وزیر نفت:

اصل بدهی واردات گاز به ترکمنستان تسویه شده است

اوجی گفت: ظرف مدت بیست ماه در سه قسط کاملا تمامی مطالبات طرف ترکمنستانی یعنی اصل بدهی را پرداخت کردیم.

جواد اوجی وزیر نفت در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران گفت: در حوزه انرژی به خصوص در بخش نفت و گاز و پتروشیمی هم در جمهوری اسلامی و هم در کشور ترکمنستان که چهارمین قطب گازی جهان است، حصر وجود دارد.

وی افزود: از زمان شروع کارمان یکی از مسائل، تسویه بدهی واردات گاز از ترکمنستان در دوره‌های قبل بود که با تدابیر خوبی که اندیشیده شد ظرف مدت بیست ماه در سه قسط کاملا تمامی مطالبات طرف ترکمن یعنی اصل بدهی را پرداخت کردیم و اصل بدهی تسویه شده است.

وزیر نفت در ادامه یادآور شد: با شروع کار دولت ملاقات‌ها و مذاکراتی با طرف ترکمن داشتیم و موضوع سوآپ گاز در سال ۱۴۰۰ و در اولین سفر خارجی‌ام به کشور دوست و برادر ترکمنستان شکل گرفت همچنین مذاکراتی داشتیم که قرارداد قبلی‌مان که قرارداد واردات و تجارت گاز بود را احیاء کنیم.

اوجی بیان کرد: با وجود دارا بودن رتبه دوم ذخایر گاز دنیا، متأسفانه درصد تجارت گازمان کمتر از ۲ درصد است که ان‌شاءالله با توجه به مذاکرات و تفاهمات و عقد قرارداد‌های جدیدی که با ترکمنستان و کشور‌های همسایه خواهیم داشت و بحث تجارت گاز اعم از واردات، صادرات سوآپ و ترانزیت خواهد بود، درصد آن افزایش یابد.

وی همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص افزایش قیمت بنزین گفت: در هر جایی که صحبت کرده‌ام اعم از حیاط دولت، سخنرانی و یا جایی مصاحبه داشتیم اعلام کرده‌ایم که دولت هیچ برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین ندارد.

وزیر نفت همچنین در پاسخ به سوال دیگری در خصوص سهمیه‌های بنزین تأکید کرد: سهمیه‌ها نیز همان سهمیه‌ای است که از یک سال پیش در کارت‌ها بوده و همان ادامه دارد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار