آخرین تغییرات در کنکور سراسری/ تأثیر سوابق تحصیلی ۶۰درصد شد

مدیرکل دفتر آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش به آخرین تغییرات در کنکور سراسری امسال و نحوه پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها پرداخت.

عباس سلطانیان، مدیرکل دفتر آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به این سؤال که آیا تغییراتی در کنکور سراسری امسال اعمال شده و نحوه پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها چگونه است؟ اظهار داشت: برابر مصوبه شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی مقرر شده است که از کنکور ۱۴۰۲ سهم سوابق تحصیلی برای ورود به مؤسسات آموزش عالی ۴۰ درصد با تأثیر قطعی اعمال شود.

وی افزود: امسال در پایه دوازدهم دروسی که امتحانات نهایی برای آن برگزار می‌شود، ملاک سابقه تحصیلی قرار می‌گیرد و دانش‌آموزان می‌توانند از این سوابق برای ورود به دانشگاه‌ها استفاده کنند.

مدیرکل دفتر آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش گفت: همچنین امسال تغییرات مهمی در نحوه ورود متقاضیان به دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور اتفاق افتاده که یکی از مهم‌ترین آن اعمال و تأثیر قطعی سوابق تحصیلی است.

وی به تدریجی بودن فرایند سنجش و پذیرش اشاره کرد و بیان داشت: قرار بر این است که ظرف دو سه سال آینده با برگزاری امتحانات نهایی در پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم به‌تدریج سهم سوابق تحصیلی از ۴۰ درصد به ۶۰ درصد افزایش و ۴۰ درصد باقیمانده به سؤالات کنکور سراسری از دروس تخصصی اختصاص یابد.

سلطانیان درباره نحوه ایجاد سابقه تحصیلی و ترمیم نمرات توضیح داد: تمام افرادی که دیپلم خودشان را قبل از سال ۱۳۸۴ دریافت کرده و فارغ‌التحصیل بوده یا افرادی که در گذشته و یا اکنون در هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش به‌دلیل اینکه امتحانات نهایی نداشتند، تحصیل و یا کسانی که در دوره پیش‌دانشگاهی فارغ‌التحصیل شده و زمان فراغت از تحصیل آن‌ها قبل از ۱۳۹۱ است، فاقد سوابق تحصیلی هستند.

وی عنوان کرد: این گروه از افراد که فارغ‌التحصیل هستند، باید برای ایجاد سابقه تحصیلی و شرکت در گروه‌های آزمایشی سه‌گانه و گروه‌های شناور در کنکور سراسری به مدارس بزرگسالان مراجعه و به‌شیوه داوطلب آزاد سابقه ایجاد کنند.

مدیرکل دفتر آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش یادآور شد: دانش‌آموزانی هم که امسال در پایه دوازهم درس می‌خوانند و در گروه آزمایشی غیرمتناظر با عنوان دیپلم می‌خواهند در گروه‌های آزمایشی شرکت کنند، باید به‌طور حتم در امتحانات خردادماه به مدیر مدرسه محل تحصیل خود مراجعه کنند و درخواست خود را ارائه دهند.

وی در پاسخ به اینکه چه توصیه‌ای به خانواده‌ها و دانش‌آموزان در زمینه امتحانات نهایی دارید؟ تصریح کرد: امسال به‌دلایل مختلف زمان آموزش مقداری آسیب دید و می‌طلبد که در اردیبهشت ماه که ماه پایانی برگزاری کلاس‌ها است، حضور دانش‌آموزان در مدارس بسیار پررنگ باشد و علاوه‌بر شرکت در برنامه‌های مصوب هفتگی، کلاس‌های جبرانی فوق‌برنامه به‌ویژه برای دانش‌آموزان کلاس دوازدهم برگزار شود تا این عزیزان آماده امتحانات نهایی پیش‌ِرو شوند.

سلطانیان به تأثیر نمرات امتحانات نهایی دانش‌آموزان پایه دوازدهم اشاره کرد و یادآور شد: این سابقه تحصیلی قطعی اعمال خواهد شد، لذا از خانواده‌ها درخواست می‌شود که همراهی لازم با مدارس داشته و مراقب فرزندانشان باشند تا آینده آنان به‌خوبی رقم بخورد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
زهرا
۱۷:۵۹ ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۲
ای کاش حداقل فرصت ترمیم معدل بیشتر از یک بار میشد
فرصت یک بار ترمیمی که برای سابقه تحصیلی در نظر گرفتید با توجه به سخت بودن و مفهومی شدن سوالات امتحانات نهایی واقعا فرصت خیلی کم و ناعادلانه ای هستش حالا اینکه در بیشتر حوضه های برگزاری آزمون توانایی جلوگیری از تقلب وجود ندارد به کنار
فرصت ترمیم رو برای هر رشته بیشتر از یک بار کنید این قدر با روح و روان ما بازی نکنید خواستید استرس ما رو به قول خودتون کم کنید ولی استرس رو خیلی هم بیشتر کردید
نظر منو بزارید لطفا
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۱۱ ۱۰ ارديبهشت ۱۴۰۲
خودتون میدونید چرا و برای چی و کیا دارین این کارو میکنید
Iran (Islamic Republic of)
عبدالله قویدل
۱۲:۵۱ ۱۰ ارديبهشت ۱۴۰۲
من سه سال کرونا صوابق تحصیلی کم گرفتم قبل کنکورم نمیشه یازده تا درسو رفت امتحان داد ای کاش صوابق تحصیلی مثل قبل تاثیر قطعی نمیشد
Iran (Islamic Republic of)
نسرین
۰۹:۱۴ ۱۰ ارديبهشت ۱۴۰۲
سرمایه دارها کلاس خصوصی میرند مدرسه غیرانتفاعی نمره خوب میگیرند
Iran (Islamic Republic of)
محمد
۰۷:۱۴ ۱۰ ارديبهشت ۱۴۰۲
بدبخت شدیم