پاسخ بانک مرکزی به مطالب خلاف واقع تعدادی از صرافان در خصوص وضعیت مجوز

بانک مرکزی به ادعا‌ها و مطالب خلاف واقع و نادرست تعدادی از صرافان در خصوص وضعیت مجوز فعالیت آن‌ها به صورت شفاف و مبسوط پاسخ داد.

بانک مرکزی اعلام کرد: با توجه به انتشار برخی اخبار و اطلاعات نادرست و خلاف واقع توسط تعداد معدودی از صرافان و اظهارات خلاف واقع در خصوص وضعیت مجوز فعالیت ایشان و نیز ایراد اتهاماتی واهی به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به اطلاع می‌رساند:

۱- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران حسب مصوبات شورای پول و اعتبار بویژه دستورالعمل تاسیس، فعالیت و نظارت بر صرافی ها، به منظور صیانت از حقوق مردم و مشتریان صرافی‌ها اقدامات جدی جهت برخورد با صرافی‌هایی که حداقل الزامات و مقررات مصوب را رعایت نمی‌کنند به عمل آورده است. یکی از این الزامات مهم که مبتنی بر استاندارد‌های مالی است لزوم تامین حداقل سرمایه برای فعالیت صرافی است که خوشبختانه تعداد کثیری از شرکت‌های صرافی دارای مجوز از بانک مرکزی به آن پایند بوده و اقدامات لازم در این خصوص را به عمل آورده اند.

۲- قطع دسترسی شرکت‌های صرافی به سامانه‌های سنا و نیما معادل ابطال مجوز فعالیت نیست و در صورت انجام اقدام شرکت‌های موصوف به منظور افزایش سرمایه، مجدداً دسترسی آن‌ها به سامانه‌های یادشده برقرار خواهدشد. در این ارتباط لازم به ذکر است در فاصله زمانی ۱۴۰۲/۰۱/۰۵ تا کنون تعدادی از صرافی‌های مذکور اقدام لازم را به عمل آورده‌اند که به محض وصول مستندات به بانک مرکزی، دسترسی ایشان به سامانه‌های یادشده مجدداً برقرار گردید.

۳- مقررات مربوط به افزایش سرمایه شرکت‌های صرافی جزء مصوبات شورای پول و اعتبار و نیز هیأت عامل بانک مرکزی می‌باشد. در این راستا، شرکت‌های صرافی از بهمن ماه سال ۱۳۹۷ به موجب مصوبه هیأت عامل بانک مرکزی موظف به افزایش سرمایه بوده‌اند، لکن تعدادی از آن‌ها پس از سپری شدن بیش از چهار سال و علی‌رغم اعطای فرصت‌های پیاپی، مع‌الأسف تا کنون هیچ اقدامی جهت تحقق این امر انجام نداده‌اند؛ لذا دسترسی آن‌ها به سامانه‌های نیما و سنا از تاریخ ۱۴۰۱/۱۲/۲۹ قطع شد.

نکته حائز اهمیت اینکه بیش از ۳۶ صرافی از این تعداد در ۶ ماهه اخیر هیچ معامله‌ای در سامانه نظارت ارز سنا ثبت نکرده‌اند و مصداق تخلف موضوع بند ۵ ماده ۴۱ دستورالعمل تاسیس، فعالیت و نظارت بر صرافی‌ها بوده اند؛ لذا ادعا‌های مربوطه مبنی بر فعالیت تاثیر گذار این صرافی‌ها در بازار رسمی کشور بی اساس و خلاف واقع می‌باشد.

۴- مقررات اعلامی از سوی شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی به منظور کاهش ریسک عملیاتی و جلوگیری از ضرر و زیان مشتریان صرافی‌ها تدوین و ابلاغ می‌گردد و بانک مرکزی خود را ملزم به حفظ و صیانت از حقوق مردم شریف ایران می‌داند.

۵- در حال حاضر تعداد ۴۹۰ شرکت صرافی دارای مجوز معتبر از بانک مرکزی در کشور مشغول به فعالیت هستند که خود را موظف و مقید به رعایت قوانین و مقررات موضوعه از جمله قوانین مصوب شورای پول و اعتبار و نیز مقررات مصوب هیأت عامل بانک مرکزی می‌دانند.

۶- بانک مرکزی در خصوص اتهامات خلاف واقع منتشر شده، حق اقامه دعوی علیه صادرکنندگان را به جهت نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی برای خود محفوظ می‌داند.

در پایان خاطر نشان می‌سازد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در راستای ایجاد ثبات در بازار ارز کشور هیچگونه مماشاتی با متخلفین نخواهد داشت و برخورد‌های جدی بدون توجه به فضاسازی رسانه‌ای افرادی که تقیدی به رعایت قوانین و مقررات ندارند در دستور کار این بانک قرار گرفته است و قطعا حمایت و تقویت صرافی‌های قانون‌مدار در صدر برنامه‌های این بانک می‌باشد.

به هموطنان عزیز نیز مجددا تاکید می‌گردد برای انجام امور ارزی خود به صرافی‌های دارای مجوز معتبر از بانک مرکزی که فهرست آن در پایگاه اطلاع رسانی این بانک قرار دارد مراجعه نمایند.

برچسب ها: بانک مرکزی ، صرافی
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۰۴ ۱۰ فروردين ۱۴۰۲
وقتی کار به جایی میرسه که چند صرافی نامه اعتراضی به رییس‌جمهور مینویسه باید در آن صرافی ها را گل بگیرن برای همیشه و صاحبان آن صرافی ها را هم باید تحت نظر و ممنوع المعامله شوند بیشتر این گرانی دلار زیر سر همین صرافی های پدر سوخته هست چون اینکار دولت ظاهراً خیلی به دردشون آورده
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۵۰ ۱۰ فروردين ۱۴۰۲
اقتصاد تابع سیاست است و اقتصاد بیمار محصول سیاست بیمار است، سیاست بیمار در عرصه داخی و خارجی!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۵۳ ۱۰ فروردين ۱۴۰۲
قیمت گذاری شرکت مس و فولاد باید از دلار به ریال تغییر پیدا کنه پیگیری کنید چرا سود فولاد و مس‌ بیش از ۱۰۰ درصد ولی سفره مردم روز به روز کوچیک تر شد.هر چی دلار گرون تر به سود این افراد هست نرخ دلارشون هم دلار نیمایی و حواله نیست و دلار تلگرامی ۴۵ هزار تومنی است.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۰۵ ۱۰ فروردين ۱۴۰۲
عامل گرانی ولنگاری دلار فقط صرافان هستند که الان از پائین آمدن دلار بشدت ناراحتند . صراف یعنی فرصت طلب و منفعت خواه تمامیت خواه یک نفر از این صرافان دنبال منفعت مردم نیستند . در هر صورت کنترل صرافان بی دین و فاسد و بی مرام یعنی کنترل دلار و کنترل گرانی و تورم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۲۰ ۱۱ فروردين ۱۴۰۲
صرافها رو ول کن بیا دلار شصت هزار تومنی رو جمع کن !
آخرین اخبار