ماجرای انحلال مرکز پژوهشی مطالعات زنان پژوهشکده علوم اجتماعی دانشگاه شیراز چه بود؟

معاونت پژوهشی دانشگاه شیراز درخصوص انحلال مرکز پژوهشی مطالعات زنان پژوهشکده علوم اجتماعی دانشگاه شیراز توضیحاتی ارائه داد.

معاونت پژوهشی دانشگاه شیراز در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: تغییر مدیریت مرکز پژوهشی مطالعات زنان پژوهشکده علوم اجتماعی دانشگاه شیراز به منزله انحلال آن نیست.

در ادامه آمده است، ذیل پژوهشکده علوم اجتماعی دانشگاه شیراز، ۳ مرکز با عناوین مرکز پژوهشی جمعیت شناسی، مرکز پژوهشی مطالعات زنان و مرکز پژوهشی مطالعات جوانان قرار دارد. 

با استعفای چند ماه پیش رئیس سابق پژوهشکده سرکار خانم دکتر عنایت از سمت ریاست پژوهشکده، سرپرست جدید پژوهشکده جناب آقای دکتر طبیعی منصوب شد، همانطور که در طی یکی دو دهه گذشته، رئیس پژوهشکده همزمان، رئیس هر ۳ مرکز پژوهشی بوده، در حال حاضر نیز، رئیس یا سرپرست پژوهشکده، ریاست هر ۳ مرکز پژوهشی را بر عهده دارند و کما فی سابق، پژوهشکده و مراکز تابعه به فعالیت خود ادامه می‌دهند، بنابراین هیچ گونه تصمیمی درباره انحلال مراکز پژوهشکده یا یکی از آن‌ها تصویب یا ابلاغ نشده است.

ضمن آنکه دانشگاه شیراز و معاونت پژوهشی دانشگاه و پژوهشکده علوم اجتماعی، به شدت بر توسعه هر چه بیشتر، همه جانبه‌تر و فعال‌تر فعالیت‌های پژوهشی هر ۳ مرکز و بخصوص مرکز مطالعات زنان در نسبت با مسائل و چالش‌های جامعه ایران در حوزه زنان تاکید داشته و امکانات بیشتری از جمله، دوره‌های پسادکتری و امتیاز‌های پژوهشی ویژه اختصاص خواهد داد. از همین رو، دانشگاه شیراز به هیچ عنوان قصد کم کردن فعالیت‌های این پژوهشکده و مراکز تابعه را نداشته، بلکه درصدد افزایش فعالیت‌های آن هاست.

با این حال، باید توجه داشت، تغییرات در مراکز پژوهشی امری طبیعی است و طبق آیین نامه ابلاغی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال ۱۳۹۸، «تاسیس»، «ادغام»، «انحلال»، «تغییر ماموریت» و «تغییر ساختار سازمانیِ» مراکز پژوهشی به دانشگاه‌ها محول شده است و دانشگاه‌ها موظفند براساس مکانیسم و آیین نامه‌های درونی خود، فعالیت‌های مراکز پژوهشی را بر حسب میزان و نحوه عملکرد، پایش، ارزیابی و تصمصم سازی کنند.

از همین رو، باید توجه داشت، مسئله اخیر پیش آمده پیرامون مرکز مطالعات زنان پژوهشکده علوم اجتماعی دانشگاه شیراز، ناشی از سوء تعبیر و سوء تفاهمی بوده که در گفت و گوی شفاهی میان رئیس سابق و رئیس فعلی پژوهشکده رخ داده است؛ یعنی گفت و گوی پیرامون «تغییر ساختار سازمانی پژوهشکده»، متاسفانه حمل بر «انحلال مراکز» شده است؛ و این سوء فهم و سوء تعبیر توسط برخی از اعضای هیئت علمی به دانشجویان منتقل شده، و دانشجویان بدون آگاهی کامل، آن را انتشار داده، و در ادامه متاسفانه رسانه‌های بیگانه نسبت به آن موج سواری رسانه‌ای انجام دادند.

بنابراین، اول آنکه حوزه زنان و خانواده و مرکز پژوهشی مطالعات زنان پژوهشکده علوم اجتماعی، از اولویت‌های مهم کنونی جامعه ما و دانشگاه شیراز و معاونت پژوهشی دانشگاه بوده و خواهد بود، دوم آنکه با توجه به برنامه‌های معاونت پژوهشی به منظور ارتقای فعالیت‌های مراکز پژوهشی دانشگاه، در صورت هرگونه تغییر احتمالی در پژوهشکده‌ها و مراکز پژوهشی در چارچوب آیین نامه‌ها و تکالیف ابلاغی وزارت علوم و همچنین بر طبق فرایند‌های قانونی داخلی دانشگاه، به صورت شفاف به اطلاع دانشگاهیان رسانده خواهد شد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار