افتتاح موزه تنبور در شهرستان دالاهو

رئیس گروه موزه‌ها و اموال منقول اداره کل میراث فرهنگی کرمانشاه از افتتاح موزه تنبور در شهرستان دالاهو خبر داد.

علیرضا برشاهی رئیس گروه موزه‌ها و اموال منقول اداره کل میراث فرهنگی کرمانشاه به قدمت چندین هزار ساله تنبور در شهرستان دالاهو اشاره کرد و گفت : زمستان سال ۱۳۹۹ باتوجه به پیشینه بسیار طولانی دالاهو در ساخت تنبور، این شهر به عنوان شهر تنبور در فهرست شهر‌های ملی ایران قرار گرفت.

وی ادامه داد: در شهرستان دالاهو به مرکزیت شهر کرند غرب تعداد زیادی کارگاه تنبور سازی وجود دارد و تنبور نوازی هم در خون و رگ مردم این منطقه است.

رئیس گروه موزه‌ها و اموال منقول میراث فرهنگی کرمانشاه با بیان اینکه مردم دالاهو بسیار به پیشه آباء و اجدادی خود علاقمند هستند، افزود: بر این اساس، از ماه‌های گذشته یکی از افراد علاقمند به تنبور اقداماتی را برای راه انداری موزه تنبور در دستور کار قرار داد.

وی از راه اندازی این موزه پس از کسب مجوز‌های لازم خبرداد و گفت: موزه تنبور دالاهو در یکی از خانه‌های تاریخی این شهر در آستانه عید نوروز راه اندازی شد.

به گفته این مسئول در این موزه کارگاه ورکشاپ ساخت تنبور، آموزش ساخت و نواختن این ساز کهن و نمایش تنبور‌های قدیمی برای علاقمندان انجام می‌گیرد.

برشاهی خاطرنشان کرد: معرفی تنبور و پیشینه آن در دالاهو و نیز معرفی شخصیت‌های مطرح تنبور نواز و سازنده این ساز سنتی از دیگر بخش‌های این موزه است.

وی یادآور شد: موزه تنبور دالاهو در ایام نوروز پذیرای گردشگران و میهمانان نوروزی است .

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار