افزایش ۵۹ درصدی مراجعات به مراکز درمانی/ تشکیل قرارگاه «تولید سلامت محور»

وزیر بهداشت با اشاره به آماده باش ۱۰۶۶ بیمارستان در طرح سلامت نوروزی، از مراجعه یک میلیون و ۷۶۷ هزار نفر به مراکز درمانی خبر داد.

بهرام عین‌اللهی، در حاشیه بازدید از چند مرکز درمانی و داروخانه در شهرری، اظهار داشت: حدود ۸ ماه پیش فاز جدید بیمارستان فیروزآبادی شهرری راه اندازی شد و باعث افتخار است که توانستیم یک بیمارستان بسیار پیشرفته و مجهز را در این منطقه و برای مردم شریف شهرری ایجاد کنیم.

وی با بیان اینکه بیمارستان فیروزآبادی دارای ۲۸۱ تخت فعال بوده و ۷۵ تخت آن نیز به زودی اضافه می‌شود، افزود: ۳۷۵ پرستار و کمک بهیار و نزدیک به ۱۰۰ پزشک که عمدتاً پزشکان متخصص هستند، به خدمت رسانی به مردم شهرری مشغولند.

عین‌اللهی خاطرنشان کرد: بیمارستان فیروزآبادی شهرری از لحاظ درمان بیماری‌های داخلی و جراحی دارای امکانات بالقوه بوده و بنده در این بازدید کیفیت رسیدگی به بیماران را مورد بررسی قرار دادم که مطلوب بود.

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه در طرح سلامت نوروزی ۱۰۶۶ بیمارستان در سراسر کشور در حالت آماده‌باش قرار دارند، تصریح کرد: ۱۴۴ هزار و ۷۰۰ تخت بیمارستانی آماده خدمت رسانی به مردم در اقصی نقاط کشور هستند.

وی با بیان اینکه از ابتدای سال نو تاکنون مأموریت‌های اورژانس ۵۸ درصد رشد داشته است، گفت: ۱۲۸ هزار مأموریت از آغاز سال نو صورت گرفته و ۱۸ درصد افزایش مصدومان در ترافیک و ۲۷ درصد هم افزایش بیماران غیر ترافیکی را شاهد بودیم و میزان مراجعه مردم به مراکز درمانی یک میلیون و ۷۶۷ هزار بوده است که افزایش حدود ۵۹ درصدی را نشان می‌دهد.

عین اللهی افزود: در پایانه‌های مرزی کشور در ایام عید ۷۸ هزار مورد غربالگری صورت گرفته و با توجه به شیوع کرونا و بیماری‌های واگیر همکاران ما در مرز‌ها در حال کنترل هستند تا آنجا که ممکن است این بیماری‌ها وارد کشور نشود.

وزیر بهداشت، همچنین از پلمب هزار و ۴۱۰ مراکز اقامتی و تجاری به دلیل عدم رعایت موازین بهداشتی خبر داد و گفت: باید از مسمومیت‌ها و برخی آلودگی‌ها در ایام نوروز پیشگیری شود؛ بنابراین مأموران ما در حال رصد هستند و از دارندگان مراکز تجاری و اقامتی خواهشمندیم که دستورالعمل‌های بهداشتی را به صورت حداکثری سرلوحه کار خود قرار دهند.

وی با اشاره به شعار سال مبنی «مهار تورم و رشد تولید»، افزود: حدود ۹۹ درصد از دارو‌ها در حوزه سلامت در داخل تولید می‌شود، اما مواد اولیه برخی دارو‌ها وارداتی است که تلاش داریم مواد اولیه دارو نیز در داخل کشور تهیه و تولید شود.

وزیر بهداشت با بیان اینکه حدود ۴۰ درصد از تجهیزات پزشکی از جمله تجهیزات دارای فناوری پیشرفته در داخل کشور تولید می‌شود، تصریح کرد: برای تحقق هر چه بیشتر و بهتر شعار امسال قرارگاه مرکزی تولید سلامت محور را راه اندازی کرده‌ایم و همه دانشگاه‌های علوم پزشکی موظفند چنین قرارگاهی را در منطقه خود ایجاد کنند.

عین اللهی توضیح داد: قرارگاه مرکزی تولید سلامت محور به صورت قطب بندی شده در ۱۲ قطب کشور راه اندازی خواهد شد و امیدواریم تا پایان سال بتوانیم «پایتخت تولید سلامت محور» را انتخاب و معرفی کنیم که کدام دانشگاه و شهر در این زمینه برتری داشته است.

وی از واگذاری اختیار صدور مجوز تولید محصولات سلامت محور به مراکز دانشگاهی استان‌ها خبر داد و افزود: به دنبال تفویض این اختیار به دانشگاه‌ها هستیم تا تولید ما تسهیل و تسریع شود و چابک سازی صورت گیرد، البته دانشگاه‌ها هم در ازای این تفویض اختیار باید آزمایشگاه‌های تخصصی خود را دایر و یا فعال‌تر کنند.

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه در سال جدید توجه ویژه‌تری به حوزه بهداشت از حیث جذب و استخدام نیرو‌های بهداشتی و به کارگیری آن‌ها در مراکز بهداشتی خواهد شد، گفت: نظام ارجاع و پزشک خانواده را با اولویت مناطق محروم تکمیل کرده و گسترش خواهیم داد که با این کار قطعاً وقتی بیمار از طریق نظام ارجاع به سطوح ۲ تا ۳ معرفی می‌شود هزینه کمتری را پرداخت می‌کند و در جهت درمان کمک شایانی خواهد بود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۵۳ ۰۴ فروردين ۱۴۰۲
سلام ،

منتظر وزیر ورزش هستم ،
ما را بلا تکلیف رها کرده...

پیمان اشراقی.
آخرین اخبار