تخریب خانه‌های تاریخی شیراز شایعه است/ عده‌ای سودجو به دنبال نام و نشان هستند

مدیرکل راه و شهرسازی فارس ضمن تکذیب خبری مبنی بر تخریب خانه‌های بافت تاریخی شیراز به دستور نهاد‌های دولتی، گفت: متاسفانه عده‌ای سودجود و منفعت طلب، به دنبال بهره‌گیری از چنین فضاسازی‌هایی برای یافتن نام و نشان هستند.

محمودرضا طالبان با اشاره به فضاسازی‌های رسانه‌ای ایجاد شده پیرامون تخریب بافت تاریخی شیراز در سال گذشته، گفت: اگر افراد دوستدار میراث و تاریخ و فرهنگ باشند، حتما قبل از آنکه با دامن زدن به یک شایعه، آن را منتشر و رسانه‌ای کنند، با افراد مطلع، بی طرف و غیرمنفعت‌طلب، تماس گرفته و از درست یا نادرست بودن موضوعات، کسب اطلاع می‌کردند.

مدیر کل راه و شهرسازی فارس گفت: متاسفانه منبع یا منابع اطلاعاتی برخی دوستداران میراث یا فعالان پویش‌های مختلف، کاسبان و دلالان بافت تاریخی در شیراز هستند که با سوءاستفاده، کسب منافع و ایجاد تنش را دنبال می‌کنند.

طالبان در خصوص ادعای مطرح شده مبنی بر وقوع تخریب در برخی خانه‌های موجود در بافت تاریخی شیراز، توضیح داد: ساکنان یکی ازخانه‌ها؛ که پیش از این توسط اداره کل راه و شهرسازی تملک شده است؛ بدون اطلاع به این اداره خانه را تخلیه کرده و متاسفانه در زمان خالی از سکنه بودن این منزل، سارقین درب و پنجره آن را شبانه به سرقت برده‌اند.

او با بیان اینکه موضوع از روش‌های قانونی در حال پیگیری است، گفت: بلافاصله پس از اطلاع، دایره حقوقی اداره کل اقدامات قضایی را انجام داده و علیه سارقین اقامه دعوی کرده و یکی ازسارقین نیز دستگیر شده است.

طالبان ضمن بیان اینکه، انتشار اخبار کذب و فاقد سند، به نوعی تشویش اذهان عمومی محسوب می‌شود، حق پیگرد قانونی در این موضوع را برای دولت محفوظ دانست و گفت: قطعا ما به دنبال طرح شکایت از رسانه‌ها و افراد رسانه‌ای و دلسوزان بافت نیستیم، اما کسانیکه قصدشان بزرگ جلوه دادن خود و دوختن کلاهی از این نمد است بدانند که؛ عرض خود می‌برند و زحمت ما می‌دارند.

مدیرکل راه و شهرسازی فارس گفت: ما صراحتا در یک نشست خبری در جمع خبرنگاران با تصویرسازی دقیق و از روی نقشه، پیرامون اقدامات مصوب شده و رسمی و قانونی، برای بازآفرینی بافت فرهنگی تاریخی شیراز صحبت کرده‌ایم و نیازی به انجام اقدامات پنهانی و در سایه نداریم.

طی روز‌های اخیر، اخباری مبنی بر اقدام دستگاه‌های دولتی برای تخریب خاموش خانه‌های تاریخی شیراز، با استفاده از کارگران و به شکل دستی، از سوی برخی رسانه‌ها و در بعضی شبکه‌های اجتماعی، منتشر شده است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.