کارگری: بانوان بیشتری به بازی‌های پاراآسیایی هانگژو اعزام می‌شوند

رئیس کمیته پارالمپیک ایران گفت: مصمم به ایجاد تحول در ورزش بانوان معلولان هستیم و بانوان بیشتری را با بازی‌های پاراآسیایی هانگژو نسبت به دوره قبل اعزام می‌کنیم.

غفور کارگری رئیس کمیته ملی پارالمپیک در نشست خبری که بعدازظهر امروز برگزار شد، اظهار داشت: ما با دو انگیزه میزبان هیئت اجرایی پارالمپیک آسیا شدیم. اولین هدف این است من براساس فرهنگ دین و ملی، به دیگران کمک کنیم. پارالمپیک ایران می‌تواند به معلولان سایر کشور‌ها برای پیشرفت کمک کند. این شرایط در یکسری کشور‌های آسیایی وجود ندارد. ما همچنین اعلام کردم که آماده‌ایم ظرفیت آکادمی خود را در اختیار سایر کشور‌ها قرار بدهیم.

وی افزود: با توجه به موقعیت کمیته پارالمپیک آسیا و توانایی‌های یکسری کشورها، این شرایط ما را علاقه‌مند کرد تا با آن‌ها تعامل داشته باشیم. ما به دنبال آن هستیم که در برخی حوزه‌ها بتوانیم از تجربیات سایر کشور‌ها استفاده کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که «اهداف شما برای بانوان ورزشکار در حوزه ورزش معلولین چیست؟» گفت: این یکی از دغدغه‌ای من است. ما مصمم به ایجاد تحول در ورزش بانوان معلولان هستیم. به همین دلیل از کاظمی پور به عنوان بالاترین مقام مسئول در حوزه ورزش بانوان دعوت کردم تا نایب رئیس ما باشد. این تحول، حق بانوان است که در این عرصه ورود بیشتری کنند. ضمن اینکه این قشر ظرفیت بالایی دارد. بانوان معلولان ظرفیت خوبی دارند و باید کمک کنیم تا پیشرفت حاصل شوند. به فدراسیون‌ها گفته‌ایم که پذیرای بانوان در رشته‌های مختلف باشند.

کارگری ادامه داد: تعداد ورزشکاران بانوان در بازی‌های پاراآسیایی هانگژو تا الان و نسبت به دوره قبل ۱۶ نفر بیشتر شده است. دوره قبلی ۷۱ نفر بود، و تا امروز به ۸۷ رسیده است که احتمال بیشتر شدنش وجود دارد. بانوان در هانگژو در دوازده رشته شرکت خواهند کرد.

وی درباره تعداد ورزشکاران کاروان ایران در هانگژو گفت: این رویداد اولویت نخست ما است و تلاش کردیم شرایط بهتری ایجاد کنیم. بر همین اساس سیاست‌هایی را تعیین کردیم و طبق آن از ورزشکاران دعوت کردیم. تا الان در ۱۸ رشته تیم آماده کرده‌ایم و ۲۱۸ ورزشکار شرایط حضور در هانگژو را بدست آورده‌اند. ما در رشته‌های زیادی حرف برای گفتن داریم و برای اینکه تعداد ورزشکاران در هانگژو بیشتر باشد، تسهیلاتی برای برخی قشر‌ها قایل شدیم. ملاک اعزام را کسب مقام چهارمی قرار داریم و برای جانبازان و نابینایان هم همین شرایط است. همچنین در رشته بوچیا تسهیلاتی را در نظر گرفتیم. ضمن اینکه در حال بررسی هستیم تا تعدادی از جوانان را نیز اعزام کنیم.

رئیس کمیته پارالمپیک ایران ادامه داد: ما برای معلولیت‌های شدید امتیاز قائل شدیم و تا امروز در رشته‌های دوومیدانی، بوچیا، شطرنج، گلبال، فوتبال نابینایان، در این بخش اعزام می‌کنیم. برآورد اولیه ما می‌تواند شامل ۳۰ نفر باشد، اما احتمال افزایش آن وجود دارد.

کارگری درباره طرح یاران سلیمانی گفت: جانبازان بر گردن تک تک ما حق دارند. ما درباره جانبازان ۱۰ سال اخیر کم کاری کرده‌ایم و باید این عقب‌ماندگی را جبران کنیم. بر همین اساس به دنبال آن هستیم که این جانبازان را به سمت ورزش سوق بدهیم. ما یک ستاد خوب با حضور دستگاه‌های مرتبط تشکیل داده‌ایم و در حال بررسی و تعامل هستیم. هفته قبل دستورالعمل اجرایی این کار را فراهم کردیم تا پس از تصویب، در استان‌ها اجرا شود. بنیاد شهید استان‌ها مسئولیت اصلی را در این حوزه بر عهده دارند و سایر بخش‌ها در کنارشان قرار دارند و کمک می‌کنند.

وی عنوان کرد: نکته دوم در این باره به خود جانبازان برمی‌گردد. آن‌ها به هر کدام از سازمان‌های مربوطه که مراجعه کنند، نامشان ثبت شده و با آن‌ها تماس گرفته می‌شود. اگر ورزشکاری حائز کلاس بندی شد، وارد ورزش قهرمانی می‌شود، در غیر اینصورت در حوزه همگانی اقدامات لازم برایشان انجام می‌شود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار