تظاهرات گسترده فرانسوی‌ها در اعتراض به خشونت‌های پلیس

شمار زیادی از فرانسوی‌ها در اعتراض به خشونت‌های فزاینده پلیس فرانسه در برخورد با معترضان، تظاهرات کردند.

خیابان‌های شهر نیور (Niort) واقع در غرب فرانسه روز پنجشنبه شاهد برپایی تظاهرات گسترده بود. صد‌ها نفر در این تظاهرات شرکت کردند. شهروندان فرانسوی که در مقابل یکی از ساختمان‌های دولتی تجمع کرده بودند به خشونت‌های فزاینده پلیس اعتراض داشتند. آن‌ها پارچه نوشته‌هایی در محل تجمع خود نصب کرده بودند که روی آن نوشته شده بود «پلیس همدست قاتلان شده است».

به گزارش یورونیوز، این تظاهرات در پی تظاهرات هفته گذشته برپا شد که با درگیری نیرو‌های پلیس و معترضان، به زخمی شدن حدود ۲۰۰ نفر منجر شد. تظاهرکنندگان در هفته گذشته به یک طرح احداث سد اعتراض داشتند. مسئولان دولتی می‌گویند احداث این مخزن آبی برای تامین آب مورد نیاز کشاورزان ضروری است. اما مردم محلی می‌گویند این کار فقط برای مقاصد تجاری است.

دو نفر از افرادی که در تظاهرات هفته گذشته زخمی شدند هنوز در کُما هستند و به هوش نیامده اند. یکی از این دو نفر، مردی ۳۲ ساله است که نارنجک گاز اشک آور به سر او اصابت کرد. پلیس فرانسه برای متفرق کردن معترضان به استفاده از گاز اشک آور و ماشین‌های آب پاش متوسل شده بود که شماری از معترضان به علت اصابت همین گلوله‌های گاز اشک آور زخمی شدند. والدین مرد ۳۲ ساله مذکور، شکایتی علیه پلیس تنظیم و اعلام کرده اند پلیس می‌خواست فرزند آن‌ها را بکشد که تلاش آن‌ها برای قتل، نافرجام باقی ماند. پلیس فرانسه به جلوگیری از حرکت آمبولانس‌ها و رسیدن به محل درگیری‌ها برای انتقال مصدومان تظاهرات هفته پیش متهم است.

تظاهرکنندگان روز گذشته با پرتاب گلوله‌های خالی گاز اشک آور به داخل ساختمان شهرداری شهر نیور، اعتراض خود را به اینگونه خشونت‌های پلیس نشان دادند. آن‌ها اقدام فوری دولت مکرون، رئیس جمهور فرانسه را برای رسیدگی به این مسئله خواستار بودند. آن‌ها شعار‌هایی نیز ضد سیاست‌های دولت مکرون سر می‌دادند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار