این نوع ماهی‌ها را هرگز نخرید

فروش ماهی تازه و منجمد توسط دست‌فروشان اصلاً توجیه‌پذیر نیست و شهروندان تحت هیچ شرایطی به آن‌ها اعتماد نکنند.

سعید امیدسالاری گفت: با توجه به اینکه بازار فروش فرآورده‌های خام دامی به خصوص ماهی تازه و منجمد رونق گرفته است، فروش این محصولات توسط دستفروشان هیچ توجیهی نداشته و تنها می‌تواند ناشی از سودجویی و یا ناآگاهی افراد باشد.

وی خاطرنشان کرد: در صورتی‌که شرایط نگهداری و عرضه ماهی‌ها غیربهداشتی باشد، احتمال مسمومیت مصرف‌کننده‌ها نیز به جد افزایش می‌یابد، لذا عرضه انواع موادغذایی خام دامی به صورت غیراستاندارد و در شرایط غیربهداشتی به هیچ وجه قابل اغماض نیست و برخورد‌های قانونی به دنبال دارد.

امید سالاری ضمن اشاره به اهمیت صدور مجوز حمل بهداشتی، ابراز کرد: هرگونه فرآورده‌های خام دامی نیازمند حمل به وسیله خودرو‌های دارای مجوز حمل بهداشتی از اداره دامپزشکی مبدأ است و از آنجایی که غالب خودرو‌های دوره‌گرد فروش ماهی، نمی‌توانند امکانات مورد نیاز برای حمل و نگهداری ماهی را فراهم کنند، فاقد مجوز حمل بهداشتی بوده و شرایط مناسب حمل و انجماد در آن‌ها رعایت نمی‌شود.

وی با بیان این که احتمال فساد در خودرو‌های حمل بدون مجوز بسیار بالا است، تأکید کرد: فروش ماهی تازه فقط در مجاورت پودر یخ و در فروشگاه‌های مجاز مورد تأیید دامپزشکی است.

سرپرست شبکه دامپزشکی ابرکوه با تأکید بر این که با خودرو‌های غیرمجاز برخورد خواهد شد، ادامه داد: شهروندان در نظر داشته باشند که خرید موادغذایی تنها باید از مراکز عرضه مجاز و با در نظر گرفتن برچسب سلامت محصول صورت بگیرد و خرید از دستفروش تحت هیچ شرایطی منطقی نیست.

امید سالاری در پایان تاکید کرد: نظارت بر عرضه فرآورده‌های خام دامی از وظایف سازمان دامپزشکی است و در این بین، عرضه ماهی و میگو که فسادپذیری و حساسیت بیشتری دارند، در اولویت این نظارت‌ها قرار دارد.

منبع: برنا

برچسب ها: ماهی ، میگو
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
سینا
۱۱:۵۹ ۰۸ خرداد ۱۴۰۲
یکی از دلایل اینکه بیشتر تهرانی ها از ماهی های دریای خزر زیاد خوششان نمیاد هم همینه. حالا بیان یک روز ناهار مهمان من باشن تا طعم واقعی و لذیذ ماهی سفید رو بهشون نشون بدم.