در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

تحقق ۳۵ درصد بودجه ۱۴۰۱ از محل درآمدهای پایدار خارج از شهرداری

مدیرکل تشخیص و وصول درآمد شهرداری تهران گفت‌: درآمدهای پایدار شهرداری تهران از ۲۰ درصد در سال ۱۴۰۰ به ۳۵ درصد در سال ۱۴۰۱ رسید.

علی خوشنود مدیرکل تشخیص و وصول درآمد شهرداری تهران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان درباره وضعیت درآمد‌های شهرداری تهران اظهار کرد: با پیگیری‌ها و برگزاری جلسات مستمر معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران، گره‌های مطالبات شهرداری به تدریج باز شد و رشد قابل توجهی در بخش درآمد‌ها رقم خورد.

وی افزود: بر این اساس، به تحقق ۱۰۰ درصدی بودجه سال ۱۴۰۱ اکتفا نشد؛ بلکه وصول تمام مطالبات شهرداری تهران و دسترسی به حداکثر منابع برای تأمین مالی پروژه‌های شهری در اولویت قرار گرفت. معتقدیم، تبدیل شدن مطالبات به دیون تنها کار را پیچیده خواهد کرد و نحوه نقدشدن این مطالبات را سخت‌تر می‌کند.

خوشنود گفت: با وجود تحقق ۶۰ هزار میلیارد تومان منابع نقد، عقیده من بر این است، حتی می‌توانستیم بیشتر از میزان تحقق بودجه، به ویژه در بخش درآمد‌های خارج شهرداری درآمد برای شهر کسب کرد.

وی سهم درآمد‌های پایدار خارج از شهرداری را در سال ۱۴۰۰، ۶۸۰۰ میلیارد تومان عنوان کرد که این میزان با رشد ۱۵۰ درصدی در سال ۱۴۰۱ به ۱۷۰۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

مدیرکل تشخیص و وصول درآمد شهرداری تهران در پاسخ به ظرفیت‌های رشد میزان درآمد‌های خارج از شهرداری اظهار کرد: در قانون آمده، ۱۲ هزارم «ارزش گمرکی» کالا‌های وارداتی که حقوق کمرگی آن پرداخت شده، متعلق به شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور است. برخی این تفسیر را از قانون دارند که ۱۲ هزارم «حقوق گمرکی» باید سهم شهرداری شود که با این رویکرد رقم دریافتی شهرداری به یک پانزدهم کاهش می‌یابد.

وی با تاکید بر اینکه اگر این قانون به درستی اجرا شود، سهم شهرداری‌ها از محل درآمد‌های پایدار خارج از مجموعه شهرداری نیز افزایش می‌یابد، عنوان کرد: در صورت اصلاح و توافق بر این قانون، حدود ۳۰۰ الی ۴۰۰ میلیارد تومان در این حوزه وصول خواهد شد.

خوشنود با اشاره به ظرفیت‌های درآمدی از بخش‌های دیگر نیز گفت: در حوزه آلایندگی، هنوز برخی ارگان‌ها نمایندگان‌شان را برای برآورد نهایی معرفی نکردند و وصولی کمی داشتیم. همچنین در بخش جرائم راهنمایی و رانندگی، به جای دریافت مبالغ سهم شهرداری، از طریق وزارت کشور پیگیر خرید دوربین‌های ترافیکی برای سطح شهر هستیم.

مدیرکل تشخیص و وصول درآمد شهرداری تهران درباره میزان درآمد‌های پایدار شهرداری تهران اظهار داشت: سال قبل مبلغ درآمد شهرداری تهران ۳۸ هزار میلیارد تومان بود که ۶ هزار و ۸۰۰ میلیارد، یعنی کمتر از ۲۰ درصد آن، مربوط به بخش درآمد‌های پایدار خارج از شهرداری است.

وی ادامه داد: بودجه مصوب شورا در سال ۱۴۰۱ مبلغ ۵۰ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان بود. عملکرد ما در حوزه وصول درآمد‌های خارج از شهرداری به ۱۷ هزار میلیارد یعنی ۳۵ درصد رسید. در تلاش هستیم این مبلغ را برای سال آینده افزایش بدهیم.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار