تشکیل ۵۱۷ پرونده قضایی محیط زیستی در استان تهران

رییس اداره حقوقی حفاظت محیط زیست استان تهران از تشکیل ۵۱۷ پرونده قضایی علیه تخلفات محیط زیستی در سال ۱۴۰۱ خبر داد.

علی امرالهی در تشریح اهم اقدامات حقوقی محیط زیست استان تهران در سال ۱۴۰۱، بیان کرد: امسال در حوزه محیط زیست طبیعی استان تهران ۱۰۸ پرونده قضایی تشکیل و پیگیری شد که بیشتر این پرونده‌ها در حوزه شکار غیر مجاز حیات وحش و همچنین تخریب و تصرف و قطع اشجار بود که مجموعا در این حوزه تعداد احکام صادره ۱۲۴ پرونده بوده که ۹۲ مورد مربوط به پروندهای ۱۴۰۱ و مابقی مربوط به سنوات قبل است.

وی افزود: در خصوص پرونده‌های اداری و مالی نیز تعداد ۵۴ فقره پرونده منتج به صدور رای از مراجع قضایی شده که بیشتر آنها مربوط به آراء صادره از دیوان عدالت اداری است.

امرالهی با اشاره به اینکه در حوزه محیط زیست انسانی نیز تعداد ۳۵۵ پرونده در سال ۱۴۰۱ در محاکم قضایی تشکیل شده است، افزود: از این تعداد ۱۳۵ مورد مربوط به آلودگی آب، ۸۹ پرونده مربوط به آلودگی هوا،۷۰ مورد مربوط به آلودگی خاک و مابقی مربوط به آلودگی‌های صوتی و پسماند بود که از این بین ۱۶۶ پرونده رسیدگی و احکام آن صادر شده است.

رییس اداره حقوقی محیط زیست استان تهران در ادامه تصریح کرد: یکی از اقدامات مهم در سال ۱۴۰۱ اخذ یک مصوبه از شورای حفظ حقوق بیت‌المال در خصوص پیگیری دعاوی حقوقی و کیفری در داخل اراضی ملی مناطق چهارگانه حفاظت محیط زیست استان تهران بود که این اقدام به استان‌های دیگر نیز تسری پیدا کرده است.

وی در خصوص میزان اراضی اعاده شده به مناطق چهارگانه حفاظت محیط زیست استان تهران در سال ۱۴۰۱ اظهار داشت: در شهرستان شمیرانات در این خصوص تعداد ۱۹ پرونده تشکیل و در مجموع ۲۷ هزار و ۶۰۳ متر مربع اراضی از چنگال متخلفان آزاد و به بیت‌المال بازگردانده شده است.

امرالهی همچنین گفت: میزان ضرر و زیان‌های وصولی و متعلقه در خصوص شکار و صید غیر مجاز در ۶ ماهه اول سال ۱۴۰۱ مبلغ چهار هزار و ۸۹۹ میلیارد ریال بوده که این مبلغ از سوی متخلفان به حساب دولت واریز شده است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار