برخورد قاطع با کشاورزانی که از فاضلاب برای آبیاری مزارع استفاده می‌کنند

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: آبیاری مزارع کشاورزی با فاضلاب، ممنوع است و با کشاورزانی که چنین اقدامی انجام می دهند برخورد قاطع می شود.

رضاییان زاده معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز اظهار کرد: آبیاری مزارع و زمین‌های کشاورزی با فاضلاب شهری و تصفیه نشده یکی از چالش‌هایی است که سال هاست مورد توجه مسئولان قرار گرفته است، چرا که محصولات کشاورزی به وفور مورد استفاده مردم قرار می‌گیرند و می‌توانند با خود، بیماری را وارد بدن افراد کنند.

او ادامه داد: آبیاری مزارع کشاورزی با فاضلاب خام و پساب تصفیه نشده ممنوع است و در صورت مشاهده، بر اساس ماده ۶۸۸ قانون مجازات‌های اسلامی، ماده ۱۵ حفاظت از خاک و ماده ۴۶ قانون توزیع عادلانه آب، از سوی مراجع قضایی با متخلفان برخورد و در صورت لزوم مزرعه معدوم می‌شود.

این مقام مسئول بیان کرد: در سال ۱۴۰۱ اقدامات موثری در زمینه مهار این چالش بهداشتی انجام شده است که از نمونه‌های آن می‌توان به صدور ۱۵۹ اخطار بهداشتی، معرفی ۱۳۱ متخلف به مراجع قضایی، امحا و معدوم سازی محصولات ۱۰ هکتار زمین کشاورزی آلوده به فاضلاب اشاره کرد.

رضاییان زاده ضمن تاکید بر اهمیت آموزش و فرهنگ سازی در خصوص همه موارد بهداشتی به ویژه مشکل آبیاری مزارع کشاورزی با فاضلاب، گفت: در جهت فرهنگ سازی و ارتقای سطح آگاهی کشاورزان و عموم مردم جامعه درباره مضرات استفاده از فاضلاب شهری و تصفیه نشده در سال ۱۴۰۱، اجرای برنامه آموزشی با حضور هزار و ۶۹ کشاورز، توزیع هزار و ۳۱۵ پمفلت و بروشور آموزشی و پخش ۲ برنامه تلویزیونی با حضور کارشناسان امر از صدا و سیمای مرکز فارس انجام شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز ضمن بیان اهمیت موضوع و پیگیری جدی مقامات قضایی و برخورد قاطع با متخلفان، از شهروندان خواست در صورت مشاهده هر گونه تخلف بهداشتی، موارد را از طریق شماره ۱۹۰ به بازرسان ما اطلاع رسانی کنند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار