این روند با سفر به عراق هم ادامه پیدا کند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی اظهار داشت: در جریان این سفر که همراه با مسئولان بخش‌های اقتصادی، بانکی، سیاسی و امنیتی کشور انجام شد، ضمن گفت‌وگو با مقامات عالی عراقی موفق شدیم به راه‌حل‌های مشترک و مؤثری در خصوص رفع برخی موانع موجود در مسیر همکاری‌های همه‌جانبه برسیم.

شمخانی با اشاره به توافقاتی که در جریان سفر به امارات پیرامون تسهیل مبادلات تجاری میان دو کشور با استفاده از ارز درهم به عمل آمد، گفت: تعیین سازوکارهای اجرایی جدید برای استفاده از منابع حاصل از مطالبات ایران از عراق برای خرید کالاهای اساسی و رفع مشکلات ارزی تجار ایرانی گام دیگری بود که در کنار توافقات انجام شده با مقامات اماراتی وضعیت بازار ارز کشور را بهبود خواهد بخشید.

وی افزود: در کنار گفت‌وگوهای اقتصادی و سیاسی بسیار مهمی که در این سفر با رؤسای قوای مجریه، مقننه، قضاییه و بانک‌های مرکزی و تجارت عراق انجام شد، موافقتنامه همکاری‌های امنیتی میان مقامات امنیت ملی دو کشور به امضاء رسید که به‌طور قطع رخداد بسیار مهمی تلقی می‌شود.

شمخانی اضافه کرد: با امضای این موافقتنامه که ابعاد مختلفی دارد، دو کشور با برنامه‌ای مشخص تلاش خواهند کرد زمینه شرارت گروه‌های ضد انقلاب را که تاکنون از حریم اقلیم کردستان دست به اقدامات ضد امنیتی علیه ایران می‌زدند، از میان بردارند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در پایان این گفت‌وگو با تبریک فرارسیدن سال نو و حلول ماه مبارک رمضان، سال آینده را سال توسعه مناسبات همه‌جانبه با همسایگان عنوان و اظهار امیدواری کرد در سایه افزایش همدلی، مودت و انسجام ملی و تداوم تلاش مؤثر دولت و سایر قوای کشور، مسیر توسعه و پیشرفت با سرعتی بیش از گذشته طی شود.

منبع: ایرنا

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۷
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
امید
۱۱:۲۸ ۲۹ اسفند ۱۴۰۱
باید قبول کرد که در عرصه بین المللی چنان ضعیف و ناتوان هستیم که حتی عراق هم سر ما رو شیره می مالد. احتمالا قرار هست که دسته بیل و کلنگ و کود انسانی بجای بدهی خود پرداخت کند.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۰۳ ۲۹ اسفند ۱۴۰۱
جناب نا امید ، آدرس خود را بفرستید تا خود هر آنچه سفارش داده اید برایتان ارسال کنیم
این شیره ای هم که گفتید در واقع از جانب اربابتان آمریکا و غرب بر سر تمامی منافقان و بزدلان جهان ریخته شده است تا احساس مشنگی کنند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۴۸ ۰۱ فروردين ۱۴۰۲
این حرفهایی که یک عده پشت تلوزیونهای توخالی میزنند تو قبول نکن عاقل باش
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۵۰ ۲۹ اسفند ۱۴۰۱
انشاالله
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۵۸ ۲۹ اسفند ۱۴۰۱
سال نو از بهارش پیداست
نوروزتان مبارک ، که سالمان را پر امید کردید
امید که این اخبار خوش مداوم و ادامه دار باشد و در سفره مردم خود را نشان دهد
امید که 8 سال رکود و سکون ، و سه ماه آشوب ، هر گز تکرار نشود ، و جوانی جوانانمان به هدر نرود
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۴۳ ۲۹ اسفند ۱۴۰۱
درود بر دیپلمات های فعال و جهادی
Iran (Islamic Republic of)
مکرمی پور که بالاست از زمان خاتمی
۱۳:۰۰ ۰۱ فروردين ۱۴۰۲
ما ناامید نمیشیم
امیدواریم خبرهای خوب بیشتر بشه باتشکر از اونایی که زحمت میکشن
مدیران بیکفایت و نفوذی رو اخراج کنید عزل کنید
آخرین اخبار