کاشت درخت پائولونیا جرم است و پیگرد قانونی دارد

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: کاشت و توسعه گونه غیربومی درخت پائولونیا جرم محسوب می‌شود و پیگرد قانونی دارد.

حمزه عشوری، مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: کاشت گونه غیربومی درخت «پائولونیا» در فضای سبز شهری و در مجاورت مناطق تحت مدیریت که منجر به تخریب و آلوده نمودن زیستگاه‌های طبیعی شود، از طرف این سازمان جرم محسوب شده و مورد پیگرد قانونی قرار می‌گیرد.

او با بیان اینکه کاشت درخت «پائولونیا» در استان گیلان ممنوع است، افزود: این درخت با نام علمی Paulownia از تیره پالونیاییان، گونه‌های مختلف آن بومی شمال آمریکا، چین، لائوس و مناطق دیگر شرق آسیا، مانند ژاپن و کره است.

به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان، این گونه حدود ٤٠ تا ٥٠ سال پیش به‌صورت محدود وارد کشور شد و به منظور مطالعات تحقیقاتی و آموزش دانشجویان در باغ بوتانیک (گیاه‌شناسی) نگهداری می‌شد. 

عشوری تصریح کرد: گونه پائولونیا برگ‌های بسیار پهنی دارد و زمانی که رشد می‌کند به درختان و گیاهان دیگر فرصت رشد نمی‌دهد و آن‌ها را از بین می‌برد.

او افزود: این گیاه با مصرف بیش از حد آب باعث از بین رفتن منابع آبی می‌شود و بیشتر از طریق ریشه تکثیر می‌یابد و رشد سریع از خصوصیات ثابت گونه‌های پائولونیا ست.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان همچنین گفت: بر اساس اطلاعات به دست آمده بسیاری از منابع معتبر علمی، پائولونیا گونه‌ای مهاجم است و کاشت این درخت بدون مطالعه و آسیب شناسی دقیق به صلاح تعادل بوم شناسی منطقه نیست.

عشوری درباره کشت این نوع درخت در استان گیلان تأکید کرد: به استناد مواد ۱، ۶، ۷ قانون و بهسازی محیط زیست که حفاظت، بهبود و بهسازی محیط زیست و پیشگیری و ممانعت از هرگونه آلودگی و اقدام مخرب منتج به برهم خوردن تعادل و تناسب محیط زیست را ضروری می‌داند و همچنین بند (ب) ماده ۸ قانون حفاظت و بهره برداری از منابع ژنتیکی که صراحتا گونه‌های بیگانه را بدون کسب مجوز، جرم محسوب می‌کند؛ کاشت این گونه در فضای سبز شهری و در مجاورت مناطق تحت مدیریت که منجر به تخریب و آلوده کردن زیستگاه‌های طبیعی شود از طرف این سازمان جرم محسوب شده و مورد پیگرد قانونی قرار می‌گیرد.

کاشت درخت پائولونیا جرم است و پیگرد قانونی دارد

او با توجه به قابلیت رشد گسترده و انشعابات ریشه‌های این گیاه در اعماق خاک و خطر آسیب رسانی جدی به تأسیسات زیرزمینی و زیربنایی از مردم خواست از ورود، کشت و توسعه آن در سطح گیلان جلوگیری و در صورت مواجهه، نسبت به حذف و جایگزینی آن با گونه‌های بومی استان اقدام کنند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.