اقتصاد بافت تاریخی باید با زندگی مردم گره بخورد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم گفت: برای این که بتوانیم به خوبی فرهنگ حفاظت از بافت‌های تاریخی را ایجاد کنیم نیازمند آن هستیم تا اقتصاد بافت تاریخی با زندگی مردم گره بخورد.

علیرضا ارجمندی گفت: در شهر‌هایی مانند اصفهان، کرمان، یزد و کاشان توجه مردم به بافت تاریخی بسیار بالاست و دلیل این اهمیت به بافت تاریخی این است که این بافت با زندگی مردم گره خورده است و خود آن‌ها حافظ بافت تاریخی شهر هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم بیان کرد: برای حفاظت از بافت تاریخی استان قم در یکی از طرح‌های خوبی که سال گذشته داشتیم، هدف گذاری شد که یکی از بازار‌های متروکه شهر به نام بازار کهنه را احیا کنیم و این در حالی بود که کسبه در آن بازار خیلی مخاطب نداشتند و بیشتر آن‌ها به دنبال فروش املاک خود بودند.

او ادامه داد: این اتفاق در استان قم نیفتاده است و به جای فرهنگ حفاظت از بنا‌های تاریخی مردم بیشتر به دنبال تخریب بافت تاریخی هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قم گفت: بازار کهنه قم تعدادی معارض داشت، اما با هماهنگی دستگاه قضایی ورود کردیم و شرکت‌های آب، برق و گاز هم همکاری خوبی کردند تا فاز اول بهسازی بازار کهنه قم در سال گذشته انجام شود و با توجه به این که بازار موقعیت خاص تاریخی دارد، رسانه‌ها باید کمک کنند تا اقتصاد گردشگری در این منطقه بالا برود.

ارجمندی عنوان کرد: این بازار فوق العاده مربوط به عصر صفوی و در موقعیت با ارزشی قرار دارد که هنوز تولیدکنندگان صنایع دستی بسیار قدیمی در آن فعال هستند و این ظرفیت نباید از بین می‌رفت چرا که از حیث میراثی و خرید سوغات صنایع دستی جاذبه بسیار خوبی برای گردشگران محسوب می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قم  تصریح کرد: در استان قم حساسیت‌های میراثی در حفظ و نگهداری آثار تاریخی بافت ها، بسیار پایین است و با این چالش مواجه هستیم که مردم در بافت‌ها بیشتر تمایل به تخریب تا نگهداری آثار تاریخی را دارند و این جاست که رسانه باید به کمک بیاید تا فرهنگ سازی لازم صورت گیرد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.