با تاسیس صندوق‌های املاک و مستغلات ممکن شد؛

ابزار بازار سرمایه برای مولدسازی شفاف دارایی‌های دولت

به گفته کارشناسان و مسئولین استفاده از صندوق املاک و مستغلات برای مولدسازی اموال مازاد دولتی، مسیری سودمند و چند سر بُرد برای مردم و دولت است.

پس از مطرح شدن طرح مولدسازی اموال مازاد دولت، از مسیر‌های مختلفی برای اجرای اصولی و صحیح این طرح نام برده شد که یکی از این مسیر‌ها، بازار سرمایه است؛ بازاری که به گفته مسئولان و کارشناسان ابزار‌های مناسبی برای اجرای شفاف طرح مولدسازی اموال مازاد دولتی در اختیار دارد.

استفاده از بستر و ابزار‌های بازار سرمایه برای طرح مولدسازی که آقای احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و امور دارایی نیز بر آن تاکید دارد و بر همین اساس در یکی از نشست‌های خبری خود گفت: بر اساس بند الف و بند ب ماده ۱۲ آیین‌نامه مولدسازی، دقیقا تصریح شده است برخلاف گذشته که فقط یک راه برای مولدسازی دارایی‌های دولت وجود داشت، امروز بتوانیم از روش‌های متعددی از جمله بستر بازار سرمایه و صندوق املاک و مستغلات که به شکل ویژه مورد تایید است، استفاده کنیم.

مصون بودن مردم از تورم با استفاده صندوق‌های املاک و مستغلات

 آقای قربان‌زاده رئیس سازمان خصوصی‌سازی نیز در خصوص استفاده از ابزار‌های بازار سرمایه  مطرح کرد: در راستای مولدسازی اموال مازاد دولتی  یکی از روش‌های مطرح شده،  صندوق املاک و مستغلات است که می‌توانیم برای املاکی که بازدهی مناسب و درآمد پایدار دارند ایجاد کنیم تا مردم واحد‌های آن را خریداری و خودکار، مصون از تورم شوند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری املاک و مستغلاتی که از مهر سال گذشته به جمع ابزار‌های بورسی اضافه شدند.

صندوق‌هایی که علاوه بر ایجاد شفافیت، مزیت‌های دیگری را هم با خود به همراه دارند. آقای خاندوزی در رابطه با سایر مزیت‌های این صندوق‌ها می‌گوید: بسیاری از سرمایه‌های خردی که در کشور وجود دارد ممکن است برای خرید یک واحد با مبالغ زیاد کافی نباشد، اما وقتی املاک از طریق صندوق‌های املاک و مستغلات عرضه می‌شود علاوه بر ایجاد شفافیت، ارقام کمتر هم به این صندوق‌‌ها ورود پیدا می‌کنند.

با صندوق های املاک و مستغلات مردم از مولدسازی منتفع می‌شوند

در ادامه آقای کوروش آسایش کارشناس بازار سرمایه با اشاره به سایز مزیت‌های استفاده از صندوق‌های املاک و مستغلات برای مولدسازی اموال مازد دولتی گفت: زمانی که دولت بخشی از اموال مازاد خود در طرح مولد سازی را در قالب صندوق‌های املاک و مستغلات عرضه کند، علاوه بر تامین نقدینگی مناسب برای دولت با توجه به پرداخت موارد بهره برداری و اجاره این املاک به سرمایه‌گذاران، آن‌ها نیز از سود‌های این اموال منتفع می‌شوند.

او در ادامه افزود: با مولدسازی از طریق صندوق املاک و مستغلات، نرخ‌گذاری منطقه‌ای نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت و کمک به واقعی‌سازی قیمت‌ها می‌شود. در کل استفاده از صندوق املاک و مستغلات در راستای مولدسازی اموال مازاد دولتی، مسیری سودمند و چند سر بُرد برای مردم و دولت خواهد بود.

تحقق مولدسازی واقعی با صندوق املاک و مستغلات بازار سرمایه

پیش از این نیز وزیر تعاون و کار و رفاه اجتماعی، آقای صولت گفته بود: با صندوق‌های املاک و مستغلات مولدسازی می‌تواند رخ دهد. ملک‌های بخش‌های مختلف بیایند و هر کس هر چقدر توان دارد می‌تواند از آن خریداری کند و با این روش سرمایه‌ها مانند یخ آب نمی‌شود.

به گفته آقای پور ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ارزش دارایی‌های شناسایی شده مازاد دولت ۱۰ هزار میلیارد تومان است. دارایی‌هایی که اگر به شکل مناسب و از بستری شفاف مولدسازی شود علاوه بر دولت، مردم نیز می‌توانند از آن منتفع شوند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۳۱ ۰۱ فروردين ۱۴۰۲
بانک ملی در سطح شهر گناباد در فاصله زیز 1000 متر 5 شعبه دارد با ساختمان‌های بزرگ و سرایداری هایی که خاک می‌خورند بعضا با دو کارمند که به دلیل کسر کادر همه نیمه فعالند متلا در شعبه مرکزی اکثر صندلی های کارمندان خالی هست وبانک ملت که هم سپرده هایش و هم مشتریانش بیش از بانک مای هست یک شعبه دارد جالب اینکه در فاصله 100 متری شعبه خالی از کارمند مرکزی شعبه ای جدید مصوب کرده اند که احداث کنند که ده ها میلیارد تومان هزینه دارد ر صورتی که 90 درصد فعالیت‌های بانک غیر حصوری شده و باید جهت مولد سازی شعب ادغام شوند مسولین جلوی حیف ومیل بیت المال را بگیرید.
آخرین اخبار