انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث موضوعی است که رئیس سازمان بورس در آخرین نشست خبری خود در سال گذشته از ساز و کاری جدید برای تعیین تکلیف آن خبر داده بود موردی که اسفند پارسال گفته شد حداکثر تا ۲ الی ۳ ماه آینده قطعی می‌شود.

سامانه انتقال سهام عدالت به وراث موضوعی که در برهه‌های زمانی مختلف در خصوص راه اندازی و اجرایی شدن آن وعده‌های زمانی گوناگونی داده شده است؛ سامانه ای که همواره مخاطبان باشگاه خبرنگاران جوان خواستار پیگیری آن از مسئولان مربوطه بوده اند.

موضوعی که خانم قاسمی یکی از مخاطبان باشگاه خبرنگاران در خصوص آن به ما گفت: ۶ سال است که پدر من فوت شده، اما هنوز برای تعیین تکلیف سهام عدالت آن نتوانسته ایم اقدامی انجام دهیم.

آقای ساعدی دیگر مخاطب باشگاه خبرنگاران جوان با گلایه از وعده‌های زمانی مختلف گفت: این که زمانی برای راه اندازی سامانه اعلام می‌شود، ولی به آن عمل نمی‌شود بیشتر کلافه کننده است برای انتقال سهام عدالت پدرم که سال هاست فوت شده منتظر راه اندازی این سامانه هستیم.

راه اندازی سامانه انتقال سهام عدالت به وراث که در سال‌های گذشته نیز بار‌ها در خصوص آن نکاتی ارائه شده بود. به طور مثال در ۶ اسفند ۱۴۰۰ آقای باغستانی مدیر عامل شرکت سپرده گذاری مرکزی گفته بود: برای انتقال قهری سهام عدالت به زیرساخت‌های متفاوتی نیاز است که به دلیل پیچیدگی‌های آن، قدری راه‌اندازی سامانه مربوطه طولانی شد که امیدواریم ظرف ۶ ماه آینده (شهریور ۱۴۰۱) به بهره‌برداری برسد.

انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث

سامانه‌ای که شهریور ۱۴۰۱ هم خبری از آن نشد و باشگاه خبرنگاران جوان در ۳۰ مهر ۱۴۰۱ برای پیگیری بیشتر به سراغ قائم مقام مدیر عامل شرکت سپرده گذاری مرکزی آقای ابوترابی رفت و این مقام مسئول گفت: در خصوص سامانه انتقال سهام عدالت به وراث باید گفت این سامانه دو بخش دارد. بخش اول که باید یک سری زیر ساخت‌ها در قسمت فناوری اطلاعات آماده می‌شد که همکاران من در شرکت سپرده گذاری در حال تلاش هستند. اما یک بخش دیگر از این پروژه خارج از حیطه اختیارات سپرده گذاری مرکزی است.

او افزود: قوه قضائیه باید به سپرده گذاری یک سرویسی ارائه کند که در آن متوفیان را مشخص و اطلاعات را به ما دهد تا ما بتوانیم بر اساس گواهی انحصار وراثتی که قوه قضائیه اعلام می‌کند و زیر ساخت‌های سرویسی که به ما می‌دهند موارد را اجرایی کنیم.

با گذشت زمان، اما همچنان راه اندازی سامانه انتقال سهام عدالت به وراث در هاله‌ای از ابهام بود تا این که در ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ آقای محمد کاظمی فرد رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه درباره اطلاعات فردی متوفیان سهامدار سامانه سهام عدالت به صورت الکترونیکی اعلام کرد: سازمان ثبت احوال کشور این خدمت را ارائه می‌دهد و اطلاعات متوفیان را به صورت برخط در اختیار دارد.

او افزود: ما داده‌های خدمت انحصار ورثه را در اختیار سازمان بورس قرار داده ایم تا سهام عدالت متوفیان را به خانواده‌های آن‌ها منتقل کنند. این داده‌ها به صورت وب سرویس در اختیار سازمان بورس قرار گرفته و این سازمان می‌تواند در سامانه‌های خود استفاده کند.

در ادامه نیز آقای باغستانی مدیر عامل شرکت سپرده گذاری مرکزی در گفت و گو با رسانه ملی در رابطه با موارد مطرح شده گفته بود: فوتی‌ها از سال ۱۳۸۵ بودند از سال ۹۷ به قبل تنها عکس انحصار وراثت مبتنی بر سرویس به سازمان داده شده است و سال ۹۷ به بعد عملا تعداد متوفیان را کاور (پوشش) نمی‌کند.

البته که در آن برهه زمانی مطرح شد که دفاتر پیشخوان قضایی در حال تکمیل اطلاعات فوت شدگان هستند. اما برای سرعت بخشیدن به روند راه اندازی سامانه انتقال سهام متوفیان به وراث، سازمان بورس زیر ساخت فنی را مجدد تغییر داده و طرحی دیگر در شورای عالی بورس مطرح کرده است که در همین رابطه آقای عشقی رئیس سازمان بورس در اسفند سال گذشته گفت: مصوب شد تقسیم بندی سهام عدالت بر مبنای گواهی انحصار وراثت از طریق شعب کارگزاری انجام شود.

بر مبنای طرح جدید، شرکت سپرده گذاری و قوه قضائیه باید اقداماتی را انجام می‌دادند تا زیر ساخت‌های لازم فراهم شود سامانه‌ای که رئیس سازمان بورس آقای عشقی در خصوص زمان احتمالی عملیاتی شدن فرآیند آن در آخرین نشست خبری خود در اسفند ۱۴۰۱ اعلام کرده بود: این موضوع حداکثر تا ۲ الی ۳ ماه آینده قطعی می‌شود و این انتقال‌های قهری می‌تواند صورت گیرد.

حالا پس از گذشت بیش از دو ماه از آخرین وعده زمانی داده شده در خصوص راه اندازی سامانه انتقال سهام عدالت به وراث، باشگاه خبرنگاران جوان موضوع را از بخش‌های مختلف مربوطه پیگیری کرد و در نهایت یک منبع آگاه به ما گفت: احتمالا موضوع متوفیان سهام عدالت در نمایشگاه هفته آینده صنعت بورس و بانک بیمه به سرانجام برسد.

حالا باید منتظر ماند و دید آیا سرانجام راه اندازی سامانه انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث در زمان وعده داده شده عملیاتی خواهد شد؟ باشگاه خبرنگاران جوان پیگیر راه اندازی و اجرایی شدن سامانه انتقال سهام عدالت به وراث خواهد بود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲۰
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
مجتی
۱۵:۰۸ ۰۲ شهريور ۱۴۰۲
فکر کنم انتقال سهام عدالت فوت شدگان انشااله اگه مشکلی پیش نیاد به نوه ها یا شاید نتیجه های ما برسه فقط شما اسفندی برای دست اندرکاران این قضیه دود کنید
Iran (Islamic Republic of)
ش ج
۰۹:۱۴ ۳۰ مرداد ۱۴۰۲
تکلیف انتقال سهام متوفیان به وراث مشخص شده یا خیر یک جواب درست بدهید ممنون
Canada
عباس شهرابی شهناز مومن
۰۶:۲۸ ۲۸ مرداد ۱۴۰۲
ما یک خانواده ۶ نفره مستمری باز نشستگان ایرانی نه سهام عدالت داریم نه یارانه پس در هیچ انتخاباتی هم نباید رای بدهیم چون اصلا به حساب نمیاییم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۰۴ ۱۷ مرداد ۱۴۰۲
متاسفم برای هممون
Iran (Islamic Republic of)
مهرداد
۲۰:۵۶ ۱۱ خرداد ۱۴۰۲
از بیعرضگی و به دلیل اینکه سابقه ی بالایی تووو دروغگویی دارند باز میگن احتمالا تا فلان وقت انجام میشه.جرات ندارن تاریخ دقیق بگن.چون دیگه خودشونم میدونن عرضه ی عمل به حرفشونو ندارن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۰۸ ۱۰ خرداد ۱۴۰۲
سلام
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۴۲ ۱۰ خرداد ۱۴۰۲
دم باشگاه خبرنگاران جوان گرم که همیشه مشکلات مردم رو پیگیری کرده و میکنه.لطفا فروش فروش سهام عدالت رو هم پیپیری کنید.ممنونم از شما.خدا قوت
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۵۱ ۱۰ خرداد ۱۴۰۲
سلام باتشکر ازباشگاه خبرنگاران جوان بنده دوسال است که برای انتقال سهام عدالت متوفیان وسودمربوطه به دفاتر مربوطه مراجعه واعلام مینمایند که سایت بازنیست. ممنونم که تا حصول نتیجه پیگیری شود.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۵۱ ۱۰ خرداد ۱۴۰۲
پدر من سال 87 فوت شده اما هنوز نه سود سهام عدالت دادن نه برنامه ای برای تقسیم‌ دارن. ولی اینو می‌دانیم اگر بخواهند می شود...
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۳۷ ۱۰ خرداد ۱۴۰۲
بابای من هم 10 ساله فوت شده ولی از سهام عدالت پدرم خبری نیست
وقتی می خواهید پولی بدهید معطل می کنید ولی وقتی می خواهید بگیرید سر وقت می گیرید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۴۴ ۱۰ خرداد ۱۴۰۲
تا وراث هم نمرده تکلیف متوفیان را روشن کنید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۱۶ ۱۰ خرداد ۱۴۰۲
هر وقت همه متوفی شدیم ...
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۳۹ ۱۰ خرداد ۱۴۰۲
زمانیکه وراث نیز به متوفیان پیوستند..
Iran (Islamic Republic of)
حرف حساب
۰۸:۰۸ ۱۰ خرداد ۱۴۰۲
انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث سرانجام چه زمانی عملیاتی خواهد شد؟ ... ایشالا تو صحرای محشر ... به خواست خدا ...
Iran (Islamic Republic of)
علی
۰۶:۵۱ ۱۰ خرداد ۱۴۰۲
زمانیکه وراٍث هم بمیرن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۶:۲۵ ۱۰ خرداد ۱۴۰۲
جالبه طرف افغانی هست بهش سهام عدالت دادن من هزاران سال ایرانی بودم سهام نگرفتم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۴:۵۵ ۱۰ خرداد ۱۴۰۲
بعد از اینهمه سال و وعده و عید احتمالا هفته آینده تکلیفش مشخص بشه !
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۴:۴۰ ۱۰ خرداد ۱۴۰۲
سهام فوت شدگان ول کن بچسب به‌ زنده‌ها و جاماندگان
پادار ول کردی چسبیده به بی پاها
Iran (Islamic Republic of)
نادر
۰۱:۵۵ ۱۰ خرداد ۱۴۰۲
بیشتراز ۲۰بار مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت کردم هردفعه سیستم قطع هستش فقط ارباب رجوع رو از سر خودشون باز میکنن راحتترین حرفی میزنن همینه. سیستم قطع هست. بازم دم خبرنگاران جوان گرم پیگیر هستن.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۱:۰۰ ۱۰ خرداد ۱۴۰۲
سلام. سهام عدالت جاماندگان ثبت نام چی شد پس
آخرین اخبار