سرپرست وزارت جهاد کشاورزی مطرح کرد:

افزایش ۴۰۰ میلیون دلاری حجم مبادلات تجاری ایران و ترکمنستان

آقامیری گفت: انتظار می‌رود با توسعه روابط کشاورزی بتوانیم حجم مبادلات تجاری با ترکمنستان را از ۹۰ میلیون دلار به ۴۰۰ میلیون دلار طی امسال ارتقا دهیم.

 آنا گلدی یازف میرادف معاون رئیس کابینه وزرا در امور کشاورزی و منابع آبی کشور ترکمنستان با سید محمد آقامیری سرپرست وزرات جهاد کشاورزی جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار، سید محمد آقامیری سرپرست وزارت جهاد کشاورزی ضمن خیرمقدم به همتای ترکمنستانی و هیئت همراه، گفت: ایران و ترکمنستان ریشه‌های فرهنگی بسیاری داشته و دو کشور در زمینه همکاری‌های اقتصادی سابقه طولانی دارند.

وی افزود: هر دو کشور مستعد برای کشاورزی هستند و زمینه‌های گوناگونی برای همکاری دوجانبه در بخش کشاورزی دارند و می‌توانیم این روابط را بیش از پیش ایجاد کرده و توسعه دهیم.

آقامیری تصریح کرد: در سال‌های اخیر دو کشور روابط تجاری رو به رشدی را با یکدیگر داشته‌اند که امیدواریم بتوانیم آن را بش از پیش توسعه دهیم.

وی افزود: در سال گذشته حدود ۹۰ میلیون دلار تجارت دوجانبه بین ایران و ترکمنستان انجام شده که نسبت به سال قبل از آن ۳۰ درصد رشد تجارت داشته ایم، اما با توجه به ظرفیت‌های دو کشور، رقم اندکی محسوب می‌شود.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد: انتظار می‌رود با توسعه روابط تجاری بین دو کشور در بخش کشاورزی بتوانیم حجم مبادلات تجاری را از ۹۰ میلیون دلار به ۴۰۰ میلیون دلار در سال جاری برسانیم.

وی اعلام آمادگی کرد: در زمینه راهکار افزایش مبادلات تجاری کشاورزی متناسب با ظرفیت‌های دوکشور به ویژه در بخش میوه، سبزی و صیفی، خوراک آبزیان و واردات گوشت از ترکمنستان، ایفای نقش ترانزیتی محصولات کشاورزی ترکمنستان به کشور‌های هدف، امضای موافقت نامه و پیش نویس سند یادداشت تفاهم همکاری در زمینه بهداشت دام اعلام آمادگی می‌کنیم.

آقامیری با اشاره به امضای موافقت نامه همکاری حفظ نباتات و قرنطینه گیاهی بین دو کشور، ابراز امیدواری کرد: بتوانیم در زمینه توسعه زیرساخت‌های نظارتی بهداشتی و توسعه مناسبات قدم‌های مثبتی برداریم.

وی ادامه داد: در زمینه همکاری‌های دوجانبه تحقیقاتی در بخش‌های مختلف کشاورزی، تشکیل و برگزاری کمیته مشترک همکاری‌های دوجانبه در بخش کشاورزی و تبادل نظر فنی و آموزشی ما بین هیئت‌های فنی دو کشور، همچنین امضای سند یادداشت تفاهم همکاری در بخش کشاورزی با کشور ترکمنستان که بیش از ۱۰ سال از امضای آن گذشته است، اعلام آمادگی می‌کنیم.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی در پایان ابراز امیدواری کرد: این جلسه مقدمه‌ای برای توسعه روابط، اشتراک ظرفیت‌های کشاورزی و برنامه ریزی برای توسعه این همکاری‌ها باشد.
 

آمادگی ترکمنستان برای افزایش حجم مبادلات تجاری کشاورزی با ایران

در ادامه این دیدار، آنا گلدی یازف میرادف معاون رئیس کابینه وزرا در امور کشاورزی و منابع آبی کشور ترکمنستان اظهار کرد: تجارت در دوکشور از اهمیت بالایی برخوردار است و باید همکاری را به نحوی پیش ببریم که به نفع هر دو طرف باشد.

وی افزود: ما تولیدکنندگان خصوصی و اتحادیه تاجران داریم که دولت در این بخش دخالتی ندارد و این اتحادیه آمادگی همکاری با ایران را دارد.

میرادف با بیان اینکه حوزه کشاورزی شامل چندین بخش از جمله دامپزشکی، قرنطینه و... می‌شود، ابراز امیدواری کرد: بتوانیم در این زمینه همکاری بیشتری داشته باشیم.

وی در پایان گفت: ترکمنستان محصولات بسیاری تولید و صادر می‌کند که آمادگی کامل برای صادرات و تبادل این محصولات با ایران را داریم.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار