بخشنامه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج سال ۱۴۰۲ ابلاغ شد

بخشنامه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج مطابق با قانون بودجه سال ۱۴۰۲ توسط بانک مرکزی برای اجرا به شبکه بانکی ابلاغ شد.

براساس بند (الف) تبصره (۱۶) قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور و جزء (۱) بند قانونی یادشده مقرر شده است:"مطابق با قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و قوانین مربوط به ایثارگران، از محل سپرده‌های قرض‌الحسنه اعم از جاری و پس انداز شبکه بانکی (غیر از بانک‌های قرض الحسنه) پس از کسر سپرده قانونی را به قرض الحسنه، اختصاص داده و از طریق بانک‌های عامل (به تشخیص شورای پول و اعتبار) به شرح زیر نسبت به پرداخت تسهیلات قرض الحسنه اقدام کنند:

تسهیلات قرض الحسنه ازدواج (موضوع ماده ۶۸ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت)

۱‏- تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج‌هایی که تاریخ ازدواج آن‌ها بعد از ۰۱‏/۰۱‏/۱۳۹۸ بوده است مبلغ یک میلیارد و هشتصد میلیون (۱.۸۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال و با دوره‌ی بازپرداخت ده ساله

۲‏- تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای زوج‌های زیر بیست و پنج سال و زوجه‌های زیر بیست و سه سال مبلغ دو میلیارد و دویست میلیون (۲.۲۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال

- مسؤولیت حسن اجرای این بند بر عهده بانک مرکزی، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی، کلیه مدیران و کارکنان ذیربط می‌باشد. عدم اجرای هریک از بند‌های این تبصره (مشتمل بر تأخیر در پرداخت این تسهیلات یا دریافت ضمانت فراتر از حدود این قانون) تخلف محسوب شده و در مراجع ذیصلاح قابل پیگیری است.

- پس از اعتبارسنجی متقاضیان تسهیلات موضوع بند «الف» این تبصره و در صورت عدم تکافوی اعتبار آنها، به منظور تأمین رکن ضامن، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی موظفند با توثیق حساب یارانه یا سهام عدالت متقاضیان یا بستگان درجه اول از طبقه اول آن‌ها یا سایر دارایی‌های مالی وی یا تنها دریافت یک فقره سفته و یک نفر ضامن نسبت به پرداخت تسهیلات اقدام نمایند.

- تسهیلات موضوع این تبصره از حکم موضوع ماده (۱۰) قانون خدمت وظیفه عمومی مستثنی است.

همچنین، با عنایت به مفاد ماده (۵۰) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران، افراد مندرج در قانون مذکور مشمول اخذ قرض‌الحسنه ازدواج به میزان دو برابر افراد عادی می‌باشند.

بر این اساس، سهمیه در نظر گرفته شده جهت پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج طی فروردین و اردیبهشت ماه سالجاری برای بانک‌ها و موسسات اعتباری ارسال می‌شود. بدیهی است، پس از نهایی شدن سهمیه سالانه برای پرداخت تسهیلات مذکور مراتب به بانک‌ها و موسسات اعتباری اعلام خواهد شد.


لازم به ذکر است متقاضیانی که قبلاً در سامانه مربوطه ثبت نام نموده اند، در اولویت پرداخت تسهیلات یادشده می‌باشد و تسهیلات مذکور با توجه به شرایط متقاضی، برای تمامی افراد در صف (ثبت نام شده در سال ۱۴۰۲ و سنوات قبل) مطابق با مبالغ مندرج در قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور قابل پرداخت خواهد بود.

در پایان این بخشنامه تاکید شده است، با توجه به مراتب فوق، ترتیبی اتخاذ شود تا حداکثر ظرف مدت یک هفته از تاریخ وصول این نامه، موضوع به واحد‌های اجرایی ذیربط در سراسر کشور ابلاغ و یک نسخه از ابلاغیه مربوطه به بانک مرکزی ارسال شود. ‏‏‏‏‏‏‏‏‏

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱۲
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۱۹ ۰۷ فروردين ۱۴۰۲
بانک‌ها قبول ندارند فقط ضامن کارمندی قبول داره
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۴۱ ۰۷ فروردين ۱۴۰۲
اگه بتونی ماهی سی میلیون پس انداز کنی حدود ۹ سال طول می‌کشه یک آپارتمان معمولی بخری تازه اگر قیمت ها ثابت بمونه. این تازه فقط یک مسئله ای. هرزگی اکثر جوانان خیلی مهمتره.حتی صحبت از ازدواج هم خنده داره.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۱۲ ۰۷ فروردين ۱۴۰۲
وام ازدواج باید به زوجهای بالای ۳۵ سال بیشتر اختصاص پیدا کنه چون عاقلترن.بچه زیاد و دردسر نمیارن و مفیدترن
زوج کم عقل زیر ۲۳ سال به چه درد کشور میخورن؟نه عقل درست درمون دارن نه مفیدن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۴۷ ۰۷ فروردين ۱۴۰۲
انشاءالله همین که میگن باشه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۵۰ ۰۷ فروردين ۱۴۰۲
کی به این دهه شصتی هایی که هنوز نتونستن ازدواج کنن جواب میده این دوگانگیه که دارن اجرا میکنن
Iran (Islamic Republic of)
علی
۱۵:۲۰ ۰۷ فروردين ۱۴۰۲
تو این اوضاع بایستی واسه هر نفر از درخواست کنندگان وام ازدواج جوانان یک ضامن تعیین شود..... مشکل پیدا کردن ضامن و غیره خود یک پروسه و مشکلاتي در پی خواهد داشت
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۲۰ ۰۷ فروردين ۱۴۰۲
بانک ها جد و آباد آدمو میارن جلوچشم آدم تابخوان َازصدخوان اونا بگذری و ضامن هاتو بپذیرن اما چندده میلیاردی وصدمیلیاردی به ابربدهکاران بانکی دوباره وام میدن بدون ضامن
Iran (Islamic Republic of)
من
۱۶:۱۸ ۰۷ فروردين ۱۴۰۲
چرا شرط داشتن کارت پایان خدمت را برای اعطای وام فرزند آوری لغو نمیکنیییید.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۵۲ ۰۷ فروردين ۱۴۰۲
مگه مردم دیوان با این شرایط اقتصادی ازدواج کنند اصلا ن کارها ن میتونن حتی شکم خودشونوسیرکنن اونوقت چطورمیخوان ازدواج کنن گرونی هم هس اگ وام بگیرن بعد با بیکاری چطوری میخوان وامشونوبدن شما حالتون خوش نیست حتما قرصاتونو نشسته خوردین حتما!!!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۳۷ ۰۷ فروردين ۱۴۰۲
برای ازدواج دوم چی وام میدهند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۰۳ ۰۷ فروردين ۱۴۰۲
تسهیلات برای اشتغال بدید دولت بیاد سرمایه گذاری کنه کار از ما بعد که قسطامون تسویه شد دیگه مجموعه از خودمون بشه. کار مهم تر از ازدواج و بچه .... الان دولت هیچ برنامه ای برای دختران مجرد تحصیلکرده و بیکار نداره ما قشر فراموش شده جامعه هستیم نه جزو زنان بی سرپرست و بدسرپرست هستیم نه جزو زنان سرپرست خانوار که دولت به ما رسیدگی کنه مادر هم نیستیم شرایط ازدواج هم که پیش نمیاد ... فقط دوست داریم بتونیم اشتغالزایی کنیم.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۳۰ ۰۷ فروردين ۱۴۰۲
به خدا یک ساله منتظر وام ازدواجیم
از پارسال تا امسال همه چیز بی نهایتتتت گرون شده
آخرین اخبار