در هفته ای که گذشت؛

شاخص کل بورس پس از ۳۱ ماه از ۲ میلیون واحد عبور کرد

در این هفته کاری شاخص کل بورس با رشد ۶.۰۳ درصدی در ارتفاع ۲ میلیون و ۷۸ هزار واحد ایستاد.

در هفته کاری که به اتمام رسید شاخص کل هم وزن با افزایش ۶.۳۷ درصدی در پله ۶۲۲ هزار و ۵۲۶ واحدی قرار گرفت و شاخص کل فرابورس نیز با رشد ۳.۹۵ درصدی در ارتفاع ۲۵ هزار و ۳۶۰ واحدی ایستاد.

آقای کوروش آسایش، کارشناس بازار سرمایه گفت: در این هفته کاری شاخص صنعت محصولات چوبی با افزایش ۱۴.۶۴ درصدی بیشترین رشد را در بین صنایع بورسی تجربه کرد و بعد از آن صنعت حمل و نقل با افزایش ۱۰.۹ درصدی در جایگاه دوم قرار گرفت. صنعت فنی مهندسی نیز با کاهش ۳.۱۲ درصد بیشترین اُفت را ثبت کرد.

او می‌گوید: مجموع ارزش معاملات خرد و حق تقدم‌ها در این هفته کاری ۴۵ هزار و ۳۶۷ میلیارد تومان بود. جزئیات ارزش معاملات خرد روزانه به این شکل بود که شنبه ۷ هزار و ۷۶۲ میلیارد تومان، یکشنبه ۷ هزار و ۷۰۶ میلیارد، دوشنبه ۹ هزار و ۶۶ میلیارد، سه‌شنبه ۹ هزار و ۶۹۹ میلیارد و چهارشنبه ۱۱ هزار و ۱۳۴ میلیارد تومان بر روی تابلو ثبت شد.

یک هزار و ۸۱۲ میلیارد تومان پول حقیقی به بازار وارد شد

به گفته او، در این هفته هر پنج روز بازار شاهد ورود نقدینگی بود‌. به طوری که شنبه ۳۸۶ میلیارد تومان، یکشنبه ۳۹ میلیارد تومان، دوشنبه ۲۱۱ میلیارد تومان، سه‌شنبه ۶۷۴ میلیارد تومان و چهارشنبه ۵۰۲ میلیارد تومان ورود نقدینگی افراد حقیقی به بازار ثبت شده است و در مجموع یک هزار و ۸۱۲ میلیارد تومان نقدینگی به بازار سهام تزریق شد.

آسایش می‌گوید: میانگین سرانه خرید افراد حقیقی در این هفته کاری ۲۲ میلیون و ۶۶۰ هزار تومان و میانگین سرانه فروش آن‌ها ۲۴ میلیون و ۲۴۰ هزار تومان بوده است.

شاخص کل بورس از سقف ۲ میلیون واحد عبور کرد

در ادامه خانم رباب وفایی کارشناس بازار سرمایه در رابطه با شرایط و عوامل موثر در بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت گفت: اولین هفته‌ کاری ۱۴۰۲ شروع طوفانی و قابل توجهی داشت و نوید روز‌های بهتری برای اهالی بازار سرمایه می‌دهد. بازار با تقاضای خوبی در تمام صنایع رو به رو شد و در صنایع کوچک‌تر نیز قدرتمند بود.

وفایی ادامه داد: در حقیقت شاهد خودنمایی سهام کوچکتر و جا مانده از رشد هم بودیم که مورد توجه سرمایه گذاران بودند. سال ۱۴۰۲ با تداوم تقاضا در شرکت‌های بزرگ و شاخص ساز شروع شد و شاهد فتح مجدد شاخص ۲ میلیونی بعد از مرداد ۱۳۹۹ بودیم در حالی که فاکتور‌های اقتصادی و بنیادی شرکت‌ها هم خوانی ندارد و نسبت به بازار‌های موازی حرف‌های زیادی برای گفتن خواهد داشت.

او افزود: اما متاسفانه در یکشنبه اختلال در هسته معاملات فرابورس و عدم موفقیت در رفع مشکل حتی با تمدید ساعت معاملاتی فرابورس خاطره‌ بدی از این روز در ذهن‌ها به جای گذاشت. همزمان با شروع سال جدید سقف نرخ تبدیل برق توسط نیروگاه‌ها از ۸۰ تومان به ۱۰۰ تومان برای هر کیلووات ساعت افزایش پیدا کرد. نرخ پایه فرآورده‌ای نفتی که در بازار داخل به فروش می‌روند تعدیل شد و با دلار ۳۵ هزار تومان محاسبه می‌شود.

این کارشناس بورس گفت: در آستانه اعلام افزایش قیمت کارخانه ای خودرو‌ها هستیم که ۱۵ فروردین جلسه نهایی شورا و اعلام قیمت‌های جدید است. همچنین گزارشات خوبی از فروش شرکت‌ها در اسفند روانه کدال می‌شود. گزارش‌های فصلی و سال مالی شرکت‌ها نیز به زودی منتشر می‌شود و می‌تواند امید به سوددهی بیشتر شرکت‌ها را در سال مالی پیش رو داشته باشیم که همه این موارد از جمله عوامل اثر گذار بر روند بازار بودند.

در نهایت او گفت: در آخرین روز کاری هفته شاخص کل با افزایش بیش از ۳۴ هزار واحدی به سطح دو میلیون و ۷۸ هزار  دست یافت که شاخص کل بعد از ۳۱ ماه به سقف تاریخی خود رسیده است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۵۲ ۱۰ فروردين ۱۴۰۲
زحمت کشیدید واقعا دلار بالا رفته بورس هم بالا رفته ولی سهم ها همچنان تو ضرر
طرف دلار خرید بود الان ۲ برابر شده بود اما بورس هنوز تو ضرر
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۰۱ ۱۰ فروردين ۱۴۰۲
بله رد شد ولی دارایی ما هنوز رو شاخص ۷۰۰هزاره !!!!!این هم از عجایب کشور ما
آخرین اخبار