کشت دیم با بارش‌های فراتر از نرمال جان می‌گیرد

رئیس مرکز خشکسالی گفت: بارش‌های نرمال و فراتر از نرمال فصل بهار، کشت دیم در نیمه شمالی کشور را بهبود می‌بخشد.

آقای احد وظیفه گفت: بنابر آخرین آمار بارندگی در نیمه جنوبی مطلوب است و تنها در نیمه شمالی کشور کم بارشی حاکم است.

او با بیان اینکه متوسط کم بارشی نسبت به دوره نرمال ۱۳ درصد است، گفت: گرچه سال گذشته خشک بوده، اما امسال با سال گذشته تفاوت دارد؛ به طوریکه نیمه شمالی و شرقی بشدت خشک و جنوب کشور مطلوب است‌.

وظیفه ادامه داد: استان‌های خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و فارس بارندگی بیش از نرمال و استان‌های دامنه جنوبی رشته کوه البرز همچون خراسان رضوی، تهران، البرز، قزوین، زنجان، آذربایجان شرقی و غربی و سواحل شمالی وضعیت بارش مناسب نبوده که با این وجود بارش فصل بهار بسیار در این استان ها حائز اهمیت است؛ چراکه کشاورزی در این مناطق عمدتا بصورت دیم است.

رئیس مرکز خشکسالی درباره آینده بارش‌ها گفت: برآوردها حاکی از آن است که تا هفته آینده وضعیت بارش مطلوب است و از نیمه دوم فروردین بارندگی‌ها کمتر از نرمال خواهد بود. هرچند انتظار می‌رود بارش‌های بهاره بخشی از کم بارشی عرض‌های شمالی مثل تهران را کاهش دهد.

او با بیان اینکه بارندگی بهاره از لحاظ کشاورزی و تامین علوفه و مراتع حائز اهمیت است، گفت: در فصل بهار احتمال بارش‌های مطلوب قابل توجه است که این وضعیت کشت دیم در نیمه شمالی را بهبود می‌دهد به طوری‌که برداشت بهتری در نیمه شمالی کشور در دیم زارها خواهیم داشت‌.

وظیفه گفت: امسال پیش‌بینی می شود که دما در فصل تابستان نسبت به سال گذشته گرمتر خواهد بود و به عبارتی دمای بالاتر از نرمال منجر به کمبود جدی آب در مخازن خواهد شد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار