خودکفایی شکر در کشور دست‌یافتنی است؟

بسیاری از فعالان بخش کشاورزی براین باورند که ظرفیت و پتانسیل خودکفایی شکر در داخل کشور وجود دارد اما دستیابی به این امر مشروط به حذف قیمت گذاری دستوری است.

داده های معاملاتی نشان می دهد که قیمت شکر خام در هفته جاری میلادی به بالاترین رقم خود در طول ۱۱ سال گذشته رسیده است. تحلیلگران، آب‌وهوای نامساعد و کاهش تولید این محصول توسط تولیدکنندگان بزرگ جهان را به‌عنوان یکی از دلایل  افزایش قیمت اعلام کرده اند.

آقای بهمن دانایی دبیر انجمن صنفی کارخانه های قند و شکر گفت: براساس مصوبه ستاد تنظیم بازار در ۱۶ اردیبهشت، قیمت مصوب هر کیلو شکر ۲۵ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام شد. این درحالی است که تولیدکنندگان همچنان به این‌نرخ معترضند و همواره تاکید دارند که قیمت گذاری دستوری منجر به عدم رقابت تولیدکنندگان می شود.

آمارها نشان می دهد که سالانه ۲ میلیون و ۴۰۰ تا ۲ میلیون و ۵۰۰ هزارتن شکر در داخل مورد استفاده قرار می‌گیرد که ۸۰۰ هزارتن تا یک میلیون تن آن از طریق واردات تامین می شود.

بسیاری از دست اندرکاران بخش کشاورزی براین باورند که  پتانسیل خودکفایی شکر و بی نیازی از واردات، در داخل کشور وجود دارد، اما این امر مشروط به حذف قیمت گذاری دستوری است.

 قیمت گذاری دستوری مانع رقابت تولیدکنندگان‌می شود

آقای غلامحسین بهمنی دبیر اسبق انجمن تصفیه کنندگان شکر گفت: با توجه به افزایش قیمت جهانی شکر و اتمام تولید داخل، برای تامین نیاز کشور از طریق واردات مشکل ارزی داریم.

به گفته او، با وجود افزایش قیمت تمام شده برآورد می شود که قیمت شکر در تابستان افزایش یابد.

بهمنی، نیاز سالانه کشور به شکر را ۲ میلیون و ۴۰۰ تا ۲ میلیون و ۵۰۰ هزارتن اعلام کرد و گفت: بنابر آمار در سنوات قبل یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن شکر در داخل تولید شد که با این وجود ۸۰۰ هزار تن تا یک میلیون تن کسری نیاز کشور باید از طریق واردات تامین شود.

دبیر اسبق انجمن تصفیه کنندگان شکر، قیمت هر تن شکر تحویل بنادر ایران را ۸۰۰ دلار اعلام کرد و گفت: قیمت جهانی هرتن شکر نسبت به قبل ۷۰ تا ۸۰ دلار افزایش یافته است که با احتساب هزینه حمل نرخ تمام شده هر کیلو شکر برای کارخانجات ۲۰ تا ۲۱ هزار تومان است.

او با بیان اینکه قیمت گذاری دستوری شکر جوابگو نیست، گفت: قیمت گذاری شکر باید تابع عرضه و تقاضا باشد تا رقابت ایجاد شود.

امکان خوداتکایی شکر با اتخاذ برنامه مدون در داخل وجود دارد

آقای ارسلان قاسمی رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون گفت: قیمت گذاری دستوری شکر به ضرر تولیدکننده و به معنای پرداخت یارانه از جیب تولیدکننده به مصرف کننده است.

به گفته او، با استمرار پرداخت یارانه از جیب تولیدکننده به مصرف کننده، تمایلی به تولید نیست که با این وجود ناچار به تامین نیاز کشور از طریق واردات و پرداخت دلار نفتی برای تامین کالا هستیم‌.

قاسمی ادامه داد: با اتخاذ سیاست و برنامه ریزی مدون امکان خوداتکایی شکر وجود دارد، چیزی که متاسفانه وزارت جهاد کشاورزی از آن غافل است.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون گفت:  با توجه به پتانسیل خوداتکایی شکر در داخل، برنامه ریزی دقیق برای تحقق این امر یک ضرورت محسوب می شود تا در شرایط تحریم بازار متشنج نشود.

امکان ظرفیت خودکفایی شکر در داخل وجود دارد

آقای قاسم پیشه ور رئیس اتاق اصناف کشاورزی گفت: گرچه قیمت شکر افزایش یافته است، اما این نوسان در حدی نیست که جوابگوی تولیدکننده باشد. به همین‌خاطر تولیدکنندگان خواستار افزایش قیمت متناسب با هزینه های تولید و سود هستند.

به گفته او، علی رغم آنکه ظرفیت خودکفایی شکر در داخل وجود دارد، اما در سال های اخیر بخشی از نیاز کشور از طریق واردات تامین می شود.

پیشه ور ادامه داد: پتانسیل خودکفایی شکر در داخل منوط به نرخ مناسب چغندرقند،  شدنی است و با قیمت گذاری دستوری این امر محقق نمی شود.

رئیس اتاق اصناف کشاورزی گفت: با توجه به نرخ پایین چغندرقند، تولید داخل دچار آسیب می شود.

علی رغم آنکه ضریب خودکفایی شکر از ۴۹ درصد سال ۹۲ به ۹۱ درصد در سال ۹۷ افزایش یافت، اما متاسفانه برخی عوامل منجر به شکست این رکورد تاریخی شد. اما به طور کلی این‌میزان تولید نشان می دهد که ظرفیت تولید و خودکفایی در داخل وجود دادد و تنها نیاز است که وزارت جهاد کشاورزی برای تحقق این‌امر برنامه مدونی داشته باشد تا شرایط تحریم و نوسانات بازارهای جهانی نتواند منجر به تشنج قیمت در بازار شود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۷
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۳۹ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
گرون بکنید تا کسی نتونه بخره و شما خودکفا بشید
Iran (Islamic Republic of)
غفار
۰۹:۴۱ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
خیردست یافتنی نیست
United States of America
ناشناس
۰۹:۵۷ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
روغن و شکر میلیاردها برابر از جو و گندم مهمترن چون دهها برابر گندم کالری دارن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۵۳ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
بد نیست هرم غذایی رو نگاهی بیاندازید تا متوجه شوید که شکر اهمبتی در برنامه غذایی ندارد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۵۲ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
خودکفایی در خوراک دام و طیور از همه چی واجب تر است بدون شکر می توان براحتی سر کرد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۰۷ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
قطعا شدنی هست وقتی به این فصل میرسه کلا ناپدید میشه بعدش نمیدونم چطور فراوان میشه با قیمت جدید
Iran (Islamic Republic of)
ایرانی
۱۷:۵۶ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲
گرون بشه فراوان میشه خودکفا هم میشیم. اگر ارزون بشه کمیاب میشه.
آخرین اخبار