علی باقری در دیدار با وزیر خارجه ارمنستان:

روابط ایران و ارمنستان علیه هیچ طرفی در منطقه نیست

معاون سیاسی وزیر خارجه گفت:ایران همواره به دنبال تحکیم ثبات و فراگیری صلح در قفقاز است و روابط ایران و ارمنستان علیه هیچ طرفی در منطقه نیست.

علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان که بنا به دعوت همتای ارمنستانی، برای برگزاری نشست رایزنی‌های سیاسی میان ایران و ارمنستان به ایروان سفر کرده است، چهارشنبه دوم فروردین ماه با آرارات میرزویان وزیر امور خارجه ارمنستان و آرمن گریگوریان، دبیر شورای امنیت ملی ارمنستان دیدار و گفتگو کرد.

معاون وزیر خارجه کشورمان در دیدار با وزیر خارجه ارمنستان با تاکید بر این که پیوند‌های تاریخی دو ملت ایران و ارمنستان سرمایه بزرگی برای توسعه و گسترش روابط تهران و ایروان است، تصریح کرد: روابط ایران و ارمنستان علیه هیچ طرفی در منطقه نیست، چرا که ایران همواره به دنبال تحکیم ثبات و فراگیری صلح در قفقاز است.

باقری با اشاره به این که بیگانگان در قفقاز صرفا در پی منافع خود هستند و حتی از میز گفتگو به‌عنوان پوششی برای پیشبرد بی‌ثباتی و تنش آفرینی سوءاستفاده می‌کنند، اظهار داشت: امنیت و ثبات در قفقاز مانند سم مهلک برای صهیونیست‌های متجاوز است و آن‌ها از بی‌ثباتی در منطقه نفع می‌برند و لذا به‌طور مستمر تلاش می‌کنند تا آرامش منطقه و آسایش مردم را از بین ببرند.

در این دیدار، باقری با اشاره به روابط ممتاز سیاسی ایران و ارمنستان و نیز روند رو به رشد همکاری‌های اقتصادی و تجاری دو کشور، توجه ویژه دولت جمهوری اسلامی ایران به ارتقای روابط با همسایگان به ویژه جمهوری ارمنستان را یادآور شد و به همین جهت سفر به ایروان در اولین روز سال جدید را نشانه‌ای از اهتمام ویژه ایران به مسائل منطقه قفقاز دانست.

میرزویان، وزیر خارجه ارمنستان نیز با تبریک فرا رسیدن نوروز به طرف ایرانی، ابراز امیدواری کرد که در سال نو نیز شاهد رشد و توسعه روابط دوجانبه باشد.

در این دیدار طرفین در خصوص آخرین تحولات منطقه، راه‌های همکاری برای حفظ صلح و ثبات در منطقه و نیز روند پرونده‌های مختلف مذاکرات در منطقه تبادل نظر و رایزنی کردند.

همچنین، معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار با آرمن گریگوریان دبیر شورای عالی امنیت ملی ارمنستان با تاکید بر دیدگاه اصولی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ضرورت احترام به مرز‌های بین‌المللی و حاکمیت ملی کشور‌های منطقه و تلاش برای حل و فصل مسالمت‌آمیز مسائل منطقه از طریق قالب‌های منطقه‌ای، تصریح کرد: امنیت بسترساز توسعه کشور‌های منطقه و زمینه‌ساز رفاه ملت‌های منطقه است و لذا نباید اجازه داد تا بیگانگان بتوانند در سازوکار‌های امنیت منطقه‌ای حضور داشته باشند.

در ادامه علی باقری نیز با تاکید بر این که ایران همکاری کشور‌های منطقه برای فراگیری ثبات و صلح را راه حل منطقی حل و فصل اختلافات میداند، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران آماده است تا در آینده نزدیک میزبان نشست وزیران امور خارجه ۳+۳ (ایران، ارمنستان، آذربایجان، گرجستان، ترکیه و روسیه) باشد.

دبیر شورای امنیت ملی ارمنستان با استقبال از ابتکار ایران اظهار داشت: ایروان از ابتکار‌های منطقه‌ای برای ثبات در منطقه استقبال کرده و از میزبانی ایران برای نشست ۳+۳ حمایت میکند.

همچنین باقری، معاون سیاسی وزارت امورخارجه در دیدار با واهان گوستانیان معاون وزیر امور خارجه ارمنستان، در نشست رایزنی‌های سیاسی ایران و ارمنستان به بررسی آخرین تحولات در روابط دوجانبه و مسایل منطقه‌ای پرداخت و اظهار داشت: سیاست همسایگی، راهبرد سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است که هدف آن ثبات و توسعه منطقه‌ای است.

باقری افزود: هوشمندی سیاسی دولت سیزدهم در اولویت دادن به سیاست همسایگی، چشم‌انداز درخشانی برای همکاری‌های چندجانبه منطقه‌ای را پدیدار کرده‌است.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان در آخرین برنامه سفر به ارمنستان، از مسجد کبود ایروان بازدید کرد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۵۸ ۰۳ فروردين ۱۴۰۲
ارمنستان اگر باهمسایه اش دادوستد نکند پس با که کند باید الهام هم دست از قلدری بردارد اوکه از صدام بالاتر نیست یک شبه دک میشه
آخرین اخبار