سالانه؛

شناسایی ۱۰۰ نوزاد مبتلا به کم کاری تیروئید در همدان 

مدیرگروه بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: سالانه از ۲۰ هزار نوزاد زیر پوشش طرح غربالگری کم کاری تیروئید، ۱۰۰ نوزاد مبتلا به این بیماری شناسایی و تحت مراقبت و درمان قرار می‌گیرند.

دکتر راضیه سادات میرمعینی روز شنبه به مناسبت ۲۵ می‌روز جهانی تیروئید افزود: غده تیروئید که در ناحیه جلو گردن واقع شده یکی از مهم‌ترین غدد درون ریز بدن بوده که با تولید هورمون‌های تیروئید سوخت و ساز بدن را کنترل می‌کند.

او گفت: تیروئید غده‌ای کوچک و پروانه‌ای شکل است که در وسط و قسمت تحتانی گردن قرار دارد و بر روی رشد مغز تاثیر بسزایی دارد.

مدیرگروه بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان تاکید کرد: کم کاری این غده در دوران نوزادی به عنوان حیاتی‌ترین دوره زندگی می‌تواند بر روی توانمندی و هوش نوزاد تاثیر بگذارد و درمان دیر هنگام آن موجب پایین آمدن ذکاوت و هوش (آی کیو) فرد و عقب ماندگی در بزرگسالی می‌شود.

دکتر میر معینی با بیان اینکه اصلی‌ترین وظیفه غده تیروئید، کنترل متابولیسم بدن است افزود: غده تیروئید با تولید میزان مناسب از ۲ هورمون به نام‌های T ۳و T ۴ کنترل متابولیسم بدن را بر عهده دارد و هرچه این هورمون‌ها مورد استفاده قرار بگیرند، غده تیروئید مقادیر جایگزین آن‌ها را تولید خواهد کرد این در حالی است که کنترل مقدار هورمون تیروئید در جریان خون به واسطه غده‌ای به نام هیپوفیز انجام می‌شود.

او تصریح کرد: هیپوفیز غده‌ای است که در مرکز جمجمه زیر مغز قرار دارد و هرگاه هیپوفیز متوجه فقدان این هورمون یا افزایش سطح هورمون‌های تیروئید شود، هورمون TSH را تنظیم کرده و آن را برای تیروئید ارسال می‌کند.

مدیرگروه بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان تاکید کرد: غربالگری تیروئید در مراکز بهداشتی از سال ۸۳ شروع شد و در سال ۸۵ به حد قابل قبولی رسیدیم و هم اینک ۹۹ درصد نوزادان زیر پوشش طرح غربالگری قرار دارند.

دکتر میرمعینی افزود: پس از دریافت نمونه‌هایی از کم کاری تیروئید در نوزاد، مجدد از پاشنه پا او نمونه خون دریافت کرده و بر روی کاغذ‌های مخصوصی قرار می‌دهیم تا این نمونه خون وریدی در آزمایشگاه مجهز و پیشرفته بررسی شود البته تا رسیدن نتیجه آزمایش با توجه به اهمیت درمان به موقع بیماری، درمان نوزاد با تجویز دارو‌هایی از سوی پزشک آغاز می‌شود.
او گفت: درمان نوزاد تا سه سالگی ادامه دارد بنابراین میزان هورمون تیروئیدی نوزاد تا سه سالگی بررسی و بر اساس آن دارو با دُز مناسب تجویز شود تا سطح هورمون به حالت طبیعی بازگردد.

مدیرگروه بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان تصریح کرد: مشکل تیروئید اغلب نوزادان تا پیش از سه سالگی رفع می‌شود و شمار کمتری از نوزادان حتی پس از سه سالگی نیاز به تداوم فرایند درمان دارند.

دکتر میرمعینی با عنوان اینکه در صورت تشخیص به موقع با استفاده از شیوه‌های درمانی مناسب می‌توان بیماری را کنترل کرد افزود: افراد مبتلا به بیماری‌های تیروئیدی در همه گروه‌های سنی دیده می‌شوند، اما آمار‌ها حاکی از این است که زنان بیشتر از مردان در معرض ابتلا به این بیماری هستند.

مدیرگروه بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: سرطان تیروئید از نظر فراوانی رتبه ششم را در بین سرطان‌های شایع دارد که این آمار موید اهمیت پیشگیری از عوامل بروز سرطان تیروئید است.

دکتر میرمعینی افزود: یکی از مهمترین عوامل بروز سرطان تیروئید تشعشاتی است که هنگام رادیو گرافی از جمله عکس برداری از دندان به بدن انسان می‌رسد.

او از مردم خواست هنگام مراجعه به مراکز رادیو گرافی برای عکس برداری دندان از افراد فعال در آن مجموعه، شیلد مخصوص گردن را مطالبه کنند و با بستن شیلد بر روی گردن از ابتلا به بیماری تیروئید پیشگیری کنند.

مدیرگروه بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه میزان کم کاری تیروئید در همدان اندکی بیشتر از نرم کشوری است گفت: آخرین آمار‌های به دست آمده گویای این است که به ازای هر هزار نوزاد ۴.۹ تا پنج نوزاد در این استان کم کاری تیروئید دارند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.