حضور یک میلیون و ۲۰۰ هزار گردشگر سلامت در ایران

وزیر بهداشت از حضور یک میلیون و ۲۰۰ هزار گردشگر سلامت در ایران برای دریافت خدمات بهداشتی و درمانی خبر داد.

بهرام عین اللهی در گردهمایی روسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور با بیان این که پیشرفت‌های حوزه سلامت از مهمترین دستاورد‌های انقلاب اسلامی مردم ایران است، گفت: جمهوری اسلامی ایران امروز در حوزه سلامت نه تنها در منطقه بلکه در جهان سرآمد و از کشور‌های برتر است.

عین‌اللهی به ضرورت دیپلماسی سلامت به عنوان محور اصلی این نشست اشاره و تاکید کرد: امروزه جمهوری اسلامی ایران تنها دارای قدرت سخت نیست، بلکه قدرت نرم ما ظرفیت بزرگی است که باید مجدانه به آن توجه کرد و استفاده از این ظرفیت، در دیپلماسی سلامت ممکن و راهگشا خواهد بود.
 
وی به حضور خود در هفتاد و ششمین مجمع جهانی بهداشت در ژنو و دیدار‌های دو جانبه با وزرای بهداشت دیگر کشور‌ها در حاشیه این اجلاس اشاره و تصریح کرد: در گفت وگو با وزرای بهداشت دیگر کشور‌ها تعاملات و ارتقای همکاری به راحتی صورت گرفت؛ چرا که آنان هم مشتاقانه آماده همکاری با جمهوری اسلامی ایران بودند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بین‌المللی سازی ظرفیت سلامت، ایفای نقش موثر منطقه‌ای در ابعاد مختلف سلامت، توسعه همکاری‌های علمی و اقتصادی بین المللی و افزایش سهم کشور از بازار سلامت را از ظرفیت‌هایی دانست که می‌توان آن‌ها را گسترش داد و اجرایی کرد.

عین‌اللهی با اشاره به دستاورد‌های جمهوری اسلامی ایران در حوزه سلامت خاطرنشان کرد: ما توانستیم ۶ نوع واکسن در حوزه کرونا در کشور تولید کنیم. در مورد واکسن کوواکس با این که جمهوری اسلامی ایران نزدیک به ۱۸۰ میلیون دلار برای واردات این واکسن هزینه کرده بود، اما واکسن را به موقع به ایران تحویل ندادند و ما مجبور شدیم سینوفارم را از چین وارد کنیم.

وی افزود: ما سال گذشته از گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل دعوت کردیم که به ایران بیاید تا آثار مخرب تحریم‌ها در سلامت مردم و مشکلاتی را که در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی برای مردم به وجود آورده، از نزدیک ببینند.

 وزیر بهداشت با اشاره به راه اندازی گروه G۵ با حضور ایران، افغانستان، عراق، پاکستان و سازمان جهانی بهداشت گفت: این گروه به منظور همکاری‌های منطقه‌ای در حوزه سلامت راه اندازی شد که علاوه بر آن آمادگی خود را برای میزبانی وزرای بهداشت شانگ‌های هم اعلام می‌کنیم.

عین‌اللهی با اشاره به آموزش ۷ هزار دانشجوی خارجی در حوزه‌های بهداشت و درمان در کشور گفت: سال گذشته بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار بیمار خارجی را در مراکز بیمارستانی کشور درمان کردیم.
 
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به امضای ۱۰ تفاهم نامه در حوزه‌های مختلف سلامت با کشور‌های مختلف اشاره و تاکید کرد: فدراسیون جهانی آموزش پزشکی، ایران را به عنوان کشوری که می‌تواند اعتبار پزشکی منطقه را تایید کند قرار داد و این تاییدیه پس از بازدید از توانمندی‌های ما در حوزه سلامت صادر شد.
 
وی با تاکید بر این که جمهوری اسلامی می‌تواند بسیاری از دارو‌ها و تجهیزات خود را به کشور‌های دیگر صادر کند، خاطرنشان کرد: در اجلاس ژنو توانستیم با ۲۰ نفر از وزرای کشور‌های مختلف تفاهمنامه همکاری داشته باشیم.
 
عین اللهی با اشاره به اهمیت گردشگری سلامت گفت: در سال ۱۴۰۱ میزبان یک میلیون و دویست هزار نفر گردشگر سلامت در کشور بودیم که بیشتر آنان از کشور‌های افغانستان، عراق، آذربایجان، پاکستان، ترکیه، هند، ارمنستان، ترکمنستان، لبنان و تاجیکستان بودند.
 
