خداوند در شب‌های ماه رمضان به بندگانش چه می‌گوید؟

بخشی از سخنرانی مرحوم آقا مجتبی تهرانی درباره جایگاه اهمیت دعا در ماه مبارک رمضان را از نظر می‌گذرانید.

 مرحوم آقا مجتبی تهرانی از اساتید اخلاق شهر تهران با اشاره به جایگاه اهمیت دعا در ماه مبارک رمضان بیان داشت: عبد، هر گره کوری داشته باشد، در ماه مبارک رمضان با پروردگار خود در میان بگذارد، خداوند آن را باز می‌کند. پس، از ماه رمضان غفلت نکنید!


بیشتربخوانید


اگر بفهمی ماه رمضان چیست، چه آرزویی می‌کنی؟

وی افزود: در روایتی از پیغمبر اکرم (ص) آمده است «لَوْ یَعْلَمُ الْعَبْدُ مَا فِی رَمَضَانَ لَوَدَّ أَنْ یَکُونَ رَمَضَانُ السَّنَة»؛ اگر بنده بداند که در ماه مبارک رمضان چیست، هر آینه دوست می‌دارد که تمام سال ماه رمضان باشد؛ لذا در روایتی دارند که پیغمبر اکرم (ص) وقتی ماه مبارک رمضان می‌آمد، این جملات را ایشان می‌گفتند: «سُبْحَانَ اللَّهِ مَا ذَا تَسْتَقْبِلُونَ وَ مَا ذَا یَسْتَقْبِلُکُمْ»؛ شما به استقبال چه دارید می‌روید! و چه به استقبال شما دارد می‌آید. در روایت دارد که قال‌ها ثلاث مرات، سه بار حضرت این را تکرار کردند.

این استاد اخلاق ابراز داشت: در روایتی از پیغمبر (ص) است که می‌فرماید: «یَقُولُ اللَّهُ تَبَارَکَ وَ تَعَالَى فِی کُلِّ لَیْلَةٍ مِنْ شَهْرِ رَمَضَانَ َثَلَاثَ مَرَّاتٍ هَلْ مِنْ سائِلٍ فَأُعْطِیَهُ سُؤْلَه»؛ خداوند در هر شب از ماه مبارک رمضان سه بار می‌فرماید آیا درخواست‌کننده‌ای از من هست که من درخواست او را اجابت کنم؟! «هَلْ مِنْ تَائِبٍ فَأَتُوبَ عَلَیْهِ هَلْ مِنْ مُسْتَغْفِرٍ فَأَغْفِرَ لَه»؛ آیا کسی هست که به من رجوع کند و از من پوزش بطلبد تا من هم بپذیرم؟!

دعا کردن در ماه رمضان

وی درباره ویژگی‌های ماه مبارک رمضان ادامه داد: در روایت آمده است که «أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّ أَبْوَابَ الْجِنَانِ فِی هَذَا الشَّهْرِ مُفَتَّحَةٌ»؛ در‌های بهشت در این ماه باز است، «فَاسْأَلُوا رَبَّکُمْ»؛ پس شما از پروردگارتان درخواست کنید، «أَنْ لَا یُغَلِّقَهَا عَلَیْکُمْ»؛ تا در‌ها را به روی شما نبندد.

در‌های جهنم در این ماه بسته است

مرحوم آقا مجتبی تهرانی اظهار داشت: «وَ أَبْوَابَ النِّیرَانِ مُغَلَّقَةٌ»؛ و در‌های جهنم در این ماه به روی شما بسته است، «فَاسْأَلُوا رَبَّکُمْ»؛ پس، از خدا بخواهید آن را به روی شما باز نکند. بعد فرمود: «وَ الشَّیَاطِینَ مَغْلُولَةٌ»؛ و شیاطین در این ماه در غل و زنجیر هستند، «فَاسْأَلُوا رَبَّکُمْ أَنْ لَا یُسَلِّطَهَا عَلَیْکُمْ»؛ پس، از خدا بخواهید که شیاطین را بر شما مسلط نسازد.

بهترین کار وقتی که شیاطین در غل و زنجیر هستند

وی گفت: بنابراین، ماه مبارک رمضان از بهترین موقعیت‌هاست برای اینکه انسان برود گناه را بشناسد و نسبت به آن جبهه‌گیری و عقب‌گرد کند. ماه رمضان بهترین موقعیت است؛ چون انسان در این ماه نسبت به شیاطین فارغ‌تر است و بهتر می‌تواند فکر کند و به خودش رسیدگی کند.

منبع: آنا

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۳:۴۰ ۱۱ فروردين ۱۴۰۲
یا ارحم الراحمین ...
آخرین اخبار