اقبالی: طارمی با وجود پختگی نتوانست با یک بغل پا گل بزند/ روسیه تیم قدرتمندی نبود 

کارشناس فوتبال گفت: به نظرم روسیه تیم قدرتمندی نبود و همین موضوع باعث شد که  بازیکنان ما بهتر بازی کنند و به گل برسند.

مسعود اقبالی کارشناس فوتبال در گفت و گو با خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان درباره تساوی تیم ملی ایران و روسیه در بازی تدارکاتی اظهار کرد: به هر حال تیم ملی فوتبال کشورمان که در ۲ دوره جام جهانی با همین آرایش فوتبال بازی کرده و تقریبا در همه پست‌ها بازیکنان به درک متقابل با یکدیگر  رسیدند  در نهایت بازی بهتری  نسبت به حریفش توانست به نمایش بگذارد و ملی پوشان بازی منطقی انجام دادند.

او ادامه داد: در مجموع بازی بدی نبود و ساختار دفاعی  تیم ملی روسیه در زمان دفاع کردن ضعیف بود و این تیم با ۲ تاکتیک بازی می‌کرد. زمانی که این تیم گل زد به بازی تدافعی روی آورد، اما وقتی که گل خورد بازی باز شد و تیم ملی ایران از فرصت‌ها استفاده کرد و توانست گل تساوی را به ثمر برساند.

طارمی با وجود پختگی نتوانست با یک بغل پا گل بزند 

کارشناس فوتبال تصریح کرد: با وجود اینکه بازیکنان ما بهتر بازی کردند، اما اشتباهات زیادی هم داشتیم و ملی پوشان ما بعد از ۱۰ سال که کنار هم بازی می‌کنند هنوز در حفظ توپ مشکل دارند و طرح و برنامه هجومی نداریم. سانت از جناحین به درستی صورت نمی‌گیرد و مهدی طارمی با اینکه بازیکن پخته‌ای شده، اما زمانی که می‌توانست با بغل پا راحت گل بزند فرصت را از دست داد و فرق بازیکن حرفه‌ای با آماتور مشخص شد.

روسیه تیم قدرتمندی نبود 

اقبالی درباره اینکه تیم ملی ایران برابر تیم ملی روسیه محک خوبی خورد، گفت: به نظرم  روسیه تیم قدرتمندی نبود و همین موضوع باعث شد که  بازیکنان ما بهتر بازی کنند. روسیه تیم متوسط اروپایی است و در جام جهانی ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ موفقیت چندانی نداشت و فوتبال اروپایی همراه با درگیری و جنگ فیزیکی انجام می‌دهد. البته این تیم بازیکنان جوان بیشتری نسبت به تیم ملی ایران داشت.

 پشت پرده ای در بازی کردن  حاج صفی کاپیتان تیم ملی وجود دارد 

کارشناس فوتبال عنوان کرد: اگر موفقیت در جام ملت‌های آسیا مدنظرمان باشد باید  تفکرات تاکتیکی  داشته باشیم، اما اگر تفکرات استراتژی در دستور کارمان باشد باید بازیکنان جوان را به تیم ملی بزرگسال ترزیق کنیم. کاپیتان تیم ملی فوتبال با سن بالا هنوز بازی می‌کند شاید پشت پرده‌ای وجود دارد. اگر به آینده فوتبال فکر می‌کنیم باید تفکرات راهبردی داشته باشیم تا بتوانیم به مرحله بعدی جام جهانی صعود کنیم.

برایمان مهم نیست حریف تدارکاتی مان چه سبکی بازی می کند

او درباره  دومین بازی دوستانه تیم ملی ایران برابر تیم ملی کنیا گفت: فوتبال کنیا تا چندهفته قبل تعلیق بود، اما بازیکنان این تیم در کشور‌های صاحب فوتبال بازی می‌کنند و باید دید این تیم با قدرت به مصاف تیم ملی فوتبال ایران می‌رود یا نه! به هر حال برای ما مهم نیست که  حریف تدارکاتی مان با چه سبکی  بازی می‌کند و این بازی دوستانه  به دردمان می‌خورد و فقط می‌خواهیم با یک تیم بازی کنیم.

برخی از بازیکنان عمر فوتبالی شان تمام شده است 

او ادامه داد: متاسفانه بعد از ۱۰ سال که بازیکنان تیم ملی در کنار یکدیگر بازی کردند، اما برخی از آنها عمر فوتبالی شان تمام شده و باید تیم ملی پوست اندازی شود و بازیکنان جوان آماده بازی‌های جام جهانی شوند.  مسابقات جام ملت‌های آسیا نیاز به  استراتژی کوتاه مدت دارد و قلعه نویی باید از بازیکنان جوان در بازی‌های دوستانه استفاده کند تا تجربه اندوزی کنند همانطور که  کشور‌های آسیایی همانند ژاپن برنامه و استراتژی  دارند ما هم باید برای آینده برنامه ریزی کنیم.

برای موفقیت در جام جهانی باید از بازیکنان جوان استفاده کنیم 

اقبالی گفت: اگر ما به قهرمانی در جام ملت‌های آسیا فکر می‌کنیم و با همین تیم ملی وارد این رقابت‌ها شویم شاید بتوانیم چند برد برابر تیم‌های کره جنوبی و ژاپن به دست آوریم، اما عایدی نصیب ما نمی‌شود. اما اگر می‌خواهیم به دور بعدی جام جهانی راه یابیم باید جوانان را وارد تیم ملی بزرگسالان کنیم و به دنبال استعداد‌ها برویم تا به موفقیت برسیم.

اقبالی درباره اینکه تیم ملی فوتبال تفاوتی با دوره کی روش کرده است، گفت: قلعه نویی سال‌های سال مربیگری کرده و شناخت عمیقی نسبت به بازیکنان لیگ دارد.  ساختار تیم ملی در جام جهانی را  در بازی دوستانه برابر تیم ملی روسیه را شاهد بودیم و چیدن این نفرات  در کنار هم  براساس تفکرات تاکتیکی قلعه نویی سخت نیست.

تیم ملی فوتبال در صورت حمله کردن صرف به مشکل می خورد 

او تصریح کرد: البته قلعه نویی دوست دارد که تیمش در حمله باشد و تهاجمی بازی کند، اما اگر فقط تیم ملی حمله کند و به دفاع کردن فکر نکند به مشکل بر می‌خورد چرا که ساختار دفاعی مهمترین اصل در فوتبال است.  یک تیم قبل از حمله باید به فکر دفاع کردن باشد و حمله از دفاع شروع می‌شود، اما مدافعان ما توانایی این را ندارند که از خط دفاع، حمله را شروع کنند و از لحاظ مهارتی در حفظ مالکیت توپ ضعیف هستند به همین علت باید به ارسال‌های مستقیم روی بیاورند.

قلعه نویی باید یک تمرین دهنده خوب برای تیم ملی بیاورد 

کارشناس فوتبال بیان کرد: به نظرم قلعه نویی باید یک مربی بدنساز و یک تمرین دهنده خوب برای تیم ملی فوتبال بیاورد تا مربی تمرین دهنده در تمرینات بتواند تاکتیک‌ها را به بازیکنان آموزش بدهد و آن‌ها را  به انسجام تیمی برساند. تیم ملی در خط حمله با داشتن بازیکنانی همانند طارمی و آزمون مشکل چندانی ندارد، اما در خط میانی باید بازیکنان جوان بازی کنند تا بتوانند خوب بدوند و مالکیت توپ داشته باشند.

ملی پوشان نظم تاکتیکی ندارند 

اقبالی خاطر نشان کرد: ظرفیت بازیکنان ما همین اندازه است و با استاندار‌های بین المللی فاصله داریم و ضعیف هستیم، اما می‌توانیم خودمان را به تیم‌های آسیایی همانند کره جنوبی و ژاپن برسانیم. به نظرم تیم ملی عربستان فوتبال زیبا و آگاهانه نسبت به ما  بازی می‌کند.  تیم ملی فوتبال کشورمان دچار آنارشیسم (هرج و مرج) است و  ملی پوشان نظم تاکتیکی ندارند و باشگاه‌ها باید این نظم و هماهنگی را  در بازیکنان ایجاد کنند.

تیموریان همانند اسدی باید موهایش را بزند!

او درباره انتخاب آندرانیک تیموریان به عنوان مربی تیم ملی فوتبال گفت: ما قواعد فوتبال را به هم ریختیم و کسی که در مدرسه فوتبال حضور داشت را به عنوان مربی تیم ملی انتخاب کردیم. تیموریان قابل احترام است، اما او نمی‌تواند مربی تیم ملی باشد. او رفاقت خوبی با بازیکنان تیم ملی دارد، اما از لحاظ تاکتیکی نمی‌تواند به سرمربی تیم ملی کمک کند. همانطور که به رضا اسدی فشار آوردند تا موهایش را کوتاه کند باید به تیموریان هم بگویند تا موهایش را بزند. به نظرم از لحاظ شخصیتی درست نیست که به بازیکن بگویند موهایش را بزند چرا که این موضوع از لحاظ روانی روی این بازیکن تاثیر می‌گذارد.

برخی از بازیکنان با رابطه وارد تیم ملی می شوند 

کارشناس فوتبال درباره اینکه تیم ملی فوتبال با هدایت قلعه نویی می‌تواند در جام ملت‌های آسیا به موفقیت برسد، گفت: به نظرم تیم ملی موفقیت نخواهد داشت. فوتبال ما پایین‌تر از فوتبال کشور‌های آسیایی همانند تیم‌های ژاپن و کره جنوبی است. ما باید به سراغ جوانگرایی برویم و پویایی در تیم ملی ایجاد کنیم تا به موفقیت برسیم. مشکلات عدیده‌ای داریم و برخی از بازیکنان با رابطه وارد تیم ملی فوتبال می‌شوند.

آقای گل ۲۷ ساله به درد تیم ملی نمی خورد 

او افزود: آقای گل لیگ برتر فوتبال با ۲۶، ۲۷ سال وارد تیم ملی فوتبال شده است و این بازیکن به درد تیم ملی نمی‌خورد و باید به سراغ بازیکنان ۱۷، ۱۸ سال برویم. به نظرم باید ۷، ۸ بازیکن تیم ملی جوانان را وارد تیم ملی بزرگسالان کنیم تا با بازی در دیدار‌های دوستانه به بلوغ تاکتیکی برسند. ما ۵۰، ۶۰ بازیکن زیر ۲۰ ساله داریم که باید به آن‌ها توجه کنند تا بتوانند در آینده به تیم ملی کمک کنند.

آقایان به دنبال منافع شخصی خود هستند 

اقبالی در پایان خاطر نشان کرد: زمانی که تیم ملی ولز را بردیم آقایان ۲۰ هزار دلار جایزه گرفتند، چرا آن‌ها بعد از باخت ۶ گل برابر تیم ملی انگلیس جریمه نشدند؟ بعضی‌ها در فوتبال به دنبال منافع شخصی خود هستند و به فکر نسل آینده نیستند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۲۵ ۰۵ فروردين ۱۴۰۲
کاملا حرفاش درسته
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۲۸ ۰۵ فروردين ۱۴۰۲
محمد عمری بدرد تیم ملی میخوره
آخرین اخبار