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به ارتقاء و گسترش گردشگری سلامت در کشور گفت: حوزه‌های زنان و زایمان، جراحی چشم، ارتوپدی، جراحی زیبایی، بیماری‌های قلب و عروق، ارولوژی، درمان‌های طبی غیر ضروری، جراحی عمومی، سرطان‌ها و تروما بیشترین بیماری‌هایی بوده که موجب مراجعه گردشگران سلامت به ایران شده است.
 
وی با بیان این که گردشگران سلامت اذعان دارند که پزشکان ایرانی حاذق و بسیار توانمندند، گفت: هزینه پایین و کیفیت بالای درمان، تؤام با استفاده از فناوری‌های روز آمد دنیا، روش‌های جدید درمانی، مشترکات فرهنگی و تاریخی، دسترسی‌های آسان و جاذبه‌های گردشگری از عوامل انتخاب ایران برای دریافت خدمات درمانی از سوی گردشگران سلامت است.

عین‌اللهی با بیان این که امکان ارائه مشاوره به گردشگر قبل از اعزام به ایران هم وجود دارد، خاطرنشان کرد: ۲۳۳ مرکز درمانی ما گواهینامه اعتباربخشی بین المللی برای گردشگری پزشکی دریافت کرده اند که امکان گسترش این مراکز وجود دارد و یکی از برنامه‌های ما این است که در کشور‌های هم مرز این امکان را فراهم کنیم؛ همچنان که در مرز شلمچه بیمارستانی مجهز دایر کردیم تا بعد مسافت را کاهش دهیم.
 
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از سفرای جمهوری اسلامی ایران در کشور‌های گوناگون خواست تا از ظرفیت‌های پیشرفته نظام سلامت در حوزه‌های مختلف از نزدیک بازدید کنند و نسبت به این دستاورد‌ها آشنایی بیشتری حاصل کنند.

وی همچنین بر ضرورت ایجاد یک کریدور امن برای انتقال بیماران بین المللی به ایران اشاره و تاکید کرد: به دلیل نبود این کریدور، دلال‌ها دست به کار شده اند و اجازه نمی‌دهند بیماران بین المللی به هدف اصلی خود برسند.

عین‌اللهی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران رتبه نخست علمی در منطقه غرب آسیا در سال ۲۰۲۲ را از آن خود کرده است، افزود: رتبه ایران از نظر علم پزشکی در جهان پانزدهم است و ۴۰ دانشگاه ما نیز ویژگی بین‌المللی سازی در بحث آموزش پزشکی را دارند.
 
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به راه اندازی اولین دانشگاه بین المللی ایران در سبطین عراق، راه اندازی این دانشگاه را از مصادیق قدرت نرم جمهوری اسلامی عنوان و تصریح کرد: آمادگی راه اندازی دانشگاه در دیگر کشور‌ها را نیز داریم.

وی پیشنهاد کرد تا در سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی ایران در دیگر کشور‌ها نمایشگاهی از قدرت نرم جمهوری اسلامی در حوزه سلامت برپا شود.

عین‌اللهی همچنین با اشاره به توانمندی ایران در حوزه دارو و تجهیزات پیشرفته پزشکی گفت: امروزه ۹۸ درصد داروی مورد نیاز کشور در داخل تولید می‌شود و در بخشنامه‌ای که اخیرا از سوی سازمان غذا و دارو صادر شده کارخانه‌هایی که تولید خود را افزایش دهند تا ۲۰ درصد اجازه افزایش صادرات خواهند داشت.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در باره تحقیقات و پژوهش در حوزه پزشکی نیز گفت: ۵۲۸ شرکت دانش بنیان در سال ۱۴۰۱ فعالیت خود را آغاز کردند و شاهد رشد ۵۵ درصدی در این شرکت‌ها در حوزه سلامت بودیم و محصولات فناورانه سلامت محور ۴۳ درصد رشد داشته است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۲۳ ۰۸ خرداد ۱۴۰۲
آمریکا همه جراحی های زیبایی رو داده به ترکیه از مو کاشتن تا عمل بینی و همه میرن ترکیه که ارزونه
Iran (Islamic Republic of)
پیمان اشراقی
۲۰:۰۵ ۰۷ خرداد ۱۴۰۲
سلام آقای وزیر،

کمک به دوستان در کل خوب است،

ولی ارز ترجیحی در کل جای سوال دارد، چه ۴۲۰۰، چه ۲۸۰۰۰،
مساله این نیست چه کسی ارز ترجيحی استفاده می کند،
مساله این است که خود ارز ترجیحی جای سوال دارد.