عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:

نرخ ارز و تورم رابطه دو طرفه دارند

جعفر قادری گفت:اگر قانون مالیات بر سوداگری تصویب نهایی و اجرا شود انگیزه برای ورود نقدینگی به بازار دلالی از بین می‌رود.

جعفر قادری عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در خصوص رابطه نرخ تورم و نرخ ارز در کشور توضیح داد و گفت: رابطه تورم و نرخ ارز، رابطه دو طرفه است یعنی هر زمان تورم داخلی نسبت به تورم خارجی بیشتر باشد منجر به افزایش نرخ ارز می‌شود و در کشور ما که بخش قابل توجهی از تولید و اقتصاد وابسته به خارج است افزایش نرخ ارز می‌تواند منجر به تورم شود.

وی ادامه داد: در کشور‌های پیشرفته که وابستگی شان به خارج کمتر است و صاحب دانش فنی و تکنولوژی هستند وقتی قیمت ارز افزایش پیدا می‌کند منجر به افزایش صادرات غیر نفتی، ارز آوری بیشتر، رقابتی شدن اقتصادشان و افزایش حجم صادرات بیشتر می‌شود.

این نماینده مجلس توضیح داد: در کشور ما به علت وابستگی‌هایی که تولید به خارج دارد افزایش نرخ ارز نه تنها گره گشا نیست بلکه می‌تواند مسئله ساز و مشکل ساز شود و منجر به تورم داخلی می‌شود چرا که بخشی از مواد اولیه، دانش فنی و تکنولوژی از خارجی می‌آید که منجر به افزایش نرخ تورم شود و از طرفی در برخی کالا‌های دیگری که به نوعی مرتبط به خارج نیستند افزایش نرخ ارز، باعث افزایش قیمت آن‌ها می‌شود چرا که انتظار تورمی شکل می‌گیرد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر فضای کسب و کار تسهیل شده‌ای نداریم بیان کرد: از این رو با افزایش نرخ ارز سریعا رشد تولید رقم نمی‌خورد تا افزایش صادرات را به دنبال داشته باشد و به دنبال آن افزایش عرضه ارز بتواند قیمت ارز را پایین بیاورد.

قادری با تاکید بر رابطه دو طرفه ارز و تورم، اظهار داشت: هم افزایش نرخ ارز منجر به تورم داخلی می‌شود و هم تورم داخلی منجر به افزایش نرخ ارز می‌شود. باید شرایط تثبیت شده داشته باشیم تا نرخ ارز را مدیریت کنیم اگر نرخ ارز مدیریت نشود، نه تنها رشد صادرات غیرنفتی به شکلی که انتظار داریم رقم نمی‌خورد بلکه افزایش تورم داخلی و بهم ریختن اقتصاد را منجر می‌شود.

وی گفت: تا نرخ ارز افزایش می‌یابد، انتظارات تورمی شکل می‌گیرد نقدینگی از سیستم بانک خارج می‌شود و به سمت بازار‌های سکه، طلا، دلار، خودرو و مسکن می‌رود. از این رو افزایش تقاضای سفته بازی باعث ایجاد تلاطم‌ها در اقتصادی می‌شود که عملا بخش‌های تولیدی در شرایط نابرابر ضرر می‌کنند. به دنبال این امر تولید کنندگانی که منابعشان در بخش‌های تولیدی به کار گرفته اند تصور می‌کنند اگر منابع شان را نقد کنند و به بازار‌های سکه و دلار و مسکن بروند به نفع شان است چرا که هنوز قانون مالیات بر سوداگری نداریم که جلوی انگیزه سفته بازی در بخش مسکن، خودرو، زمین و ارز را بگیرد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تاکید کرد: وقتی چنین قوانینی نداریم بلافاصله با افزایش نرخ ارز تلاطم‌ها در بازار ایجاد می‌شود نقدینگی به سمت خرید کالا‌های حقیقی سرازیر می‌شود و قیمت اقلام را اضافه می‌کند. به تبع این افزایش قیمت کالای حقیقی شاهد افزایش نرخ تورم در باقی بخش‌ها از جمله بخش تولیدی هستیم

قادری یادآور شد:با توجه به مسائل مذکور باید با مدیریت صحیح و هماهنگ اقتصادی و استفاده از قوانینی مانند قانون مالیات بر سوداگری زمینه ایجاد ثبات در بازار ارز و مهار نرخ تورم را فراهم کنیم و از طرفی با تسهیل فضای کسب و کار و تقویت تولید زمینه پیشرفت بیشتر ایجاد شود

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۳۹ ۰۵ فروردين ۱۴۰۲
آفرین. دلالها را امسال سوق میدهید به بازاره ملک و زمین و مسکن و یک گرانیه شدید در این حوزه بزودی ایجاد خواهید کرد.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۱۰ ۰۶ فروردين ۱۴۰۲
چرا قانون اجرا نمی کنید مگر مجلس نماینده ملت نیست دولت باید اجرا کند شاید مافیای سوداگران در مجلس دولت نفوذ دارنند گرانی تورم تا کجا حق ملت با این همه منابع این نیست ارزش پول ملی را درست کنید جلوی چاپ پول کرسی بودجه را بگیرید
آخرین اخبار