نفوذ توده هوای سرد به آذربایجان شرقی

مسئول روابط عمومی هواشناسی استان آذربایجان شرقی از نفوذ و ماندگاری توده هوای سرد از اوایل جمعه ۱۱ فروردین تا ظهر یکشنبه در استان خبر داد.

آقای ابراهیمی گفت: با توجه به هشدار قرمز هواشناسی که برای اولین بار در استان آذربایجان شرقی صادر شد کاهش محسوس دما از ۷ تا ۱۵ درجه را خواهیم داشت و پیش بینی می‌شود به محصولات کشاورزی و باغی از جمله بادام، زردآلو، آلو، گوجه سبز و گردو در مناطق آذرشهر، اسکو، شبستر، بندر شرفخانه، عجب شیر، کلیبر، مراغه، مرند و هوراند خسارت وارد شود.

مسئول روابط عمومی هواشناسی استان آذربایجان شرقی افزود: توصیه می‌شود از دستگاه های ضد سرما، ضد تگرگ، ایجاد دود با استفاده از شاخ و برگ و مخلوط کاه و کود‌های حیوانی در ساعات نزدیک صبح و بامداد استفاده شود.

وی ادامه داد: توقف محلول پاشی در باغات در زمان افت دما، مه پاشی با آب با استفاده از سمپاش‌های موجود جهت افزایش رطوبت در باغات با هدف تعدیل دمای محیط، ایجاد پوشش بر روی نهال‌های جوان و آسیب پذیر، استفاده از هیتر‌های بادی و کنترل دما و رطوبت و تهویه گلخانه ها، مرغداری‌ها و دامداری‌ها با توجه به کاهش دما، محافظت از سیستم‌های آبیاری تحت فشار، توقف هرس درختان، عدم مبارزه شیمیایی در باغات و مزارع و استفاده از محلول‌های ضد سرما توصیه می‌شود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار