اجرای ۱۲ مگاپروژه در آذربایجان شرقی

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اقدامات دولت در سال گذشته در این استان گفت: ۱۲ مگاپروژه با سرمایه گذاری خارجی در این استان در حال اجرا است.

عابدین خرّم با صدور پیامی به مناسبت آغاز سال جدید و تبریک عید نوروز به مردم استان گفت: طرح‌های مهم استان در بخش‌های کشاورزی، صنعتی و گردشگری در حال اجرا است و تکمیل زنجیره تولید بخش کشاورزی با آغاز مگاپروژه‌های مختلف از دستاورد‌های این بخش است.

اوافزود: در سال گذشته بیش از چهار هزار و ۳۰۰ طرح در حوزه‌های مختلف استان به بهره برداری رسید و در حوزه صنعت و معدن ۲۱۰ واحد جدید برای تکمیل زنجیره صنعت ایجاد، ۲ هزار مجوز تاسیس، ۱۹۰ مجوز توسعه واحد‌های تولیدی و ۵۱ مجوز اکتشاف در حوزه معدن صادر شد و ۴۵ واحد معدنی احیا و به چرخه فعالیت بازگشت.

او  با اشاره به سفر استانی رییس جمهور به آذربایجان شرقی در خرداد ۱۴۰۱ افزود: در این سفر بیش از ۱۶۷ مصوبه در بخش‌های مختلف به تایید هیات دولت رسید که زمینه‌ساز تحولات بزرگی در حوزه اشتغال استان خواهد شد.

استاندار آذربایجان شرقی اظهار کرد: آذربایجان شرقی در سال ۱۴۰۱ با ایجاد ۵۸ هزار شغل پایدار توسط بخش‌های خصوصی و تعاونی و بخشی از دستگاه‌های اجرایی، یکی از استان‌های پیشرو در این زمینه بود.

خرم به اقدامات انجام شده در بخش کشاورزی نیز اشاره کرد و گفت: امسال رکورد بسیار خوبی در تولید محصولات کشاورزی در استان ثبت شد و میزان تولید این محصولات به ۵.۵ میلیون تن رسید که با یک میلیون تن افزایش همراه بود.

او گفت: سال ۱۴۰۱ سالی پرفراز و نشیب بود و بدخواهان و دشمنان جنگ ترکیبی را برای مردم و کشور تدارک دیده بودند، اما مردم با حضور خود در صحنه، این توطئه‌ها را تبدیل به فرصت کردند و با هدایت‌های رهبر معظم انقلاب دشمنان ناکام ماندند.

او  ادامه داد: خدمتگزاران مردم در دولت سیزدهم در سالی که گذشت توانستند با برنامه‌ریزی و حرکت بر مبنای نقشه راهی که تعریف شده بود به موفقیت‌های بزرگی در حوزه‌های مختلف دست یابند..

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به تاکید دولت بر توسعه دیپلماسی مرزی و ارتباط با کشور‌های همسایه خاطرنشان کرد: در سال ۱۴۰۱ در بیش از ۲۷ جلسه کاری با مقامات و نمایندگان کشور‌های مختلف و نمایندگان کشورمان در کشور‌های منطقه، زمینه‌های توسعه روابط را بررسی کردیم و در سایه تلاش‌های انجام یافته، صادرات غیرنفتی استان در این سال به ۱.۵ میلیارد دلار رسید.

خرم یادآور شد: در حوزه دانش‌بنیان نیز ۴۵۷ شرکت دانش‌بنیان با همکاری دانشگاه‌ها، پارک علم و فناوری و بخش صنعت، وارد چرخه مدیریت علمی استان شده‌اند و در حال حاضر ۱۵ خانه خلاق و ۲۰ مرکز رشد و همچنین کارخانه نوآوری برای توسعه اکوسیستم فناوری در استان فعال هستند.

او همچنین تامین ۳۰۰ دستگاه اتوبوس و یک‌هزار دستگاه تاکسی برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی، اتمام خط یک متروی تبریز و تمام ایستگاه‌های آن، تصویب فاینانس خط ۲ و آغاز مطالعات خط ۳ مترو را از دیگر دستاورد‌های استان در سال ۱۴۰۱ اعلام کرد.

خرّم به اولویت‌های دیگر استان در سال ۱۴۰۲ نیز اشاره کرد و افزود: اتمام هشت سد نیمه‌تمام و اجرای پروژه‌های پایاب آنها، احیای واحد‌های تولیدی و رفع موانع تولید، تکمیل زنجیره اشتغال، افزایش بهره‌وری، توسعه کسب‌وکار‌های کوچک، جذب سرمایه‌گذاری در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان و توسعه بخش مسکن اولویت‌های استان در سال جدید خواهد بود.

او  اظهار کرد: تمام پروژه‌های سفر استانی اول قبل از سفر دوم رییس جمهور به استان به اتمام خواهد رسید چنان که در سال ۱۴۰۱ شاهد بهره‌برداری از انتقال آب به دریاچه ارومیه و اتمام راه‌آهن میانه- تبریز بودیم که به زودی افتتاح رسمی خواهد شد.

استاندار آذربایجان شرقی افزود: امید است با دعای خیر مردم و خانواده‌های شهدا و پیروی از منویات رهبر معظم انقلاب و راه نورانی شهدا و ایثارگران، آینده‌ای به مراتب بهتر با توفیقات چشمگیر و تحولات اساسی را در استان شاهد باشیم.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار