احمدیان در دیدار مشاور امنیت ملی عراق:

عراق در چارچوب توافق نامه امنیتی با ایران امنیت مرز‌ها را تضمین کند

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: دولت عراق در چارچوب توافق نامه امنیتی، ضمن پایان دادن به حضور عناصر ضد انقلاب، امنیت مرز‌های این کشور با ایران را تضمین کند.

قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی عراق که به تهران سفر کرده است، صبح امروز با علی اکبر احمدیان نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان دیدار و با او پیرامون مسائل دوجانبه به ویژه نحوه اجرای توافق نامه اخیر امنیتی میان دو کشور و همچنین مهم‌ترین تحولات منطقه‌ای و بین المللی گفتگو و تبادل نظر کرد.

در این دیدار احمدیان با اشاره به ریشه‌های مشترک دینی، مذهبی و تمدنی طولانی میان ایران و عراق، آن را تضمین کننده روابط عمیق و گسترده دو کشور دانست.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان، با بیان اینکه سیاست جمهوری اسلامی ایران همواره حمایت از حکومت برخواسته از اراده مردم در عراق بوده است؛ تصریح کرد: خون شهدای دو کشور در مبارزه بی امان با تروریسم و ناامنی در هم آمیخته و بارزترین آن شهادت سرداران بزرگ مقاومت شهیدان حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس است.

احمدیان، توافق نامه امنیتی اخیر که حاصل ماه‌ها گفتگو و تلاش مشترک نهاد‌های ذیربط دو کشور است را اقدامی بسیار مناسب و راهبردی توصیف کرد و بر اجرای دقیق مفاد آن تاکید کرد.

وی تصریح کرد: انتظار داریم دولت عراق در چارچوب این توافق نامه، هرچه سریع‌تر ضمن پایان دادن به حضور عناصر ضد انقلاب در این کشور، امنیت مرز‌های این کشور با ایران را تضمین کند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان پیگیری و اجرای سایر توافقات میان ایران و عراق به ویژه توافقات اقتصادی میان دو کشور را مورد تأکید قرار داد و گفت: اراده جمهوری اسلامی ایران، گسترش و تعمیق همه جانبه روابط با کشور‌های همسایه به ویژه کشور دوست و برادر عراق است و برای اجرای این سیاست در همه ابعاد آماده همکاری و تعامل دوجانبه و چند جانبه هستیم.

در این دیدار نیز قاسم الاعرجی دبیر شورای امنیت ملی عراق با تبریک انتصاب دکتر احمدیان به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران و آرزوی موفقیت برای وی، تصریح کرد؛ دولت و نهاد امنیت ملی عراق مصمم و آماده است که، چون گذشته با تداوم ارتباطات نزدیک و مستمر در همه حوزه‌ها با جمهوری اسلامی ایران، همکاری و تعامل داشته باشد.

دبیر شورای امنیت ملی عراق، با اشاره به روابط ممتاز دو کشور که همواره تدوام داشته گفت: امنیت عراق را امنیت ایران و امنیت ایران را امنیت عراق می‌دانیم.

وی رایزنی مستمر میان مقامات عالی دو کشور به منظور تسریع در اجرای توافقات فی مابین به ویژه در ابعاداقتصادی و امنیتی را زمینه ساز ثبات و پیشرفت دو کشور دانست و اظهار کرد: من به همراه یک هیات عالی رتبه به دیدار شما آمده ام و بر پای بندی عراق به توافقی که اخیراً بین دو کشور امضا شد تاکید می‌کنم.

وی افزود: این توافق برخواسته از ایمان و اعتقاد ما است؛ زیرا ثبات و توسعه ایران و عراق را تضمین کننده ارتقاء ضریب امنیت ملی دو کشور و بستر ساز آرامش و پیشرفت در منطقه می‌دانیم.

در ابتدای این دیدار قاسم الاعرجی پیام تبریک سودانی، نخست وزیر عراق را به دکتر احمدیان تقدیم و گفت من حامل سلام‌های گرم ایشان به شما هستم.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
مریم
۰۱:۱۱ ۰۹ خرداد ۱۴۰۲
اینا اگه عرضه داشتن سردار رو به کشتن نمیدادن
اگه عرضه دارن امریکا وتجزیه طلبان وضد انقلاببها رو از کردستان عراق اربیل بیرون کنند حالا اینا میخولن امنیت بدون حضور شمل ایجاد کنند غیر از یانت وجاسوسی واسه دشمنلنمون کاری نکنند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۴۶ ۰۸ خرداد ۱۴۰۲
عراقی مرزت را ایمن کن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۵۹ ۰۸ خرداد ۱۴۰۲
عراق صلح ودوستی همجواری وهمکشی با ایران را نباید به خاطر یه مشت عناصر ضد انقلاب فدا کند وبهتر است برای پایداری این دوستی امنیت را در مرز حفظ کند وعناصر ضدانقلاب اسلامی را اخراج کند
آخرین اخبار