کاظمی قمی:

افغانستان می تواند مکمل اقتصادی برای ایران باشد

سفیر ایران در کابل گفت افغانستان از پتانسیل های بسیار خوبی در حوزه اقتصاد مکمل جمهوری اسلامی ایران برخوردار است.

حسن کاظمی قمی سفیر ایران در افغانستان در حاشیه مراسم آغاز سال نو در سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل اظهار کرد: آنچه باید مرکز توجه دستگاه دیپلماسی ایران قرار بگیرد؛ رشد صادرات تولیدات داخلی کشور به افغانستان است، چراکه این کشور برای محصولات نهایی ما یکی از بازارهای بکر است.

کاظمی قمی گفت اقتصاد افغانستان پس از بیست سال اشغال آمریکایی ها تخریب شده است لذا امروز با توجه به روابط خوب بین دو کشور، فرهنگ مشترک و علاقمندی مردم افغانستان در توسعه روابط با این کشور، انتقال خدمات فنی و مهندسی یکی دیگر از مسیرهای ارتباطی بین دو کشور است.

ایجاد مناطق اقتصادی در مرز های افغانستان

سرپرست سفارت ایران در افغانستان بیان کرد: امروز مردم افغانستان حجم عظیمی از سرمایه را دارا هستند که این موارد باید برای سرمایه گذاری به کشور ما گسیل شود. یکی از طرح های راهبردی در حوزه اقتصاد ایجاد مناطق مشترک در مرزهای ما با افغانستان است.

وی تصریح کرد: مسئله ترانزیت از چابهار که یکی از خواسته های افغانستان است، در اولویت و دستور کار ما قرار دارد. افغانستان منابع و معادن بسیار خوبی دارد که می تواند در صنعت فولاد ایران ذی نقش باشد.

کاظمی قمی تاکید کرد: به تولیدکنندگان و صادرکنندگان ایران توصیه می کنم که ظرفیت ایجاد شده بین ایران و افغانستان که ایجاد یک مرکز تجاری توسط ایران بوده را نادیده نگیرند.

این در حالی است که پیش از این نیز کاظمی قمی در یک مصاحبه تأکید کرده بود که افغانستان می تواند به لحاظ ظرفیت هایی که دارد، مکمل اقتصاد جمهوری اسلامی ایران باشد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار