مدارس استثنایی در مسیر مناسب‌سازی

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی گفت: مناسب‌سازی مراکز آموزش استثنایی استان تا ۲ ماه آینده انجام شود و جزو ملاک‌های ارزیابی جشنواره شهید رجایی خواهد بود.

عباس‌زاده در نشست ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی استان به دستگاه‌های متولی ماموریت داد تا ارزیابی از ۴۰ مرکز آموزش استثنایی در دستور کار قرار گیرد و مناسب‌سازی ویژه معلولان در این مراکز انجام شود.

او افزود: کار مناسب‌سازی این مراکز باید تا ۲ ماه آینده انجام شود و درخصوص پروژه آموزشی ویژه بیماران اوتیسم هم با الحاق زمینی در اطراف این پروژه می‌توان ورودی ساختمان را تغییر داد و استخر برای آب درمانی را احداث کرد.

معاون استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: در تمامی مراحل ساخت و ساز باید قواعد و اصول مناسب‌سازی رعایت شود تا در آینده دچار مشکل نشویم و این موضوع باید به عنوان الزام قانونی به تمامی پیمانکاران و مشاوران ابلاغ شود.

عباس زاده  اظهار کرد: مناسب‌سازی ساختمان‌ها و معابر مطالبه قشری از جامعه است که شامل سالمندان، کودکان و معلولان می‌شود لذا در راستای فرهنگسازی و حقوق شهروندی باید رسانه‌ها برنامه‌های تشویقی در دستور کار قرار دهند.

او مطالبه‌گری را گام بعد از فرهنگسازی عنوان کرد و گفت: در این مطالبه‌گری می‌توان ضعف‌ها را برجسته‌سازی و سازمان و نهاد‌ها را در راستای رفع نقاط ضعف حساس کرد از رسانه ملی نیز انتظار می‌رود مطالبه‌گری در زمینه مناسب‌سازی برای امسال را افزایش دهد.

معاون استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه نگاه در شهرداری‌های استان نسبت به مناسب‌سازی خوب بوده و قابل تقدیر است ادامه داد: برای جلسه آینده گزارشی از همه شهرداری‌ها در زمینه مناسب‌سازی ارایه شود.

او گفت: سه شهردار برتر در زمینه مناسب‌سازی معرفی و با حضور استاندار تقدیر خواهند شد.

عباس زاده افزود: برخی نواقص در زمینه مناسب‌سازی ادارات از سوی شهرداری‌ها احصا و اعلام شود تا برای رفع آن بتوان اقدام کرد.

معاون استاندار خراسان جنوبی گفت: مطب پزشکان هم از جمله اماکنی است که مناسب‌سازی آن الزامی بوده و باید با جدیت ورود کرد، زیرا در قانون هم به صراحت اشاره شده و اگر پزشکان همکاری نکنند ساختمان باید پلمب شود.

او درباره دغدغه معلولان متقاضی نهضت ملی مسکن برای مناسب‌سازی گفت: در صورتی که معلولان امکان اقامت در شهر خوسف را داشته باشند آمادگی واگذاری زمین برای ساخت مسکن ویلایی برای آن‌ها وجود دارد.

عباس زاده ادامه داد: دهک‌های پایین جامعه معمولا جزو اقشار حمایتی هستند که متولی ساخت مسکن برای آن‌ها دستگاه‌های دولتی و حمایتی است.

معاون استاندار خراسان جنوبی گفت: تاکنون هزار و ۴۰۰ نفر از شهر بیرجند متقاضی مسکن ویلایی در خوسف شده‌اند لذا استثنا برای معلولان هم وجود دارد که در هر شهری از استان می‌توان زمین برای ساخت مسکن ویلایی اختصاص داد البته یکی از شروط مسکن ملی پنج سال سکونت است و ترکیب جمعیتی نباید به هم بخورد، اما درخصوص معلولان می‌توان استثنا قائل شد.

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی هم در این نشست گفت: رعایت الزامات مناسب‌سازی در طرح نهضت ملی مسکن ویژه معلولان از درخواست‌های جامعه هدف است.

 شرفی افزود: در شهرستان‌های استان مسکن ویلایی ساخته می‌شود و از این لحاظ مشکلی ندارند، اما ۷۰ نفر در شهر بیرجند که مشکل جسمی - حرکتی دارند شناسایی شدند که باید مسکن مناسب برای آن‌ها ساخته شود.

او همچنین با اشاره به موضوع مناسب‌سازی معابر و ادارات اظهارکرد: دستگاه‌های اجرایی مکلف هستند درصدی از اعتبارات تملک دارایی را برای مناسب‌سازی هزینه کنند.

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی افزود: همچنین طبق ارزیابی انجام شده در مدارس و مراکز آموزشی ویژه دانش‌آموزان استثنایی برخی اصول مناسب‌سازی رعایت نشده که باید با اختصاص اعتبار مناسب در دستور کار قرار گیرد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.