یوز تلف شده در سمنان باردار بود/ دستور استاندار برای پیگیری موضوع

مدیرکل حفاظت محیط زیست سمنان گفت: طی کالبدشکافی صورت گرفته روی یوزپلنگ تلف شده در جاده میامی-سبزوار، این یوز ماده باردار و دارای ۳ جنین بوده است.

ظاهری با بیان اینکه یوز ماده تلف‌شده بیش از سه سال سن داشت، گفت: شواهدی از بارداری وجود دارد که نیازمند بررسی‌های بیشتر است.

وی افزود: این یوزپلنگ در سال ۱۳۹۹ در محدوده پارک ملی توران تحت عنوان "یوز جنسیت نامشخص" ثبت شد و از آن زمان تا تابستان سال ۱۴۰۱ در هیچ نقطه ای از این منطقه رویت نشده بود تا اینکه در تابستان سال گذشته با یک قلاده توله نر نزدیک ۲ سال خود، دوباره در منطقه ثبت و ضبط شد و امروز پس از بررسی های کارشناسی مشخص شد یوز تصادفی همان «ماجراد» است.

وی ابراز کرد: این یوزپلنگ ایرانی از نوع زایا بود و احتمال بارداری آن وجود داشت که پس از بررسی‌های دقیق‌تر مشخص و به اطلاع مردم خواهد رسید.


بیشتر بخوانید

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان تصریح کرد: این حادثه در منطقه‌ای خارج از مناطق حفاظت شده محیط زیست اتفاق افتاده است.

دستور استاندار سمنان در موضوع تلف‌شدن یوزپلنگ

استاندار سمنان دستور فوری مبنی بر پیگیری چگونگی تلف‌شدن یک قلاده یوزپلنگ آسیایی در شهرستان میامی صادر کرد.

سیدمحمدرضا هاشمی با صدور دستوری، خواستار پیگیری فوری در خصوص چگونگی تلف شدن یک قلاده یوز پلنگ در محور میامی- سبزوار در شرق استان سمنان شد.

استاندار سمنان ساعتی پیش و به محض اطلاع از تلف شدن یک قلاده یوز پلنگ آسیایی در محور میامی- عباس آباد، طی دستوری به معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری سمنان و مدیرکل حفاظت محیط زیست استان ماموریت داد تا با بررسی دقیق و انجام اقدامات کارشناسی، ضمن مشخص کردن دلایل وقوع این حادثه، گزارش مشروح و تخصصی خود را اعلام واقدامات لازم برای جلوگیری از تکرار این حادثه را بررسی و اجرایی کنند.

هفت قلاده یوزپلنگ در محور میاندشت- عباس آباد در سال‌های ١٣٨٩ تا ١٣٩٧ در اثر تصادف‌های جاده‌ای تلف شدند.

حصارکشی به طول پنج کیلومتر و کاهش سرعت به ۸۰ کیلومتر در ساعت در بخشی از جاده ترانزیتی تهران - مشهد در محدوده استان که قلمرو یوزپلنگ آسیایی است، بخشی از اقدامات انجام شده برای کاهش تلفات تصادف های جاده ای یوزپلنگ و دیگر جانوران در بخشی از جاده ترانزیتی تهران- مشهد در منطقه عباس‌آباد- میاندشت در شهرستان میامی است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۴۹ ۰۷ فروردين ۱۴۰۲
چرا فکری به حال این جاده نمی کنن ، فنس کشی کنن، دوربین کنترل سرعت بذارن ، دست انداز بذارن ، جایی که هیچ بنی بشری نیست ۱۰۰ نا دوربینُ سرعت گیر هست حالا جایی به این مهمی و برای حفاظت از این حیوان ارزشمند هیچی!!! مگه چقدر هزینه میبره ، کیلویی پول میدن به فوتبالیست ها ، مربی های فوتبال ، سلبریتی جماعت و هیچ نفعی به حال مملکت هم ندارن و فقط ضرر ، حالا این حیوان با ارزش براتون اهمیت نداره ؟!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۴۳ ۰۸ فروردين ۱۴۰۲
خدایا خودت رحم کن به یوزها. مسیولین که ثابت کردن عملا ارزشی برای بقای نسل یوزها قائل نیستن.فقط حرف حرف
آخرین اخبار