وجود ۲ هزار و ۴۷۷ رشته قنات ثبت شده در استان همدان

معاون مدیریت آب و خاک جهاد کشاورزی همدان از وجود ۲ هزار و ۴۷۷ رشته قنات ثبت شده در استان خبر داد.

ناصر فتاحی با بیان اینکه ۲ هزار و ۴۷۷ رشته قنات به طول ۹۶۲ کیلومتر در استان وجود دارد گفت: سالانه ۳۰ کیلومتر از این قنات‌ها بازسازی و نوسازی می‌شود.

او تعداد قنوات کشور را ۳۷ هزار رشته عنوان کرد که استان همدان ۶.۷ درصد از این تعداد را به خود اختصاص داده است.

معاون مدیریت آب و خاک جهاد کشاورزی استان همدان تصریح کرد: بیشترین قنات در شهرستان ملایر با ۶۲۱ رشته به طول ۲۱۰ کیلومتر است.

فتاحی تاکید کرد: پارسال اعتباردر استان همدان برای بازسازی و نوسازی قنات‌ها افزایش قابل توجهی داشت که ۱۱۰ میلیارد تومان بود که ۸۰ درصد آن اختصاص پیدا کرد.
او افزود: پارسال با توجه به افزایش بودجه ۵۸ کیلومتر از قنات‌های استان بازسازی شد که از میانگین سالانه بازسازی و نوسازی قنات‌ها بیشتر بود و ۲۲ درصد بهسازی قنات‌ها در شهرستان ملایر انجام شد.
معاون مدیریت آب و خاک جهاد کشاورزی استان همدان گفت: با توجه به کیفیت بالای آب قنات‌ها که دارای املاح و مواد معدنی است و با توجه به کاهش بارندگی‌ها و افت منابع آب زیرزمینی، این قنات‌ها به تازگی مورد توجه جدی کشاورزان برای جبران کم آبی در زمین‌های کشاورزی و باغ‌ها قرار گرفته است.
فتاحی از دیگر مزایای قنات‌ها را این مساله دانست که به سفر‌های زیرزمینی فشار وارد نمی‌کند و به شکل و روند طبیعی منطقه زیرپوشش خود را آبدهی می‌کنند.
معاون مدیریت آب و خاک جهاد کشاورزی استان همدان درباره امکان پرورش ماهی در مناطقی که آب قنات وجود دارد گفت: در مناطقی که قنات‌ها بالای ۱۰ لیتر در ثانیه آبدهی داشته باشند، مردم آن منطقه می‌توانند برنامه پرورش ماهی را با همکاری و با نظارت شیلات اجرا کنند.

فتاحی به کشاورزان توصیه کرد که از بازگذاشتن درب چاه‌ها خودداری کنند و همواره بسته باشد چرا که موجب پدیده هوازدگی در قنات‌ها و مشکلاتی برای آن‌ها می‌شود.

او از کشاورزان خواست از هرگونه کشت در حریم قنات‌ها به دلیل تاثیر نامطلوب در قنات‌ها خودداری کنند.

معاون مدیریت آب و خاک جهاد کشاورزی استان همدان همچنین به کشاورزان هشدار داد که از حفر چاه در نزدیکی قنات‌ها نیز خودداری کنند چرا که منجر به کاهش میزان آب دهی قنات نزدیک به چاه و در نهایت خشک شدن آن می‌شود.

فتاحی با بیان اینکه برخی کشاورزان با جمع آوری مبالغی به صورت خودیاری قصد بازسازی و احیای قنات را دارند، به آن‌ها توصیه کرد که در بازسازی و نوسازی قنات از مقنیان باتجربه استفاده کنند که از هر گونه صدمه و یا انجام کار غیرکارشناسی به قنات جلوگیری شده و به آبدهی قنات لطمه وارد نشود.
او با اشاره به افزایش رویکرد استفاده قنات در مزارع کشاورزی و باغ ها، از متقاضیان فعالیت در کار قنات خواست با گذراندن دوره تخصصی و فراگیری اصول بازسازی قنات، از جهاد کشاورزی استان گواهی لازم را دریافت کنند.

معاون مدیریت آب و خاکی جهاد کشاورزی استان همدان گفت: کسانی که موفق به گذراندن دوره قنات در سازمان جهاد کشاورزی شوند، از طرف این سازمان می‌توانند به عنوان پیمانکار در مناقصات مربوط به بازسازی و نوسازی قنات‌ها در مناطق مختلف شرکت کنند.

فتاحی همچنین اعتبار نوسازی قنات‌ها امسال را حدود ۶۰ میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: درصورت افزایش اعتبارات میزان بازسازی و نوسازی قنات‌های استان نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

برچسب ها: جهاد کشاورزی ، قنات
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.