تولید بنزین از پالایشگاه آبادان به ۱۵ میلیون لیتر خواهد رسید

جواد اوجی گفت: با احداث فاز دوم پالایشگاه آبادان تولید بنزین از این پالایشگاه از ۱۰ میلیون به ۱۴ تا ۱۵ میلیون افزایش پیدا می‌کند.

جواد اوجی وزیر نفت در حاشیه افتتاح فاز ۲ پالایشگاه آبادان گفت: امروز یکی از پروژه‌های نیمه تمام که با دستور رئیس جمهور در اولویت وزارت نفت قرار گرفت، در روز ملی شدن صنعت نفت تکمیل شد.

او ادامه داد: دو هفته قبل افتتاح پالایشگاه گازی انجام و با سرمایه گذاری ۲.۸ میلیارد دلار، ۵۰ میلیون متر مکعب به ظرفیت پالایش گاز کشور اضافه شد. امروز افتتاح پالایشگاه نفت که ۱.۱ میلیارد دلار هزینه داشته را داریم که توسط پیمانکاران و متخصصین توانمند کشور احداث شده است. امروز تولید بنزین از این پالایشگاه از ۱۰ میلیون به ۱۴ تا ۱۵ میلیون خواهد رسید. سال آینده هم افتتاح دو پالایشگاه دیگر را خواهیم داشت و تولید گازوئیل از ۱۵ میلیون لیتر به ۱۸ تا ۱۹ میلیون لیتر میرسد. نفتی که در این پالایشگاه فرآوری می‌شود، به ازای هر بشکه ۱۲ دلار سودآوری خواهد داشت.

به گفته اوجی امروزه با وجود نیرو‌هایی که تربیت شده انقلاب هستند، هم در ساخت پالایشگاه گازی و هم نفتی خودکفا شده ایم.

وزیر نفت در خصوص این پروژه گفت: بیش از صد پیمانکار در این پروژه درگیر بودند. در شروع دولت سیزدهم پیشرفت پروژه ۶۳ درصد بود. سابقه نداشته در این مدت کوتاه ۳۶ درصد پیشروی در پیچیده‌ترین بخش پالایشگاه داشته باشیم که با یک کار مجاهدانه این کار رقم خورد. با آغاز دولت سیزدهم و تشدید تحریم‌ها کاهش صادرات نفت را داشتیم.

این مقام مسئول ادامه داد: در خصوص تامین منابع ارزی دولت و سرمایه گذاری در بخش صنعت نفت کشور مشکلاتی در شروع کار داشت. اما به لطف الهی و حمایت رهبر معظم انقلاب و با اراده جهادی کارکنان صنعت نفت، اتفاقات بزرگی در این مدت کوتاه در حوزه نفت و گاز رقم زدیم.

اوجی گفت: در بحث فروش نفت رکورد زدیم و در بحث تامین سوخت، برای همه مصارف خانگی، صنایع و نیروگاه‌ها هیچ کمبودی صورت نگرفت. این در حالی است که سال ۹۹ کشور دچار قطعی برق شده بود. در بحث دیپلماسی انرژی دولت عملکرد خوبی داشته و ما نزدیک به ۵ میلیارد دلار جذب سرمایه گذاری برای توسعه میادین نفتی و گازی داشتیم.

او با اشاره به وضعیت گازرسانی در کشور گفت: نزدیک به ۲۳۴۸ روستا از نعمت گاز برخوردار شدند و به ۲۳ شهر نیز گازرسانی انجام شد. بیش از ۵۰۰ کیلومتر خطوط انتقال شبکه گاز را داشتیم. در حال حاضر تولید نفت ما بیش از ۳ میلیون است و ظرفیت تولید نفت ما بیش از ۳ میلیون و ۸۵۰ هزار بشکه در روز است.

اوجی با اشاره به رشد اقتصادی گروه نفت گفت: بر اساس آمار بانک مرکزی گروه نفت در زمینه رشد اقتصادی در سه ماهه پاییز به بالاترین رقم رسیده و ۱۵.۱ درصد رشد داشته است.

با تدابیری که در وزارت نفت انجام شده و حسب دستور رئیس جمهور قول می‌دهیم بدون هیچ محدودیتی تامین سوخت را انجام دهیم و از مردم هم خواهش می‌کنیم در بحث کاهش مصرف همکاری کنند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار