نطنز، باغ‌شهری با ۱۸۰۰ جاذبه تاریخی و طبیعی

شهرستان نطنز با هزار و ۸۰۰ جاذبه تاریخی و طبیعی پذیرای گردشگران نوروزی است.

نطنز، نطنز یکی از بزرگ‌ترین مراکز گردشگری ایران است، این شهرستان دارای هزار و ۸۰۰ جاذبه گردشگری است که ۱۲۰ جاذبه آن ثبت ملی شده است.
این شهرستان در کنار ابنیه تاریخی، باغشهری آرام و باصفاست که سالیانه میزبان گردشگران داخلی و خارجی زیادی است، ما هم با بخشی از جاذبه‌های گردشگری این شهرستان آشنا می‌شویم.

مسجد جامع نطنز نماد صلح و سازش اسلامی
مجموعه مسجد جمعه (جامع) نطنز اثری از معماری دوران مختلف تاریخی و بیشتر آن مربوط به عصر ایلخانی است، این مسجد بین سال‌های ۷۰۴ تا ۷۰۹ هجری ساخته شده و دارای آجرکاری و کاشیکاری‌هایی در کتیبه، سر در و مناره‌ها است، لایه‌هایی از تزیینات مسجد نیز متعلق به دوره سلجوقیان است.


همچنین مسجد دارای یک گنبد آجری با قدمتی بیش از ۱۰۴۰ سال، میراب، درب‌های چوبی نفیس، محراب، دهلیز‌ها و ایوان‌هایی است که در کنار مناره بلند ۳۷ متری آن چشم نوازی می‌کند.


در این مجموعه، بقعه شیخ نورالدین عبدالصمد اصفهانی نطنزی قرار دارد که شامل گنبدی هشت وجهی مخروطی شکل با تزیینات آجر و کاشی‌های فیروزه‌ای رنگ در جداره خارجی و مقرنس‌کاری گچی در جداره داخلی است و در قسمت قاعده گنبد کتیبه‌ای به‌صورت گچ‌بری برجسته به خط ثلث روی زمینه گل و بوته کار شده است که شامل آخر آیه ۱۶۷ و ۱۶۸ و بخش اول آیه ۱۶۹ سوره آل عمران است. سردر خانقاه نیز دنیایی از هنر معماری و کاشیکاری است.

نطنز، باغ‌شهری با ۱۸۰۰ جاذبه تاریخی و طبیعی
در چند متری مسجد جامع، آتشکده‌ای با قدمت بیش از ۱۸۰۰ سال مربوط به دوره ساسانیان وجود دارد، بنایی چهارطاقی که روزگاری محل عبادت زرتشتیان بوده است.
نکته حائز اهمیت این است که با وجود ساخت مسجد، این اثر چهارطاقی را معدوم نکرده‌اند و چنین قرابت بین ساختمان‌های مربوط به ادیان مختلف نشان دهنده صلح اسلامی و سازش مسلمانان و زرتشتیان در این شهر بوده است.

ابیانه، روستای سرخ‌رنگ نامدار نطنز
روستای ابیانه در ۳۵ کیلومتری مرکز شهرستان نطنز قرار دارد، روستایی که به خانه‌های کاهگلی سرخ، کوچه‌های تنگ و باریک و قدمت هزار و ۵۰۰ ساله‌اش معروف است.


مردمان این روستا هنوز فرهنگ و رسوم گذشتگان خود را حفظ کرده‌اند که این امر را به خوبی می‌شود از لباس‌های گلدار زنانش فهمید.

نطنز، باغ‌شهری با ۱۸۰۰ جاذبه تاریخی و طبیعی
ابیانه ۱۱ مسجد، یک آتشکده، دو زیارتگاه، سه قلعه و تعداد زیادی آسیاب و خانه تاریخی دارد. در کنار این بنا‌های ارزشمند محراب و درب مسجد جامع روستا بسیار دیدنی است.
از سوغات روستا می‌توان به برگه خشک شده میوه‌های متنوع، گیوه، گلیم، لباس‌های زیبا و خلاصه صنایع دستی اشاره کرد.

طرق رود شهری کوهپایه‌ای با قدمت ۲ هزار و ۲۰۰ ساله
طرق یا طرق رود دارای محلات زیادی است که تار آبکشه، یحیی آباد، باغستان پایین و بالا از مهم‌ترین آن‌ها محسوب می‌شوند. اهالی طرقرود دارای گویش طرقی و مردمانی خون‌گرم مهمان نواز و صمیمی هستند.


این شهر کوهپایه‌ای دارای آثار باستانی و تاریخی فراوانی است که برای نمونه می‌توان به قلعه خشتی دوره اشکانی با بیش از ۲۲۰۰ سال قدمت، درخت چنار ۱۴۰۰ ساله، مسجد جامع دوره ایلخانی، دریاچه طرق و چهار سامون و حمام هانی اشاره کرد.


نطنز، باغ‌شهری با ۱۸۰۰ جاذبه تاریخی و طبیعی
نطنز سرزمین سراسر تماشایی است
شهرستان نطنز از جاذبه‌هایی همچون مسجد جامع سرشک که مشهد امام زاده محمد است تا مجموعه تاریخی افوشته، بافت تاریخی قصبه و محراب نفیس مسجد میر همه سرشار از هنر، تاریخ و اصالت است، برخوردار است، کویر بادرود و خالدآباد هم در کنار روستای ۶ هزار ساله اریسمان و امامزاده آقاعلی عباس گونه‌ای متفاوت از جاذبه‌های تاریخی، مذهبی و طبیعی را به نمایش گذاشته‌اند.

در واقع کمتر جایی را می‌توان یافت که در فاصله ۳۰ کیلومتری آن هم کوه‌های پر از برف همچون کرکس را ببینید و هم آسمان شب کویر را در منطقه‌ای همچون متین آباد.

منبع: مهر

برچسب ها: گردشگری ، ابیانه ، کرکس
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار