ابداع رباتی که میوه‌ها را پوست می‌گیرد

محققان با طراحی سیستمی بر پایه یادگیری ماشین راه را برای کمک ربات‌ها به انسان‌ها در انجام کارهای آشپزخانه هموار کردند.

انسان‌ها به طور ذاتی و درونی یاد می‌گیرند که حرکات خود را بر اساس موادی که با آن‌ها سر و کار دارند و وظیفه‌ای که قصد انجام آن را دارند، تنظیم کنند، مثلا زمانی که شخصی قصد قطعه قطعه کردن میوه‌ها و خرد کردن سبزیجات خاصی را دارد، می‌آموزد که بخش‌های سخت‌تر را از دور آن ببرد یا پوست دورش را با دقت بکند.

سامانه‌ای که به ربات‌ها اجازه می‌دهد اشیایی متشکل از مواد مختلف را برش بزنند

ربات‌ها نیز برای کمک به انسان‌ها در انجام کار‌های روزمره مانند آشپزی و تهیه غذا باید قادر باشند که به طور موثری بتوانند مواد مختلف را برش بزنند و قطع کنند. انتقال این توانایی به ربات‌ها، اما تا کنون کار دشواری بوده است، اما محققان دانشگاه «کلمبیا» و برخی موسسات تحقیقاتی دیگر در آمریکا به تازگی یک سیستم مبتنی بر یادگیری ماشین موسوم به روبونینجا (RoboNinja) ابداع کردند که می‌تواند به ربات‌ها امکان بدهد که اشیای متشکل از مواد مختلف بخصوص مواد نرم با هسته‌های سخت را برش بزند.

این کار تحقیقاتی می‌تواند در نهایت به ارتقای توانایی ربات‌های طراحی شده برای کمک به انسان‌ها در کار‌های روزمره آشپزخانه یاری برساند.

این محققان برای ارزیابی سیستم ابداعی خود برای قطع کردن و برش دادن اشیای چند ماده‌ای یک محیط قطع کردن را شبیه‌سازی کردند که در آن سناریو‌های مختلفی برای برش دادن اشیای مختلف نرم و سخت توسط ربات‌ها پیش بینی شده است. نتایج این شبیه سازی‌ها امیدوارکننده بود چرا که سیستم روبونینجا به ربات‌ها اجازه داد که مقدار زیادی از مواد نرم را از اشیا جدا کند، در حالی که برخورد با بخش‌های سخت را به حداقل برساند.

آن‌ها سپس همین کار را با ربات در شرایط واقعی انجام دادند تا کار این سیستم را در شرایط واقعی ارزیابی کنند. این آزمایش‌ها نشان داد که این شیوه قادر است در مورد شرایط جدید و حتی میوه‌های واقعی به کار برود. محققان امیدوار هستند که این یافته‌های آزمایشی و شبیه‌ساز جدید آن‌ها الهام‌بخش کار‌های آینده درباره یادگیری ربات‌ها در بر دارنده تعاملات (برخورد) با اشیای چند ماده‌ای باشد.

ربات‌ها می‌توانند به بهبود وضعیت ذهنی در محیط کار کمک کنند

محققان معتقدند ظاهر و نمای فیزیکی ربات‌ها بر نحوه برخورد افراد با آن‌ها تاثیر گذار است و ربات‌ها می‌توانند وضعیت سلامتی ذهنی و فکری در محیط کار را بهبود بخشند، اما باید شکل و شمایل درستی داشته باشند.

براساس گزارش‌ها، یک پژوهش نشان می‌دهد درک و برداشت از چگونگی موثربودن ربات‌ها تا حد زیادی بر شکل و ظاهر آن بستگی دارد.

محققان دانشگاه کمبریج با بررسی جلسات هفتگی کارمندان با حضور ربات‌ها مشخص کردند که نحوه برداشت و درک از ربات‌ها تحت تاثیر فرهنگ مردمی قرار دارد و برخورد با ربات‌ها در جهان واقعی بیشتر مطابق با تصورات و تخیلات انسان‌ها نیست.

به گفته این محققان از آنجا که ربات‌های شبیه به اسباب بازی ظاهر ساده‌تری دارند، افراد ممکن است انتظارات کمتری از آن‌ها داشته باشند، اما افرادی که با ربات‌های انسان‌نما سر و کار دارند، دریافتند که انتظارات آن‌ها با واقعیت سازگار نیست، زیرا ربات قادر به گفتگو‌های تعاملی نیست.

مینیا اکسلسون از گروه محققان دانشگاه کمبریج گفت: درک و برداشت ما از اینکه ربات‌ها باید چه ظاهر و رفتاری داشته باشند، ممکن است موجب عقب نگاه داشتن برداشت از رباتیک در زمینه‌هایی شود که آن‌ها می‌توانند مفید باشند.

منبع:ایندیپندنت

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۱۹ ۰۳ فروردين ۱۴۰۲
از اینا میخوام
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۲۷ ۰۴ فروردين ۱۴۰۲
تن پروری هزار مرض به دنبال دارد
آخرین اخبار