چرا پهپادهای محبوب ترکیه از آسمان اوکراین ناپدید شدند؟

پهپادهای بیرقدار ترکیه که زمانی ناجی اوکراین در جنگ به شمار می‌رفتند، تا حد زیادی توسط روسیه سرنگون شده یا تغییر کاربری داده‌اند.

 بیزنس اینسایدر در گزارشی می‌نویسد در ماه‌های اولیه جنگ روسیه و اوکراین، پهپاد‌های بیرقدار تی‌بی‌۲ ترکیه به عنوان ناجی اوکراین و آینده جنگ مورد ستایش غرب قرار گرفتند. در آن زمان، گزارش‌ها و ویدئو‌های متعددی از استفاده اوکراین از این پهپاد‌ها برای حمله به تانک، زره پوش و قایق‌های گشتی روسیه منتشر شد. محبوبیت پهپادهای بیرقدار ترکیه کم کم آنقدر زیاد شد که حتی در وصف آن ترانه سرودند.

با این حال، کمی بیش از یک سال بعد، هواپیما‌های بدون سرنشین ترکیه که زمانی ارزشمند بودند، تقریباً به طور کامل سرنگون شدند و به گفته یک کارشناس، پهپاد‌هایی که باقی مانده‌اند وظایفی در حد شناسایی بر عهده دارند. 

ساموئل بندت، تحلیلگر و متخصص سیستم‌های نظامی بدون سرنشین در مرکز تحلیل‌های دریایی، به اینسایدر گفت: «ارزیابی کلی پهپاد‌هایی مانند TB۲ این است که آن‌ها بدون سیستم‌های دفاعی پیشرفته هوایی به خوبی کار می‌کنند. اما این پهپاد به‌عنوان یک پهپاد نسبتاً کند و کم‌پرواز، می‌تواند برای طیف وسیعی از سامانه‌های پدافند هوایی به یک هدف  تبدیل شود. ما این را در لیبی و در قره باغ دیدیم».

از سوی دیگر، در حالی که روسیه در ماه‌های ابتدایی جنگ در برابر حملات پهپاد‌های اوکراینی آسیب‌پذیر بود، به زودی با این موضوع سازگار شد و از آن زمان تاکنون با موفقیت، تعداد زیادی از پهپاد‌های اوکراینی را سرنگون کرده است. بندت می‌گوید: «وقتی ارتش روسیه دست به کار شد، توانست بسیاری از TB۲‌ها را منهدم کند». به گفته او این روزها اوکراین کاربری پهپادهای بیرقدار را تغییر داده و از آن‌ها بیشتر برای اهداف اطلاعاتی، نظارتی و شناسایی استفاده می‌کند تا حمله.

اوکراین سال گذشته اعلام کرد از زمان آغاز جنگ، ۵۰ پهپاد TB۲ دریافت کرده است، اما تا پایان سال ۲۰۲۲، این پهپاد‌ها تا حد زیادی از میدان جنگ ناپدید شدند. از تعداد پهپادهایی که هر ماه توسط روسیه سرنگون می‌شوند آمار متفاوتی منتشر می‌شود. با این حال، در یکی از آخرین آمارها، آندری دمین، فرمانده نیروی دفاع هوایی روسیه می‌گوید نیرو‌های روسی بیش از ۱۰۰ پهپاد را در ماه آوریل منهدم کرده اند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
امید
۱۱:۲۰ ۰۹ خرداد ۱۴۰۲
این پهپادهای ساخت ترکیه برای حمله به ارمنستان مناسب هست . چون ارمنستان هیچ سیستم مناسب ضدهوایی ندارد و برای جولان پهپادهای ترک مناسب هست.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۲۴ ۰۹ خرداد ۱۴۰۲
ویروس کرونا وقتی اومد همه وحشت کردند و خیلی از مبتلایان فوت کردند تا واکسن اون بیماری شوم ساخته شد تجهیزات نظامی هم در همین جهت درحال بهینه شدن هستند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۶:۴۰ ۰۹ خرداد ۱۴۰۲
اون از سیاست ترکیه است که خواسته تنش را با همسایگان پایین بیاره
Iran (Islamic Republic of)
صدرا
۰۶:۲۸ ۰۹ خرداد ۱۴۰۲
هرچیزی که شاهد ۱۳۶ نمیشه. بزنیش ضرره، نزنیش کارت تمومه. بین بد و بدتر باید انتخاب کرد.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۵:۵۳ ۰۹ خرداد ۱۴۰۲
به نظر من پهباد ها ی بیرقدار به درد پخش افت کش در زمین های کشاورزی میخورند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۱:۲۲ ۰۹ خرداد ۱۴۰۲
برابر منابع غربی گویا روسیه مقر نگهداری بیشتر آنها را نابود کرده دوم چون هزینه خرید هر فروند پهپاد ترکیه بیش از شش ملیون دلار هست و گویا الان فقط جهت شناسایی استفاده میشوند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۲۵ ۰۸ خرداد ۱۴۰۲
پهباد بیر قدار کانادایی،آمریکایی،اسرائیلی،انگلیسی،فرانسوی....و مونتاژ ترکیه ایی
Iran (Islamic Republic of)
سید آریا آذری
۲۳:۳۴ ۰۸ خرداد ۱۴۰۲
بیرقدار با نمایش تبلیغاتی آنچنانی و بازاریابی پر طمطراق و مفصل آمد ولی در یک جنگ واقعی به شاهد ۱۳۶ تعظیم کرد ‌و به زباله‌دان پیوست
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۴۲ ۰۸ خرداد ۱۴۰۲
تمام پهپادها کند پرواز میکنند همان اندازه ریز پرنده هستند همان اندازه سرعت پروازی پایین ترند باید گفت خدا را شکر که همه چیز با محاسبه بوجود اومده اگر این پهپادها سرعتهای مافوق صوت بودند دنیا را نابود میکردند.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۲۲ ۰۸ خرداد ۱۴۰۲
تمام پهبادها کند پرواز میکنند؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۵۳ ۰۹ خرداد ۱۴۰۲
یه تحقیق بکن ببین پهبادها همه سرعتشون واقعا کند هست؟؟!
پهبادهایی الان هست که سرعتشون کمتر از جنگنده ها نیست چطور شما چنین حرفی میزنی؟!
مثلا اون پهباد گلوبال آمریکا ببین سرعتش چقدر بود تازه اون سرعتش خیلی زیاد نبود چون بیشتر برای جاسوسی و شناسائی و... استفاده میشن ولی رزمی ها بعضیهاشون سرعتشون خیلی زیاده و انتحاریها که درحد موشک سرعت دارند!
آخرین اخبار