ایجاد میدان عرضه دام سبک و سنگین فرصتی برای کوتاه شدن دست واسطه‌ها است+تصاویر

رئیس سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: ایجاد میدان عرضه دام سبک و سنگین فرصتی برای کوتاه شدن دست واسطه هاست.

برزگر در جلسه مکان یابی میدان عرضه دام و سبک و سنگین استان گفت: احداث میدان بهداشتی عرضه دام زنده یکی از مهمترین نیاز‌های استان جهت تامین دام مورد نیاز واحد‌های دامداری و نیز کشتارگاه‌های استان چهارمحال و بختیاری است.

برزگر در جمع کمیته فنی مکان یابی میدان عرضه دام سبک و سنگین استان با بیان این مطلب اظهار داشت: در حال حاضر به دلیل نبود میدان عرضه دام، دامداران استان مجبورند تا برای خرید دام‌های مورد نیاز خود وقت زیادی را صرف و به واسطه‌ها مراجعت نمایند.

وی افزود: کنترل و نظارت یکی از مهمترین راه‌های مقابله با اثرات ناشی از عرضه غیر قانونی دام زنده و کنترل بیماری هاست و در این راستا میدان عرضه دام نقش مهمی در کنترل ورود و خروج دام به استان و شناسایی دام‌های قاچاق و جلوگیری از کشتار غیر بهداشتی دام خواهد داشت.

وی گفت از مهمترین مزایای احداث میدان عرضه دام، تمرکز کاروانسرا‌های عرضه کننده دام در نقطه مشخص، کمک به عشایر استان در عرضه دام، نظارت بر قیمت گوشت، تامین دام مورد نیاز واحد‌های دامداری، تامین دام مورد نیاز کشتارگاه‌های استان، نظارت بهداشتی بر عرضه دام و شناسایی دام‌های بیمار و جلوگیری از انتقال آن‌ها به کشتارگاه و تهدید سلامت مردم، جلوگیری از شیوع بیماری‌های مشترک دام، قرنطینه و درمان دام‌های بیمار و جلوگیری از انتقال بیماری به سایر واحد‌های دامداری، کنترل ورود و خروج دام به استان و جلوگیری از قاچاق دام وحفظ ذخایر ژنتیکی دام استان است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان خاطرنشان کرد: با توجه به ضرورت احداث میدان عرضه دام در استان از علاقمندان جهت سرمایه گذاری در این زمینه دعوت به عمل می­­ آید.

برزگر ادامه داد:با توجه به موقعیت جغرافیایی و تجمع واحد‌های دامداری در شهرستان شهرکرد، در حال حاضر بهترین مکان جهت احداث میدان عرضه دام در استان، این شهرستان است.

برزگر از کمیته فنی خواست: میدان دام استان با مطالعه و مکان‌یابی دقیق احداث شود.


بیشتر بخوانید


برزگر با اشاره به احداث میدان دام با برسی‌های لازم و همفکری با کارشناسان این حوزه و پیش بینی طرح‌های توسعه میدان، باید گستردگی شهر و استان نیز در نظر گرفته شود تا بتوان میدان دام در شأن چوبداران و مردم شریف استان احداث شود.

برزگر یادآور شد: دستورالعمل‌های اجرایی ضوابط فنی و بهداشتی در احداث میدان دام و طیور باید مدنظر قرار گیرد.

عکاس: حمیدرضا حبیبیان

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار