جذب ۲۴ میلیارد تومان برای لایروبی و احیای قنات‌ها در خراسان شمالی

مدیر امور آب و خاک و فنی و مهندسی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: پارسال ۲۴ میلیارد تومان اعتبار برای لایروبی و احیای قنات‌ها اختصاص یافت.

 سیدابراهیم سیدی  گفت: با این میزان اعتبار حدود ۱۷ کیلومتر از قنات‌هاجذب ۲۴ میلیارد تومان برای لایروبی و احیای قنات‌ها در خراسان شمالی لایروبی و احیا خواهند شد که شامل حدود ۳۵ رشته قنات خواهد شد.

او گفت: بررسی شواهد نشان دهنده تأثیر ۳۰ درصدی خشکسالی‌های اخیر بر کاهش آبدهی آب دهی قنوات استان است.

مدیر امور آب و خاک و فنی و مهندسی سازمان جهادکشاورزی استان گفت: دو سال گذشته ۷۰ رشته قنات با مشارکت ۵۰ درصدی آستان قدس رضوی مرمت و لایروبی شد.

سیدی همچنین گفت: هر ساله با توافق با بسیج سازندگی برای تکمیل طرح‌های کشاورزی و مرمت قنوات اقدامات خوبی انجام می‌شود.

مدیر امور آب و خاک و فنی و مهندسی سازمان جهادکشاورزی استان در ادامه افزود: بهره برداران بخش کشاورزان به منظور جلوگیری از کاهش آبدهی قنات‌ها باید نسبت به مرمت و به سازی منابع آبی جدی باشند.

او گفت: برای امسال ۶۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات ملی و استانی برای مرمت قنات‌ها پیشنهاد داده شد، اما فعلا ۳۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات قرار گاه امام حسن مجتبی (ع) برای بازسازی قنوات ابلاغ شده است.

خراسان شمالی ۶۳۲ رشته قنات با آبدهی سالیانه ۷۶ میلیون متر مکعب دارد.

شهرستان اسفراین با ۴۰ درصد بیشترین قنوات استان را دارد، جاجرم و فاروج و شیروان در رتبه بعد قرار دارند.

منابع آبی خراسان شمالی از سه هزار و ۱۸۴ چشمه، هزار و ۵۵۷ حلقه چاه عمیق، ۲ هزار و ۴۸۳ حلقه چاه نیمه عمیق و ۶۳۰ رشته قنات تامین می‌شود.

برچسب ها: قنات ، لایروبی
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.