توئیتر نمی‌تواند به درخواست سانسور دولت‌ها نه بگوید

ایلان ماسک مالک توئیتر به دلیل تن دادن به درخواست‌های سانسور دولت‌ها مورد انتقاد قرار گرفت.

ایلان ماسک که به دلیل تن دادن به درخواست‌های سانسور دولت‌ها مورد انتقاد قرار گرفته بود، روز یکشنبه ادعا کرد که توئیتر "هیچ حق انتخابی" برای این که درخواست دولت را نپذیرد ندارد.

این اظهار نظر پس از آن انجام شد که ماسک قبلاً خود را مطلق خواه آزادی بیان خوانده و گفته بود می‌خواهد توئیتر را بخرد تا توانایی کاربران برای صحبت آزادانه در این پلتفرم را تقویت کند. مدت کوتاهی پس از موافقت با تصاحب توئیتر، ماسک رویکرد خود را در زمینه آزادی بیان توضیح داد: آیا کسی که دوستش ندارید، اجازه دارد چیزی بگوید که شما دوست ندارید و اگر این طور باشد، ما آزادی بیان داریم.

او آن زمان اضافه کرد: توئیتر "تمایلی به حذف مطالب نخواهد داشت" و "درباره ممنوعیت‌های دائمی بسیار محتاط خواهد بود" و هدف این سکو یا پلتفرم اجازه دادن به همه برای بیان صحبت‌های قانونی است.

اما ماسک در هفته‌های اخیر به دلیل تسلیم شدن به درخواست‌های سانسور دولت، از جمله با حذف برخی حساب‌ها و توئیت‌ها به دستور دولت ترکیه در آستانه انتخابات این کشور (که بعداً شرکت اعلام کرد تلاش خواهد کرد در دادگاه مبارزه کند) مورد هجمه قرار گرفته است. یا این که او ماه پیش در مصاحبه‌ای با بی بی سی در پاسخ به این که آیا به درخواست دولت هند یک مستند را حذف کرده یا خیر گفت نمی‌داند «دقیقاً چه اتفاقی افتاده است».

متیو یگلسیاس، ستون‌نویس بلومبرگ، روز یکشنبه مقاله‌ای در توئیتر منتشر کرد که نشان می‌دهد از زمانی که ماسک مالک این سکو یا پلتفرم شده است، توئیتر با اکثر درخواست‌های حذف دولت موافقت کرده است. ماسک پاسخ داد: لطفاً به این نکته اشاره کنید که ما در کجا انتخاب واقعی داشتیم.

ماسک در مصاحبه ماه گذشته با بی‌بی‌سی گفت: «قوانین در هند برای آنچه که در رسانه‌های اجتماعی ظاهر می‌شود کاملاً سخت‌گیرانه است و ما نمی‌توانیم فراتر از قوانین یک کشور برویم. اگر یکی از این دو را انتخاب کنیم، مردم توئیتر را ترک می‌کنند. اگر قرار باشد به زندان بیفتیم یا قوانین را رعایت کنیم، از قوانین تبعیت خواهیم کرد.»

ماسک در بخش دیگری از این مصاحبه گفت: اگر مردم یک کشور مخالف نوع خاصی از سخنرانی هستند، باید با نمایندگان منتخب خود صحبت کنند و قانونی برای جلوگیری از آن تصویب کنند.

ماسک سال گذشته در توئیتی درباره چشم انداز خود برای توئیتر گفت: «منظور من از «آزادی بیان»، چیزی است که با قانون مطابقت دارد. من مخالف سانسوری هستم که بسیار فراتر از قانون است.» در برخی از کشورها، توئیتر ممکن است به دلیل رعایت نکردن قوانین محلی جریمه‌های قابل توجهی از جمله، فیلترینگ سکو یا پلتفرم مواجه شود. 

با این حال، قبل از تصاحب ماسک، توئیتر اغلب با درخواست‌های حذف داده از سوی دولت در دادگاه، از جمله هند و ترکیه، مبارزه می‌کرد، علاوه بر این، اطلاعات دقیقی در مورد چنین درخواست‌هایی و نحوه رسیدگی به آن‌ها را به صورت عمومی منتشر می‌کرد. در بسیاری از موارد، توئیتر مسئولیت حمایت از حقوق کاربران خود در سراسر جهان را در میان شرکت‌های رسانه‌های اجتماعی به عهده داشت.

توئیتر در آخرین گزارش درخواست حذف قبل از تصاحب ماسک اعلام کرد که بیش از ۴۷۰۰۰ درخواست حذف را بین ژوئیه تا دسامبر ۲۰۲۱ دریافت کرده و با ۵۱ درصد از آن‌ها موافقت کرده است. در بسیاری از موارد، زمانی که به دلیل قوانین کشور خاصی با درخواست حذف مطابقت کرد، محتوای نقض‌کننده را فقط در آن کشور حذف کرد و نه در سطح جهانی.

ماسک همچنین به دلیل عقب‌نشینی از دیدگاه «آزادی بیان» خود مورد انتقاد قرار گرفت، زمانی که توئیتر به طور موقت حساب‌های چند روزنامه‌نگار برجسته را در ماه دسامبر ممنوع کرد و ادعا کرد که آن‌ها سیاست جدید در سایت را نقض کرده‌اند.

برچسب ها: ایلان ماسک ، توئیتر ، ایکس
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار