۲۰۲ هزار راس دام در مهاباد علیه تب‌برفکی مایه‌کوبی شدند

رئیس شبکه دامپزشکی مهاباد گفت: ۲۰۲ هزار و ۶۶ راس دام سبک و سنگین در این شهرستان علیه بیماری تب‌برفکی مایه‌کوبی شدند.

عباس آغاز رئیس شبکه دامپزشکی مهاباد گفت: این طرح به صورت رایگان و با مشارکت چهار مرکز مایه‌کوبی و یک گروه نظارتی در این شهرستان اجرا شد و در آن تمامی دام‌های سبک و سنگین در روستا‌ها و واحد‌های پرورش دام علیه این بیماری مایه کوبی شدند.

وی با اشاره به اینکه دام‌هایی با آبستن سنگین در این طرح مایه کوبی نشدند، اضافه کرد: از این تعداد ۱۸۷ هزار و ۵۹۹ راس دام سبک (گوسفند و بز) و ۱۴ هزار و ۵۶۷ راس دام سنگین (گاو، گوساله و گاومیش) بودند.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان مهاباد گفت: در این طرح هر واحد دامداری باید با یک سرسوزن انجام و در صورت مشهود بودن هر نوع بیماری در هر دام، سرسوزن پس از مایه‌کوبی عوض می‌شد.

آغاز هدف از اجرای این طرح را ایجاد ایمنی در دام‌های حساس شهرستان برای پیشگیری از رخداد بیماری تب‌برفکی و کاهش خسارت‌ها، تلفات و ضایعات دامی ناشی از بروز این بیماری عنوان کرد.

وی از همکاری خوب دامداران با تیم‌های دامپزشکی قدردانی کرد و ادامه داد: دامداران درصورت هرگونه سوالی در مورد اجرای این طرح و بروز احتمال بیماری در جمعیت دامی خود می‌توانند با شماره تلفن‌های ۴۲۴۴۲۲۲۸ و ۴۲۴۴۲۲۲۹ با شبکه دامپزشکی مهاباد تماس بگیرند.

به گفته رئیس شبکه دامپزشکی مهاباد، قبل از اجرای این طرح با توجه به شیوع سویه جدید این بیماری در کشور‌های همسایه، میادین دوآب این شهرستان بمدت یک ماه و تا پایان مایه کوبی تمامی دام‌ها تعطیل شده بود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.