بررسی و رسیدگی به ۲۰ مورد شکایت واصله شهروندان

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شمیرانات گفت: در سال ۱۴۰۱ کارشناسان و ماموران اجرایی طی گشت و کنترل روزانه منطقه موفق به ۵۰۰ مورد پایش واحد‌های رستوران و مراکز خدماتی، رفاهی و اقامتی، مراکز معاینه فنی خودروها و بخش‌های مختلف دیگر شهرستان شدند و واحد‌های آلاینده شناسایی شده تشکیل پرونده شد.

رضا سالاروند با اشاره به اینکه شهرستان شمیرانات با دو منطقه حفاظت شده ورجین و البرز مرکزی دارای حیات وحش منحصر بفردی است، افزود: مناطق تحت مدیریت این شهرستان توسط محیط بانان مستقر در ۵ پاسگاه محیط بانی گلندوک، زرد بند، راحت آباد، حاجی آباد وگرمابدر بصورت شبانه روزی مورد گشت و حفاظت قرار دارد.

وی اظهار داشت: همچنین رودخانه حفاظت شده جاجرود به عنوان منبع تأمین کننده آب شرب استان تهران که به لحاظ محیط زیستی نیز بسیار حائز اهمیت است، تحت پایش مستمر کارشناسان این اداره قرار دارد.
سالاروند ضمن بیان اینکه در سال ۱۴۰۱ تعداد حدود ۲۰ مورد شکایت در خصوص تصرفات، ساخت و ساز غیرمجاز، شکار و صید، زنده گیری، آلودگی‌های هوا، آب و صوتی از طریق سامانه ۱۵۴۰، سامانه سامد، تلفنی و یا کتبی به این اداره واصل شده است، گفت: در تمامی موارد بازدید و پیگیری‌های لازم از جمله ابلاغ اخطاریه، جمع آوری و مکاتبه با ارگان‌های مربوطه انجام شده است.
ارجاع ۱۰ فقره پرونده شکار و صید به مراجع قضایی
وی در خصوص شکار و صید در سال ۱۴۰۱، گفت: ماموران اجرایی این اداره در سال گذشته موفق به دستگیری شکارچیان و ارجاع ۱۰ فقره پرونده شکار و صید به مراجع قضایی در دو منطقه ورجین و البرز مرکزی شدند.
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شمیرانات با اشاره به اینکه در سال گذشته مجموعا حدود ۱۲۰۰ مورد استعلام به منظور صدور جواز احداث بنا، دیوار کشی، الحاق به بافت و سند مالکیت در این اداره مورد بررسی قرار گرفت، اظهار داشت: با ۳۰۰ مورد از استعلامات موافقت شده و با باقی موارد نیز به دلیل مغایرت با ضوابط ۷۸۲ و حریم رودخانه حفاظت شده و مصوبات شورایعالی امنیت ملی، مخالفت شده و تعدادی هم بدلیل عدم مراجعه متقاضی، به مرجع استعلام کننده عودت داده شده است.
اجرای دوره‌های آموزشی حفظ محیط زیست، حفاظت از حیات وحش، تفکیک پسماند، آلودگی هوا
سالاروند در خصوص آموزش محیط زیستی و ارتقاء فرهنگ محیط زیست نیز با بیان اینکه این اداره در طی سال گذشته و پیرو هماهنگی‌های انجام شده با آموزش و پرورش، اقدام به برگزاری دوره‌های آموزشی متعدد در مناسبت‌های محیط زیستی مانند هفته محیط زیست، روز زمین پاک، هفته هوای پاک، دهه مبارک فجر، روز حیات وحش و هفته درختکاری کرده است.
وی با اشاره به اجرای حدود ۵۰۰ نفر ساعت آموزش در سطح شهرستان طی سال گذشته، بیان داشت: دوره‌های آموزشی در زمینه موضوعاتی، چون حفظ محیط زیست، حفاظت از حیات وحش، تفکیک پسماند، آلودگی هوا و آشنایی با محیط بانان و وظایفشان بوده است.
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شمیرانات در ادامه با اشاره به تحویل تعدادی حیات وحش توسط شهروندان دوستدار محیط زیست، اظهار داشت: در سال ۱۴۰۱ تعداد ۳ بهله سارگپه، ۲ بهله دلیجه، ۲ بهله عقاب طلایی، ۳ بهله جغد، ۱ قطعه کبک دری، ۱۰ راس میش، به این اداره تحویل داده شد که این حیوانات پس از تیمار و اطمینان از وضعیت سلامت در زیستگاه‌های طبیعی شهرستان رها سازی شدند.

سرشماری حدود ۲۶۰۰ راس حیات وحش در مناطق تحت مدیریت
سالاروند همچنین به اجرای برنامه سرشماری حیات وحش در مناطق تحت مدیریت این شهرستان اشاره داشت و گفت: برنامه سرشماری توسط پرسنل اجرایی و اداری این اداره در دو منطقه ورجین و البرز مرکزی صورت گرفت و مجموعا تعداد حدود ۲۶۰۰ راس از حیات وحش آمار برداری شد.
به گفته رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شمیرانات در زمستان ۱۴۰۱، خرید علوفه برای حیات وحش منطقه ورجین توسط خیرین و طبیعت دوستان به مقدار حدود ۲۰ تن انجام شد و این علوفه‌ها روزانه توسط محیط بانان مستقر در واحد گلندوگ و زردبند توزیع شد.
عدم وجود تصفیه خانه فاضلاب عمده مشکل محیط زیستی شهرستان
سالاروند در خصوص مشکلات زیست محیطی شهرستان شمیرانات با اشاره به اینکه علی رغم انجام اقدامات مورد نیاز اعم از حقوقی و کارشناسی در پاره‌ای از موارد نتایج مطلوب حاصل نشده و چالش‌هایی در حوزه استحفاظی این اداره وجود دارد، خاطرنشان کرد: عدم وجود شبکه جمع آوری و تصفیه خانه فاضلاب که پاسخگوی نیاز منطقه باشد و اقدامات قضایی صورت گرفته علیه رستوران‌های فاقد تصفیه خانه از سال ۹۸ تاکنون که غالب آن‌ها منجر به صدور رای محکومیت شده ولی بازدارندگی و ایجاد الزام کافی برای مدیریت اصولی فاضلاب و نصب تصفیه خانه را نداشته است، از جمله عمده این مشکلات است.
وی تصریح کرد: تخلیه نخاله‌های ساختمانی در حوزه استحفاظی که غالبا شناسایی مرتکبان به لحاظ تخلف در زمان‌های غیراداری و تاریکی شب امکان پذیر نیست و لزوم بهبود و ارتقاء ایستگاه سنجش آنلاین کیفی رودخانه حفاظت شده جاجرود که علی رغم وجود زیرساخت‌ها در حال حاضر بلا استفاده است نیز از جمله دیگر این مشکلات محیط زیستی است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار