امام جمعه تبریز مطرح کرد؛

لزوم گسترش فرهنگ قرآنی با برگزاری مسابقات قرآنی

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی بر لزوم گسترش فرهنگ قرآنی با برگزاری مسابقات قرآنی تاکید کرد.

 حجت الاسلام و المسلمین آل هاشم در مراسم رونمایی از پوستر چهل و ششمین دوره مسابقات سراسری قرآن در تبریز با اشاره به اینکه متاسفانه مسابقات قران آن طور که باید نتوانسته است به فراگیر شدن فرهنگ قرآنی در سطح جامعه کمک کند گفت: افرادی که در این رقابت‌ها شرکت می‌کنند نتوانسته‌اند آنگونه که شایسته است از مسائل قرآنی بهره‌مند باشند و آن را در جامعه نشر بدهند. 

وی گسترش و تبلیغ فرهنگ قرآنی توسط شرکت کنندگان در رقابت‌های قرآنی را مورد تاکید قرار داد و تصریح کرد: متاسفانه انگیزه برخی از شرکت کنندگان در این مسابقات انگیزه تولید، کار و تبلیغ مسائل قرآنی نیست بلکه این است که بتوانند از این رهگذر به مقام ممتازی برسند و به رشته خاصی دست پیدا کنند.

وی گسترش فرهنگ قرآن در میان اقشار مختلف را یکی از هدف‌های برگزاری مسابقات قرآنی بیان کرد و افزود: این مسابقات بر رونق بیشتر محافل قرآنی می‌افزاید و موجب توجه به قرآن و افزایش مهارت‌های مردم در علوم قرآنی می‌شود. 

 حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم ناهنجاری‌های اجتماعی موجود در جامعه را نتیجه کم توجهی به قرآن دانست و یادآور شد: همین ناهنجاری‌های اجتماعی مثل کشف حجاب که با لجاجت حاصل از جنگ نرم دشمن در کشور ظهور و بروز پیدا کرده است در اثر نبود آرامشی است که فقط در سایه قرآن حاصل می‌شود.

وی با بیان اینکه قرآن تنها نسخه شفابخش بشریت در جهان امروز شفایی سودمند و دارویی مبارک است که می‌تواند تمام بشریت را از ورطه نابودی نجات دهد خاطرنشان کرد: اساتیدی که در زمینه تعلیم قرآن فعال هستند باید به بعد حکمت تزکیه توجه داشته باشند.

نماینده ولی فقیه در استان همچنین هدف اولیه مسابقات قرآنی را شناسایی افراد مستعد در رشته‌های مختلف قرآنی نظیر قرائت و حفظ عنوان کرد و گفت: مسابقات قرآنی فرصت خوبی است برای کشف و شناسایی افرادی که استعداد و توانایی خاصی را در این زمینه دارند است و اگر این افراد به خوبی شناخته و تربیت شوند می‌توانند برای شهر استان و حتی کشور در مسابقات بین المللی افتخار آفرینی کنند. 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان آذربایجان شرقی نیز در این مراسم به محور‌های برگزاری چهل و ششمین دوره سراسری مسابقات قرآنی اشاره کرد و گفت:این مسابقات در رشته‌های قرائت تحقیق، قرائت، ترتیل، حفظ ۳۰،۲۰،۱۰،۵جزء، دعا خوانی، اذان، ترجمه سوره یاسین، مدیحه سرایی و همخوانی قرآن کریم، معارف صحیفه سجادیه، معارف قرآن کریم و معارف نهج البلاغه برگزارمی شود.

حجت الاسلام حسینی افزود: ثبت نام در این مسابقات از طریق سایت www.quraniran.ir از ۱۶ اردیبهشت شروع شده است و تا ۱۵خرداد ماه ادامه دارد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.